MY v záhrade
Nájdite si čas a navštívte predajne, ktorých veľkosť sortimentu vás určite uspokojí. Predstavujeme HELADA (Tržnica Centra), LUJATEL Púchov na Moravskej ulici, Záhradníctvo EKO- GARDEN, s. r. o. (smer Rajec), ZAŤKO – záhradná technika (Modrá budova pri Hypernove), Ľubomír Cisík (za úradom práce).
Jarné mesiace patria k najkrajším v roku. Všetko nádherne vonia, kvitne, zeleň pôsobí oveľa sviežejšie. V záhradách rozkvitajú prvé známe, aj menej známe cibuľoviny, nádherné okrasné kry a stromy, prvé trvalky a kobercové skalničky. Základom pre plánovanie záhrady sú veľkosť záhrady a kvalita pôdy, prehľad o slnečných alebo tienistých miestach a v neposlednom rade tiež obľúbenosť určitých rastlín. Náš tip: vyhraďte si v každom prípade dostatok času na premyslenie, na výber farieb a na zváženie obdobia, v ktorom rastliny kvitnú. Nezabúdajte: ideálne na sadenie rastlín je skôr oblačný, v žiadnom prípade nie príliš slnečný deň. Prinášame aj niekoľko rád na marec
Trávniky dosejte, prihnojte a prevzdušnite
Z trávnika treba odstrániť nečistoty, starú trávu a zvyšky, ktoré sa v ňom uložili v zime. Pozornosť treba venovať tvorbe machu, ktorému sa vo vlhkom prostredí vytvorili vhodné podmienky. Prvý raz možno kosiť trávnik až po dostatočnom vyschnutí pôdy. Na vhodné obdobie na dosádzanie nového trávnika si musíte ešte počkať.
Trávy: V marci zvyčajne nastane čas na strihanie okrasných tráv. Skorý jarný rez im prospeje, pretože sa zbavia zbytočnej príťaže a vyrastú v obnovenom šate. Omladenie tráv zabezpečí, aby v krátkom čase vyzerali príťažlivejšie ako v závere minulého vegetačného obdobia.
Rezy na rastlinách: Ak ste v zime nestihli vykonať alebo zabezpečiť si zrezanie drevín, máte poslednú šancu. Tieto úkony sa v zásade vykonávajú počas vegetačného obdobia, keď to rastliny najmenej bolí, keď sú znecitlivené zimným oddychom.
Vysádzanie rastlín: Marec je vhodný čas na vysádzanie nových rastlín, ale iba v prípade, že je pôda dostatočne prehriata. Ak máte záľubu v pestovaní semenáčikov, rastliny z črepníkov, získané z jesennej sejby, môžete presadiť do voľnej pôdy. V prípade hrozby jarných mrazov prácu odložte na neskoršie obdobie. Vysádzanie opadavých stromov a krov zas treba skončiť skôr, ako vypučia zárodky nových listov. V marci a apríli sa často robia celoročné nákupy okrasných rastlín.
Skalka: Ak je súčasťou okolia vášho domu tiež skalka, určite viete, že na jar je vďaka mnohým kvitnúcim druhom najkrajšia. Aj preto by ste jej hneď začiatkom jari mali venovať náležitú pozornosť. Je vhodné skalku vyčistiť od napadaných listov, odstrániť uhynuté a vymrznuté druhy, pritlačiť mrazom vytiahnuté korene rastlín a zastrihnúť o jednu tretinu krovité druhy skalničiek. Netreba zabudnúť ani prisypať na živiny chudobnú zeminu do škár a do medzier medzi kameňmi a taktiež bude vhodné vyrovnať a zapustiť do pôdy uvoľnené kamene. Do voľných priestorov medzi kameňmi a skalničkami je dobré nasypať kamennú drvinu.
Jazierka: Po rozpustení ľadovej pokrývky možno jazierka vyčistiť od organických zvyškov z minulej jesene. V tomto období už v nich možno obnoviť nútený obeh vody, inštalovať prezimované čerpadlá. Na ľúbivé kvety lekien si však treba počkať až do príchodu teplejších mesiacov.
Zavlažovacie systémy: Keďže v pôde je zvyčajne ešte dostatok vlahy, spúšťanie zavlažovacích systémov je predčasné. Navyše by ich mohli ohroziť bežné jarné mrazy. Stojí však za to otestovať si funkčnosť zavlažovacích systémov, pretože náhle jarné suchá začínajú byť na Slovensku rovnako bežné ako v minulosti neskoré jarné mrazy.
Ešte rada na záver: Práca a pobyt na čerstvom vzduchu sú najlepším liekom proti jarnej únave.