Arakain - „Nechceme nič meniť!“

Štvrťstoročie skupiny sa rozhodli osláviť veľkolepým koncertom na Zimnom štadióne Slavie Praha v Edene. Obrovské pódium a na ňom okrem pätice muzikantov bývalí speváci skupiny a šesťdesiatka plzeňských filharmonikov. To všetko prinesú oslavy narodenín kap

ely, ktorá sa predstavila vo svetle niečoho nového už v svojich začiatkoch, ešte za éry komunizmu. Ten podobným hudobným smerom a výzorom hudobníkov neprial. Totalitný režim však ďalšie obdobie na rozdiel od skupiny Arakain neprežil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred 25 rokmi a dnes
Ľudi nadšení pre niečo nové, a tak trochu zaznávané, s mladist­vým elánom a svojím nadšením, vďaka ktorému prekonávali všetky prekážky amatérskeho muzicírovania. „V tom sme boli vtedy asi silnejší ako ostatné kapely okolo nás, preto sme tu už tak dlho a v tejto pozícii. Boli sme ochotní obetovať štúdiá na vysokých školách, pozície a postupy v zamestnaní, zaistenú budúcnosť, vzťahy... Muzika predstavovala vtedy pre nás takúto silu!“
Prišlo niekoľko hráčskych obmien, vrátane tých najchúlostivejších (speváci), ale aj tak to rozbehnutý muzikantský vlak ustál! „Dnes nás v brandži nemôže v podstate nič prekvapiť. Stovky a stovky koncertov a zájazdov, konfrontácia so zahraničím. Štrnásť štúdiových albumov, plus ďalšie „živáky“ a výbery. Množstvo ocenení, či už v kategóriách inštrumentalistov alebo kapiel a platní roku. Skúseností na rozdávanie máme, ale my si ich zatiaľ necháme pre seba, ešte tu hádam nejakú chvíľku medzi tými mladými obstojíme. Otrepaná veta, ale pravdivá - nie je nad to, keď sa ti koníček stane zamestnaním. Niekedy „krušným“, ale skvelým,“ hovorí Jiří Urban, zakladajúci člen kapely.
Ako hodnotí najstarší člen Arakainu jednotlivé obdobia?
„Je to veľmi obšírna otázka a odpovedať na ňu v krátkosti nie je možné. Keď sme hodnotili pred piatimi rokmi, pri dvadsiatom výročí, vystačilo to na celú knihu (20 let natvrdo!). V jednoduchosti sa to dá rozdeliť na obdobie totality, zákazov a undergroundu, po revolúcii na obdobie zhodnotenia toho, čo sme za roky nazbierali - teda platne.
V prvom období raných zostáv sme prácne s Alešom Brichtom hľadali vhodné náprotivky, ako ľudsky, tak i herne. Boli to tancovačky a popoludňajšie čaje, množstvo kelímkových pív, zelených párkov a prepotených dedinských sál. Pred revolúciou to bola stabilizácia kádra a profesionalizácia - veľmi dôležitý bod Arakainu. Naraz tu stála oficiálna kapela, prišli koncerty, manažéri a došlo aj na šesťstotrinástky! Prvá platňa po revolúcii a hneď predaj - 120-tisíc kusov! Neviem si predstaviť lepší štart!
V prvej polovici 90-tych rokov boli ďalšie platne, ale aj stagnácia muziky v Čechách. Prišlo to, na čo sme neboli zvyknutí. Cestovali sme, sebarealizácia ľudí nebola už snom, no na druhej strane sa začali kapely zvonku objavovať na našich javiskách. Stalo sa to, čo sa muselo stať - prepad predajnosti platní priniesol tápanie a otázku: Má to ešte zmysel?
Našťastie, vydržali sme a druhá polovica 90-tych rokov sa niesla v znamení práce s vtedy silným vydavateľstvom, podporou zo všetkých strán a natáčaním ďalších nosičov. Odrazilo sa to na hosťovaní na veľkých festivaloch, vystúpením pred Judas Priest...“ spomína Jiří Urban.
Po prelome milénia, opotrebovaním ľudského a invenčného materiálu, odchádza Brichta z kapely. Pracoval súbežne s Arakainom a na sólovej dráhe bol stále úspešnejší. Definitíva odchodu tak vyriešila niektoré otázky. Bola to kritická situácia v živote Arakainu, dá sa povedať, že asi najtvrdšia. Našťastie je na mieste nový objav - Petr Kolář, ktorý pomáhal obnovovať stratenú dôveru v zvyšok kapely bez Brichtu. „Myslím si, že sa to podarilo, čoho výsledkom boli aj tri zlaté platne!!!“ dodáva Urban.
Keď to ale kapela korunovala úžasným koncertom v pražskej Sazka Aréne s Doro Pesch a Blaze Baylym z Iron Maiden, volí Kolář v rovnakej pozícii cestu ako Brichta. Ďalší kritický moment. Vtedy opäť pomáha šťastena. Volá sa Jan Toužimský. Alternoval Kolářa v muzikáloch a zrazu sa mladíček z južných Čiech ocitá v kapele.
Aby toho nebolo dosť, zmena zasiahne aj post bubeníka, a tak sa končí omladenie kapely Lukášom Doksanským. „Momentálne sa cítime asi najlepšie za niekoľko posledných rokov. Nič už meniť nechceme a dúfame, že sa už nič radikálne nestane!“
Zo zákulisia koncertu?
„Zo zákulisia sa toho väčšinou veľa neprezrádza a ono niekedy nie je čo. Málokto si domyslí, že usporiadaniu takéhoto koncertu predchádza množstvo rokovaní, schôdzok a nabehaných kilometrov. Dôležitá je aj kalkulácia, či bude na to nekomerčná kapela mať. Keď sa všetko naplánuje a vymyslí, prichádza samotná realizácia. A opakuje sa to isté. Rozhovory, schôdzky, rokovania, nabehané kilometre...“ hovorí Urban. Kam sa taký projekt vojde? Kde je možné vytvoriť zázemie pre také množstvo hudobníkov. Kde vziať prostriedky na prenájom priestorov, služby, orchester, výrobu plagátov, reklamy, zaistenie techniky a technikov, mixážnych pultov a ozvučenia orchestru, prenosových vozov, televízie, kamier...?
„Koncert bude rozdelený na dve časti - s orchestrom a bez. Ako predkapely sa predstavia pražské Dymytry a Noid Crew so spevákom Noidom. Po „výberovom konaní“ sme sa dohodli na spolupráci s Plzeňskou filharmóniou, ktorá prejavila chuť a ochotu ísť do takéhoto netypického projektu. Dôležitý bol výber osoby aranžéra - skladateľa „klasickej“ zložky hudby,“ objasňuje Urban.
„Stal sa ním korepetítor, klavírista, skladatel a aranžér zo Štátnej opery Praha Václav Zahradník, ktorý s kolegom, huslistom Janom Valtom pripravujú notácie aranžmánov a spoločne ich zoznamujeme so skladbami Arakainu, aby sme mali predstavu, ako to bude fungovať. Václav Zahradník bude zároveň dirigentom celej „klasickej“ časti koncertu.
Všetci aktéri tejto akcie sa tešia s rozochvením a prianím, aby sa všetko podarilo.“
Ako prebieha príprava?
„Po dokončení notácií čaká kapelu skúšanie s filharmóniou, a by sme si na seba zvykli, naučili sa nástupy a vyjasnili si spoluprácu s dirigentom. Všetko v štúdiu Plzeňského rozhlasu, pretože také veľké teleso nepresťahujete či neumiestnite inde len-tak. Na „elektrickú“ časť koncertu sa budeme pripravovať ako vždy vo zvukovo ideálnych priestoroch Rockového klubu Kain v Praze,“ zasväcuje nás Urban.
Kapela je na tohtoročnom turné, kde v programe Arakain XXV odohrá v dvaapolhodinovom programe všetky najzásadnejšie hity svojej kariéry. Do toho skúša skladby pripravované pre výročný koncert, kde budú účinkovať i bývalí speváci Arakainu - Lucie Bílá a Aleš Brichta.
Čo na to benjamínci?
Najmladšími členmi Arakainu sú Jan Toužimský a Lukáš Doksanský. Čo hovoria na pripravovaný megaprojekt, ktorý sa uskutoční 20. apríla? J. T: „Veľmi sa teším, bude to veľká oslava. Každý z bývalých spevákov je nedeliteľnou súčasťou histórie Arakainu, a tak by ich vystúpenie k oslave malo patriť .Hlavne by som sa s nimi veľmi rád stretol.“
L. D.: „Dostal som strach, že budem musieť hrať potichu (smiech). Všetko sa má vyriešiť sústavou plexiskiel. Pravidelne cvičím na bicie a aj fyzicky, aby som mal formu. Čo hovoria na to všetko moji žiaci na Konzervatóriu Jaroslava Ježka? Myslím si, že sú radi. Majú relatívne mladého profesora a účinkovanie v Arakaine mi schvaľujú. Niektorí dokonca cvičia vo voľnom čase rytmy z poslednej platne Labyrint (smiech). Na koncert sa samozrejme chystajú!“
„Kapela verí, že sa na koncert pripraví dobre. CD i DVD z koncertu poteší určite všetkých fanúšikov, ktorí si hudbu Arakainu zamilovali a nenechajú si takúto výnimočnú udalosť ujsť. Divácky záujem je veľký, a nie každý sa do Prahy dostane. Preto pozývam našich fanúšikov na koncert do Piano clubu v Trenčíne, kde vystúpime v sobotu 14. apríla. Ako predkapela sa predstaví považskobystrická skupina Tristana,“ končí rozprávanie o trashovom šialenstve zvanom Arakain, ktoré vypuklo pred štvrťstoročím, Jiří Urban.
Podľa rozprávania J. Urbana, J. Toužimského a L. Doksanského pripravil Milan Kováčik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 017
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 596
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 522
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 476
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 013
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 795
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 218
  1. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  2. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  3. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  4. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  5. Eva Bachletová: Pre mamy
  6. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  7. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  8. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 513
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 951
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 569
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 914
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 11 175
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 279
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 046
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 227
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  2. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  3. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  4. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  5. Eva Bachletová: Pre mamy
  6. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  7. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  8. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 513
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 951
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 569
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 914
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 11 175
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 279
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 046
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 227
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu