Jedným z nich je dĺžka vykurovacieho obdobia. Obce s oveľa nižšou nadmorskou výškou dostanú napríklad na žiaka rovnaké dotácie, hoci my kúrime sedem a inde iba tri-štyri mesiace v roku. Podobne je to aj so zimnou údržbou, kde sa takisto nepozerá na polohu. Vláda naše požiadavky vyriešila,“ skonštatoval starosta Anton Múdry.
„V súčasnosti má asociácia 91 členov a ďalší majú záujem o vstup do nej. Kritériá pre členstvo sú prísne, požadujú, aby sa obec nachádzala najmenej 600 m. n. m. (kritériá EÚ hovoria už o 400 m. n. m.) a aby do jej katastra zasahovalo chránené územie na úrovni národného parku alebo chránenej krajinnej oblasti. Na Slovensku je takýchto miest a obcí 241 a žije v nich 6,5 percenta obyvateľstva Slovenska,“ dozvedeli sme sa v asociácii. Zliechov patrí do CHKO Strážovské vrchy.
„Cieľom predloženého návrhu bolo výraznejším spôsobom riešiť v rámci systému fiškálnej decentralizácie rozdiely pri financovaní základných potrieb obcí v súvislosti s rozdielnou geografickou polohou. Ide najmä o vyššiu energetickú náročnosť škôl a školských zariadení v samosprávnej pôsobnosti obcí, činnosť obecných úradov, prevádzku iných obecných zariadení, náročnejšiu údržbu obecných komunikácií vyplývajúcej z geografických podmienok,“ povedal Mikuláš Gera, vedúci tlačového oddelenia ministerstva financií. Ministerstvo navrhlo riešiť uvedený problém v časti kritériá rozdelenia výnosu dane podľa počtu obyvateľov zmenou podielu upravovaného nadmorskou výškou a zvýšením strmosti koeficientu nadmorskej výšky z rozsahu od 0,85 do 1,35 na hodnoty od 0,75 do 2,00. Zmena strmosti nastavenia koeficientu znamená priaznivý dopad pre horské sídla s nadmorskou výškou nad 600 m 90,3 milióna korún. V okresoch Považská Bystrica, Ilava a Púchov je jedinou obcou, zaradenou medzi horské sídla, Zliechov. „Pri porovnaní výpočtu podielu na dani z príjmov fyzických osôb podľa rozpočtu na rok 2007 pre obec Zliechov je dopad + 144 tisíc korún,“ povedala Erika Ilkovičová z tlačového oddelenia ministerstva financií.