a výskyt tohto ochorenia vplýva aj abdominálna obezita, vyjadrená zvýšenou hodnotou obvodu pása. Poskytuje pritom dôležitú informáciu k vyhodnoteniu zdravotného rizika a následného vývoja kardiovaskulárnych ochorení, ním spôsobených úmrtí a diabetu 2. typu.
Abdominálnu obezitu označila medzinárodná štúdia Interheart, ktorú robili v 52 krajinách za jeden z deviatich kľúčových faktorov zodpovedných za srdcové príhody. O rozšírení tohto druhu obezity pritom vo svete existuje iba málo údajov, ktoré by umožnili porovnať jednotlivé krajiny a oblasti. Napriek tomu, že v niektorých krajinách tieto dáta existujú, nereprezentujú bežnú populáciu a protokoly na meranie obvodu pása sa líšia. Údaje o klasifikácii obvodu pása na celom svete by mali poskytnúť prahové hodnoty na určenie vzťahu medzi týmto druhom obezity a rôznymi kardiometabolickými rizikovými faktormi v rôznych geografických oblastiach. Ide o celkové riziko vývoja diabetu 2. typu a kardiovaskulárnych ochorení. Určuje sa prostredníctvom výskytu rizikových faktorov, akými sú cholesterol, hypertenzia, teda zvýšený tlak krvi alebo fajčenie.
Medzinárodný deň štúdie hodnotiacej abdominálnu obezitu (IDEA) zorganizovali na to, aby sa určilo rozšírenie tohto druhu ochorenia u populácie v primárnej starostlivosti a zhodnotilo sa jeho prepojenie s kardiovaskulárnymi ochoreniami podľa veku, pohlavia, sociálno-ekonomickej úrovne a regiónu. Abdominálna obezita sa pritom v západných populáciách stále viac rozširuje. IDEA je rozsiahlou medzinárodnou, epidemiologickou a neintervenčnou profilovou štúdiou, ktorú náhodným výberom uskutočnilo 6407 praktických lekárov v 63 krajinách na piatich kontinentoch. Na celom svete sa na ňom zúčastnilo 177 345 pacientov vo veku 18 až 80 rokov. Lekári sa sústredili na demografické údaje, obvod pása, body mass index (BMI) a výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Hlavným cieľom bolo odhadnúť rozšírenie abdominálnej obezity v každej zo zúčastnených krajín. Sekundárnymi cieľmi boli rozšírenie hypertenzie, diabetu 2. typu, dyslipidémie či fajčenia a zhodnotiť ich spojenie s týmto druhom obezity podľa veku, pohlavia a sociálno-ekonomickej úrovne regiónu. Na Slovensku sa do tejto štúdie zapojilo 103 lekárov a 4183 pacientov, ktorí ambulanciu navštívili 25. až 26. mája 2005. V slovenskej populácii 40-ročných má obvod pása menší ako 94 centimetrov 51 percent mužov a 54 percent žien. Deväťdesiatštyri až 102 centimetrov má 24,5 percent žien a 33,4 percent mužov, kým viac ako stodva centimetrov má 21,4 percent žien a 15,5 percent mužov. Celkový obvod pása sa zvyšuje primerane s vekom. Okolo šesťdesiateho roku života pritom začne kulminovať. Najväčší obvod pása majú na Slovensku ľudia žijúci mimo mesta. Najmenšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, dyslipoproteinémie, hypertenzie a diabetesu je u ľudí s obvodom pásu nižším ako 83 centimetrov. Najvyššie u populácie s obvodom pásu nad 104 centimetrov.