Dubnica nad Váhom - Prvý pamätník, na ktorom sú uvedené aj mená obetí rómskeho holokaustu, odhalili na improvizovanom cintoríne v areáli spoločnosti ZVS Holding v Dubnici nad Váhom. Do kameňa je vytesaných 18 mien, ktoré sa podarilo vypátrať v archívoch. Uprostred lesa v areáli zbrojárskej firmy presne pred 62 rokmi zahynulo 20 mužov a 6 žien. „Výstrely zasiahli 18 ľudí, ostatní boli zakopaní zaživa,“ povedal na pietnej spomienke historik. Masový hrob po vojne exhumovali a pozostatky mŕtvych pochovali na rovnakom mieste v samostatných hroboch.
Pomník je už siedmym v poradí, ktorý na Slovensku odhalili v rámci dva roky trvajúceho projektu Ma bisteren! Nezabudnite! „Je to strašne dôležité, lebo máme tendenciu zabúdať na históriu,“ povedala o projekte splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová. Podľa Jany Kresákovej z ministerstva kultúry je o rómskom holokauste menej informácií než o židovskom holokauste a počet obetí sa nedá presne určiť. Pamätníky v rámci projektu Ma bisteren! majú pripomínať utrpenie Rómov na Slovensku počas II. svetovej vojny. Podľa koordinátorky projektu Zuzany Kumanovej chcú ďalší pomník osadiť v Komárne a plánujú aj postavenie centrálneho pamätníka rómskeho holokaustu. Umiestnený by mohol byť v Bratislave, ale podľa Kumanovej ešte o tom nie je rozhodnuté. „Bratislava priamy súvis s rómskym holokaustom nemá, aj preto sa nakoniec možno dohodneme, že iné miesto bude vhodnejšie na vystavanie takého pamätníka,“ dodala.
Rómovia, ktorí sú pochovaní v stráženom areáli ZVS Holding, pochádzali zo zaisťovacieho tábora v Dubnici. V rokoch 1942 - 1944 bol v Dubnici nad Váhom pracovný útvar, v ktorom boli internovaní predovšetkým rómski muži. V novembri 1944 bol na jeho mieste zriadený zaisťovací tábor pre celé rómske rodiny. Ubytovacie baraky mali kapacitu okolo 250 osôb, ale koncom roka 1944 tam sústredili vyše 700 ľudí z celého Slovenska. Rómske rodiny mali v tábore zostať iba dočasne, a potom ich mali deportovať do vyhladzovacích koncentračných táborov. V decembri 1944 vypukla v tábore epidémia škvrnitého týfusu. Chorých pod zámienkou prevozu do nemocnice naložili na nákladné auto a odviezli ich do areálu miestnej zbrojovky, kde ich povraždili.