Považská Bystrica – Vo výstavnej miestnosti kina Mier môžu návštevníci obdivovať trochu atypické diela. Nie sú tam vystavené obrazy majstrov maliarov, aj keď v niektorých prípadoch by sa dalo o tom polemizovať. Obrazy, ktoré zobrazujú čarovný svet rozprávok a ľudových príbehov, vytryskávajú zo srdca insitných maliarov žijúcich vo vojvodinskej Kovačici v Srbsku. Kovačičská insitná škola je veľmi dobre známa na celom svete. Jej diela očarili nielen laickú verejnosť, ale i náročných znalcov umenia. Pre svoju úprimnosť a bezprostrednosť sú obdivované na všetkých kontinentoch. „Najadekvátnejší výraz pre tento druh umenia je vrodený, neškolený, originálny. Spoločnou črtou všetkých diel je rozprávačský moment, epické chápanie obrazu a pestrá stupnica pitoreskného slovenského koloritu,“ predstavila diela riaditeľka POS Daniela Čižmárová. A ako ďalej dodala, insitní maliari si určite nájdu svojich obdivovateľov aj v našom meste. „Je potrebné, aby aj takéto diela boli prístupné verejnosti. Súčasná výstava je o to zaujímavejšia, že sú na nej práce Slovákov žijúcich a tvoriacich v zahraničí.“
Výstava obrazov z Kovačice sa do mesta dostala vďaka Pavlovi Čapovi: „Na výstave sú diela dvanástich autorov, s ktorými už dlhé roky spolupracujem ako zberateľ i galérista. Samozrejme, že ich mám oveľa viac, ale trochu malé výstavné priestory neumožňujú predstaviť ich všetkých.“ Slovensko mu je veľmi blízke. Nielen preto, že je Slovákom žijúcim vo Vojvodine, ale niekoľko rokov tu aj pracoval. „Bolo to začiatkom deväťdesiatych rokov. Práve počas tohto obdobia som zistil, že kovačičskú insitu tu málo poznajú, preto som sa rozhodol trochu tomu pomôcť. Podobných výstav som na Slovensku zorganizoval viacero, aj v neďalekom Trenčíne. A môj obľúbený obraz? Páčia sa mi všetky, ale snáď najobľúbenejším je prvý, ktorý som získal, pričom zberateľstvu sa venujem už tridsať rokov.“
Vernisáž výstavy prilákala veľa mladších i starších Považskobystričanov. Bolo to pre nich niečo nové, nezvyklé, ale o to zaujímavejšie. „Celý týždeň som sa tešila na otvorenie výstavy. Veľmi obdivujem tento druh umenia, pretože prýšti z neho veselosť a úprimnosť,“ prezradila nám Xénia Mackovičová. Podobný názor mala i Zlatica Plešková, riaditeľka ZUŠ IWVK: „Podobná výstava bola pred desiatimi rokmi v našej škole. Rozdiel v súčasnej a vtedajšej výstavy je najmä v tom, že je posun k sýtejším farbám, čo je pre mňa zaujímavé.“
Výstavu insitných maliarov si môžete v kine Mier pozrieť do 20. marca.