To však neznamená, že nič nerobia. „Z fondu Phare a zo štátneho rozpočtu sa nám podarilo získať viac ako dvadsaťtisíc eur na vypracovanie komplexného projektu intravilánu obce. Je rozdelený na tri časti. Prvá rieši centrum obce, kde by mala vzniknúť oddychová zóna. Jej súčasťou bude i Námestie Dr. Šimona Fábu, rodáka z našej obce, ktorý je i mecenášom farského kostola. Uvažujeme o vybudovaní športovísk, amfiteátra a samozrejme parkových úpravách. Tieto práce si vyžiadajú zhruba 14 mil. korún. Druhá časť projektu predpokladá náklady vo výške 5 mil. korún a je zameraná na vodohospodárske stavby - prekrytie potoka, čím sa zväčší priestor v strede obce, vybudovanie jazierka, fontány, tiež na úpravu toku Slopňanky a jej vyústenia do Pružinky s návrhmi na protipovodňové opatrenia. Tretím blokom sú miestne komunikácie, ktoré sú v dezolátnom stave. Na ich úplnú rekonštrukciu potrebujeme viac ako 8 miliónov korún. Tieto sumy napovedajú, že financovať práce z nášho rozpočtu je nereálne. Preto chceme požiadať o financie z európskych fondov,“ hovorí starosta Štefan Hrenák o zámeroch obce.
Ako ďalej povedal, projekt sa síce delí na tri časti, ale všetky sú spolu navzájom prepojené. Centrum obce súvisí s miestnymi komunikáciami, pretože v súčasnosti obec rokuje so samosprávnym krajom o presmerovaní autobusovej dopravy ďalej do obce, kde bude aj otoč autobusov. „Uvoľníme tým priestranstvo pred kostolom, takže autobus už nebude cúvať medzi ľudí. Prekrytím potoka sa zas zväčší priestranstvo v centre. Svojím spôsobom úprava miestnych komunikácií zas súvisí s potokom, pretože keď sa položia nové koberce, zvýši sa aj breh potoka, ktorý z oboch strán lemujú cesty. A takto by som mohol pokračovať ďalej. Práve tieto dôvody zohrávali dôležitú úlohu pri komplexnom riešení intravilánu obce. Kedy chceme začať s prácami? Ak by sme získali peniaze z európskych fondov, kde je potrebná 5-percentná spoluúčasť, tak aj okamžite. Rokovania by mali začať v máji. Uvidíme,“ necháva otvorenú otázku financovania.
Nádej vkladá aj do vytvorenia spoločnej úradovne pre fond Leader. Náklady na jej prevádzku by nemali byť vysoké. Na jedného obyvateľa 27 korún ročne. V prípade Slopnej by to bolo necelých trinásťtisíc za rok. „Takto budeme mať väčšiu šancu získať čo najviac peňazí. Zároveň aj lepšiu informovanosť o projektoch a najmä vypracovanie projektov bude pre nás lacnejšie ako doposiaľ,“ vysvetľuje prínos novej spoločnej úradovne. Jej založenie v súčasnosti schvaľujú obecné zastupiteľstvá a podľa Hrenáka by ju financovali skoro všetky obce Považskobystrického okresu.