Považská Bystrica - Jedenásť záujmových organizácií sa dodnes domáha vlastníckeho práva na podiel v budove, v súčasnosti známej ako budova bývalého Národného frontu (NF). Dôvodom je, že v minulosti združili na jej výstavbu financie. Majetok v máji 1991 odovzdala správa budovy NF štátu - okresnému úradu, ktorý bol neskôr zapísaný na list vlastníctva. „O ničom sme nevedeli. Dokonca v protokole je zaznamenané, že väčšinovým vlastníkom sa stal okresný úrad, a nie organizácie, ktoré združili financie pri výstavbe. Stalo sa to tým, že nám „ubrali“ štvorcové metre i znížili výšku vložených investícií. Preto sa roky ťahá vysporiadanie, s daným stavom sme nemohli súhlasiť. O budovu stále niekto javil záujem,“ hovorí o problematike Paulina Markovičová, riaditeľka ÚzS Slovenského Červeného kríža.
Tak ako oni, aj ostatné organizácie sa o tejto situácii dozvedeli náhodou v roku 2003, keď vyšiel v celoslovenských novinách inzerát o predaji budovy. Nasledovalo trestné oznámenie, podanie na súd, aby sa predaju zabránilo. Združovatelia boli nespokojní aj s prenajímaním priestorov, hospodárením a neriešením havarijného stavu budovy, pričom na prevádzkové náklady v rokoch 2002 až 2004 prispievali stále vyššou sumou. Preto žiadali o preskúmanie, či boli oprávnené, čo sa však doteraz nestalo. „My sme len platili a pravdy sa nedalo dovolať. Mali sme obavu, ak by krajský úrad (na ktorý vlastníctvo prešlo po zrušení okresného úradu) svoj podiel predal, nový väčšinový vlastník by určoval aj ceny, čo by sme nemohli finančne utiahnuť,“ uviedla P. Markovičová. V záujme ďalšieho riešenia združovatelia podpísali dohodu s Krajským úradom v Trenčíne. „Je to v štádiu, že posledný subjekt musí podpísať zmluvu o spoluvlastníctve, kde sú vydefinované jednotlivé spoluvlastnícke podiely. To je predpoklad, aby krajský úrad podal návrh na vklad do katastra a združovatelia financií sa stanú spoluvlastníkmi, budú mať iné práva a povinnosti vo vzťahu k budove. Potom sa bude diskutovať o ďalších užívateľských vzťahoch. Pre nás je to prioritná otázka,“ uviedla vedúca kancelárie prednostu Krajského úradu v Trenčíne Henrieta Kaniariková. Podľa vyjadrenia Pavla Jurčíka, podpredsedu Slovenského zväzu telesnej kultúry, ktorý má tiež svoj podiel v majetku budovy, po zániku krajských úradov by podiel štátu mal pravdepodobne prejsť na obvodný úrad. Vidí aj inú možnosť, že môže prejsť i na mesto.
Združovatelia ocenili, že po ôsmich rokoch krajský úrad našiel financie a opravil strechu. „Dnes aspoň netečie do budovy, no je zanedbaná a treba do nej investovať. Mnohí sú pri kroku vysporiadania vlastníckych vzťahov pokojnejší a majú záujem priestory skultúrniť,“ uviedol P. Jurčík