„Hlavnou úlohou podujatia je zachovanie ľudových tradícií. Som rada, že nachádzame podporu u ľudových remeselníkov u nás v okolí, takže každoročne môžeme prezentovať ukážky výroby korbáčov, košíkov, kraslíc...,“ hovorí riaditeľka CVČ Eva Bočincová. Na spokojnosť mala dvojnásobný dôvod. Druhým bol veľký záujem detí. Výstavu denne navštívilo viac ako dvesto detí. A nezaujímali sa len o kraslice, výrobu ktorých im predstavila Peťa Vanková či naaranžované stoly. Pozorne sledovali aj Danku Kadlečíkovú, ktorá zdobila medovníčky. „Pečiem si ich sama. Stále používam ten istý recept. Cesto je trochu iné, ako bežne používajú gazdinky. Je trochu ako odpaľované. Dávka je na 0,5 kg múky. Okrem toho potrebujeme 120 g margarínu, 1 kávovú lyžičku sódy bikarbóny, 200 g práškového cukru, 2 celé vajíčka a koreniny. Najprv dáme zohriať margarín, sódu bikarbónu, cukor, potom pridáme múku, vajíčka a koreniny. Recept na zdobenie? Treba len skúšať a skúšať. Najmä hustotu snehu. Ja do neho okrem cukru a citrónovej šťavy pridávam aj solamyl. A keď sa mi nepáči, ako je medovník ozdobený? Kým sneh nezaschne, tak dá sa odstrániť špajdľou alebo ako hovorí môj syn, najistejší spôsob je zjesť celý koláčik,“ zasmiala sa. Medzitým sledovala Nikolku Tarabovú , ktorá si skúšala zdobenie. Jej ruka bola pomerne istá, bolo vidieť, že to nerobí prvý raz. „Doma pomáham mame pri zdobení,“ priznala sa.
Danka Kadlečíková pridala i recept na zdobenie vajíčok. Nie každý je taký šikovný, aby mohol používať rôzne techniky. Najjednoduchší spôsob je cibuľová šupka. „Natvrdo uvarené vajíčka dáme variť s cibuľovými šupkami. Predtým však ešte priložíme na ne lístok ďateliny, petržlenu alebo inej rastlinky a celé stiahneme do pančuchy. Keď hotové vajíčko rozbalíme, každé jedno bude prekvapením,“ dodala.
Veľkonočné podujatia v CVČ vyvrcholili v sobotu na tržnici ukážkami drôtovania, zdobenia medovníkov, vajíčok a kultúrnym programom detí z CVČ. K nim sa pridali aj členovia klubu dôchodcov, ktorí pripravovali tradičné veľkonočné jedlá.
Veľkonočná nálada bola i v dome kultúry, kde sa konali veľkonočné trhy. Svoje výrobky na nich ponúkali aj žiaci. „Všetko sú výrobky detí a vychovávateliek zo školského klubu. Predávať nám ich pomáhajú žiačky z vyšších ročníkov. Môžem povedať, že najväčší záujem bol o kraslice, výrobky z cesta i papiera,“ predstavila nám ponuku Iveta Tomaničková z V. ZŠ. „Všetky vyrábali deti od prvého po štvrtý ročník. Samozrejme, že náročnejšie výrobky aj s pomocou vychovávateliek,“ doplnila informáciu kolegyňa Božena Uričová, ktorá sa s deťmi podieľala i na výzdobe priestorov kultúrneho domu.
Návštevníci si mohli vyberať nielen z detských výrobkov, ale tiež ľudových remeselníkov. Podľa Evy Kebískovej z odboru kultúry mestského úradu síce neprišli všetci, ale na kvalite akcie sa to neodrazilo. „Väčšina remeselníkov je z nášho regiónu. Ponuka je skutočne pestrá – od kraslíc, perníky, medovinu až po veľkonočné jedlá,“ predstavila časť ponúkaných výrobkov. A ako dodala Anna Paľová z miestnej organizácie zdravotne postihnutých, návštevníci nepohrdli ani koláčmi: „Najväčší záujem bol o kapustníky a kremeše, tie boli takmer okamžite preč.“
Podujatie spestril aj kultúrny program, ktorý pripravili žiaci z dubnických škôl i folklórne súbory Prvosienka a Jasienka.
Autor: vž