Považská Bystrica - Obvodný úrad, odbor živnostenského podnikania vykonáva v prvom stupni pôsobnosť živnostenského úradu a vedie v informačnom systéme evidenciu podnikateľov, ktorým vydal doklady o živnostenskom oprávnení. Organizačne sa člení na oddelenie živnostenskej registrácie, ktorého náplňou činnosti je najmä konanie vo veci vzniku živnostenského oprávnenia fyzickým a právnickým osobám s bydliskom alebo sídlom v obvode Považská Bystrica a oddelenie živnostenskej kontroly, ktoré kontroluje u podnikateľských subjektov dodržiavanie povinností a podmienok vyplývajúcich zo živnostenského zákona a osobitných predpisov.
Obidve oddelenia majú svoje zastúpenie aj na pracovisku v Púchove, kde je plnohodnotný výkon živnostenskej agendy pre podnikateľov, majúcich bydlisko alebo sídlo v okrese Púchov. K 20. februáru 2007 živnostenský úrad eviduje 11 273 podnikateľských subjektov s platným živnostenským oprávnením, z toho: 9 479 fyzických osôb a 1794 právnických osôb – (najmä obchodné spoločnosti – s. r. o., a. s., družstvo, k. s.).
Pokuty za neinformovanie
Za rok 2006 oddelenie registrácie živnostenského úradu spracovalo celkom 3789 prijatých podaní a bolo vydaných 2682 rozhodnutí. Oddelenie živnostenskej kontroly vykonalo v tomto období 766 kontrol. Boli zamerané najmä na dodržiavanie povinností vyplývajúcich zo živnostenského zákona a osobitných predpisov pri prevádzkovaní živností. O uložení pokuty bolo vydaných 55 rozhodnutí, príp. iných sankcií a 12 blokových pokút. Ich výška predstavovala 145 000 Sk.
V roku 2006 uložil tunajší živnostenský úrad najvyššiu pokutu vo výške 10 000 Sk právnickej osobe za neoznámenie zmien údajov o spoločnosti. Fyzickej osobe bola uložená najvyššia pokuta 6000 Sk za neoprávnené podnikanie. Pri rozhodovaní o výške pokuty sa prihliada na rozsah zisteného porušenia zákona, jeho závažnosť, čas trvania protiprávneho stavu a iné okolnosti významné pre konanie.
Najčastejšie zistenými porušeniami pri kontrolnej činnosti boli tzv. formálno-právne nedostatky, ako je neoznámenie zmien údajov, ktoré sa povinne uvádzajú pri ohlásení živnosti, neoznámenie zriadenia prevádzkárne, v ktorej je vykonávaná podnikateľská činnosť a pod. Tieto zistenia sú závislé od stanoveného zamerania kontrolnej činnosti v konkrétnom období.
Zmeny v tomto roku
Ministerstvo vnútra – odbor živnostenského podnikania pripravuje návrh právnej úpravy živnostenského zákona. Jedným zo základných cieľov navrhovanej právnej úpravy je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady Európy o službách na vnútornom trhu. Smernica predpokladá aj zjednodušenie administratívnych postupov pri začatí podnikania, ktoré sa má dosiahnuť zriadením miest jednotného kontaktu (MJK) a ich efektívnym fungovaním. Majú umožniť občanovi vykonať administratívne postupy spojené so začatím podnikania v jednom centre. Činnosťou MJK sa nezmenia, ani nebudú dotknuté kompetencie iných príslušných orgánov. Týmito miestami, kde podnikateľský subjekt bude môcť splniť povinnosti spojené so začatím podnikania (splnenie daňovej registrácie k dani z príjmov a oznamovacej povinnosti a prihlásenie sa do systému povinného zdravotného poistenia) budú obvodné (živnostenské) úrady. Pre osoby EÚ a podnikanie podľa osobitných predpisov budú MJK obvodné (živnostenské) úrady v sídlach krajov, t. j. v krajských mestách.
Prostredníctvom MJK budú oznamované na príslušné inštitúcie všetky zmeny u podnikateľa, vyplývajúce zo živnostenského zákona. Taktiež výpis z registra trestov bude pre podnikateľa (v prípade jeho záujmu) zabezpečovať MJK.
Vecnú príslušnosť v tejto agende nadobudnú živnostenské úrady zákonným spôsobom.
Ministerstvo predpokladá, že živnostenské úrady budú poskytovať služby MJK pre občanov Slovenskej republiky podnikajúcich na základe živnostenského oprávnenia od 1. septembra 2007.