Nováky - Oblasť Hornej Nitry zažila v krátkom čase dve obrovské tragédie. V novembri v bani Nováky zostali pod zemou štyria baníci. V piatok 2. marca pred pol piatou popoludní sa oblasťou v okolí Novákov a Prievidze ozvali silné detonácie. Podľa svedkov bolo počuť tri výbuchy, dva slabšie a jeden silný. K nebu vystúpil ohnivý „hríb“ takmer do výšky 150 metrov, viditeľný až do vzdialenosti 15 – 20 kilometrov. Mohutná tlaková vlna rozbíjala okná v 12 kilometrov vzdialenej Prievidzi. Lokalizácia epicentra výbuchu do priestorov Vojenského opravárenského podniku hneď signalizovala, že pôjde o náročnú záchrannú akciu. Podľa prvých informácií vybuchla budova, kde sa nachádzalo delaboračné laboratórium. Vo vojenskom opravárenskom závode delaborujú starú muníciu, medzi inými aj pechotné a protitankové míny a raketové strely. Likvidovali tam aj ruský raketový systém SS 23, ktorý pred vstupom do NATO Slovensko vyradilo z výzbroje. Na mieste bolo údajne 3000 delostreleckých granátov.
Následky výbuchu boli tragické. Hovorca rezortu obrany Vladimír Gemela potvrdil už hodinu po výbuchu straty na ľudských životoch. Na mieste nešťastia zahynuli dve osoby, 6 bolo ťažko a niekoľko desiatok ľahko zranených. Zničených bolo niekoľko budov, ktoré boli na rozlohe viacerých futbalových ihrísk. Podľa zoznamu pracovníkov zostávalo šesť osôb nezvestných. Ako neskôr Gemela spresnil, v čase výbuchu v celom objekte VOP pracovalo 49 ľudí.
Podľa krajského operačného dôstojníka Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Romana Kohouta „Do Novák išlo všetko, čo sa hýbalo“. Dodal, že išlo o hasičov z Trenčianskeho, Žilinského, Banskobystrického a Bratislavského kraja. Do priestoru vojenského opravárenského podniku smerovalo zanedlho po výbuchoch 30 až 35 vozidiel lekárskej i nelekárskej záchrannej služby i zo susedných okresov, zasahoval aj záchranársky vrtuľník. Vedúci lekár trenčianskeho krajského operačného strediska Jozef Bevilaqua uviedol, že sanitky rozvážali zranených do okolitých nemocníc v Partizánskom, Prievidzi, Topoľčanoch, do Bojníc. Napriek tvrdeniu, že dvaja zranení sú v Trenčíne, túto informáciu riaditeľ nemocnice Martin Chren nepotvrdil. Do najbližšej nemocnice v Bojniciach odviezli najviac zranených. Hospitalizovali 14 pacientov so stredne ťažkými až ťažkými zraneniami. Ako informoval riaditeľ nemocnice Ladislav Gerlich, všetci pacienti, ktorých do nemocnice priviezli, sú mimo ohrozenia života.
Záchranári aj hasiči riskovali pri záchranných prácach vlastné životy. V sobotu ošetrili aj zasahujúcich vojenských policajtov a hasičov. Ako potvrdil hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela, dvaja vojaci sa v noci nadýchali chemických látok, ktorými sa ošetruje munícia, následky sa prejavili až ráno. Jeden z vojakov má popáleniny tváre I. stupňa. Podľa Gerlicha v noci po detonácii hospitalizovali v bojnickej nemocnici jedného zo zasahujúcich hasičov. Prijali ho s popáleninou tváre a dýchacích ciest. Celkovo vyšetrili v bojnickej nemocnici 60 zasahujúcich hasičov.
V noci z piatku na sobotu pokračovali záchranári v prehľadávaní blízkeho lesa, či tam nie je niekto z nezvestných. Priestory podniku i okolité lesy prehľadávali aj letecky. „Prioritou je pátranie po nezvestných,“ zdôraznil minister Kašický. No ani psy, ani s pomocou termovízie v troskách nenašli žiadne ďalšie obete. V sobotu našli záchranári pozostatky tretej obete výbuchu, ktorú zatiaľ neidentifikovali. Prvé dve obete, muž a žena, boli civilnými zamestnancami. Záchranári však v širokom okolí naďalej pátrajú po piatich nezvestných, pretože podľa ministra Kašického ešte stále je nádej, že výbuchom dezorientovaní pracovníci sa môžu nachádzať v okolitých lesoch. V objekte je už pojazdné laboratórium na analýzu vzoriek DNA.
Vyšetrovatelia intenzívne zisťujú možné príčiny výbuchu, zaisťujú stopy na mieste činu, ktoré je mimoriadne rozsiahle. Prezident policajného zboru Ján Packa uviedol, že sa môžeme len domnievať, čo bolo príčinou. Úmyselné zavinenie ani teroristický útok tejto tragédie nepredpokladajú.