m ochoreniam, a tiež proti detskej obrne a žltačke typu B. V pätnástom mesiaci potom prichádza očkovanie proti ružienke, osýpkam, mumsu, v treťom roku života proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu, v šiestom roku je proti týmto chorobám preočkované. V jedenástom roku sa preočkováva opäť proti osýpkam, príušniciam, mumsu a žltačke typu B a v trinástom roku proti tetanu, záškrtu a detskej obrne. Okrem toho sa v jedenástom roku života vykonáva tzv. tuberkulínový test. Ak sa zistí, že má málo ochranných protilátok, test je negatívny, dieťa je preočkované. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že dieťa je počas celého svojho života niečím pichané a traumatizované. „Pri posudzovaní systému očkovania a rozhodovaní rodičov, či dieťa dajú zaočkovať, treba stále myslieť na to, že všetky očkovania sú vlastne preventívnou ochranou proti desiatim závažným infekčným chorobám, čo treba považovať za obrovskú investíciu pre ich zdravie,“ vyjadrila sa Martina Mutalová z považskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
„Ako nepríjemný sprievodný jav očkovaní sa javí to, že každé očkovanie má svoju reakciu. Pri niektorých druhoch očkovania je to teplota, pri iných ľahší výsyp, ale môžu to byť iné prejavy. Nedá sa to zovšeobecniť, vždy je to iné, záleží to od toho, čo sa očkuje a kedy. Je to však prirodzená reakcia,“ povedal nám alergológ a detský lekár Igor Steiner.
Vo svete, ale aj na Slovensku pribúdajú stále nové očkovania. Niektoré boli donedávna len na báze dobrovoľnosti a teraz už sú zo zákona povinné, napríklad aj očkovanie proti hepatitíde typu B. „Najnovšie je to zatiaľ očkovanie proti rakovine krčku maternice. Zatiaľ sa len zavádza na báze dobrovoľnosti pre dievčatá a ženy vo veku od deväť do dvadsaťdeväť rokov. Táto prevencia je potrebná a uvažovať o prehnanom množstve očkovaní nemá význam, je to nezmysel. Treba to,“ dodal doktor Steiner.
V Slovenskej republike sa povinné očkovanie vykonáva od päťdesiatych rokov. Vďaka tomu sa u nás nevyskytujú ochorenia ako je tetanus novorodencov a mladistvých, detská obrna, záškrt, osýpky. V krajinách s nízkou zaočkovanosťou dochádza k epidemickým výskytom týchto ochorení. Príkladom môže byť epidémia osýpok v Nemecku, kde od novembra 2001 do marca 2002 bolo hlásených 1656 ochorení na osýpky u neočkovaných detí.