u. Sú ohradené, stará sa o ne správca,“ hovorí Jana Cihová, pracovníčka obecného úradu, ktorá skončila potrebný kurz a zložila pred živnostenskou komorou skúšky o odbornej spôsobilosti. „Štúdium bolo náročné. Preberali sme právo, pohrebný zákon, stavebný zákon, komunikáciu, psychológiu, súdne lekárstvo... Formy skúšok boli rôzne, testy, ústne, aj písomné.“
„Na evidovanie hrobových miest existuje počítačový program a v ňom chceme potrebné údaje spracovávať. Pasportizácia hrobových miest nie je dokončená. Kompletná je do roku 1992 na existujúci stav, dopĺňa sa priebežne v súvislosti s nájomnými zmluvami, ktoré budeme uzatvárať. Evidenciu v knihách dokončíme do polovice roka. Od októbra musí byť celá činnosť zabezpečená tak, ako upravuje nový zákon,“ tvrdí starosta Vladimír Vadrna.
Vypracovaný prevádzkový poriadok pohrebiska obec má. Treba, aby ho schválil regionálny úrad verejného zdravotníctva. Na splnenie úloh majú čas najneskôr do 31. októbra tohto roku.
Pre všetky cintoríny – v Beluši, Hloži a Podhorí – schválilo zastupiteľstvo rovnaké poplatky: za jednohrob 400 Sk, dvojhrob 600, detský hrob 100, urna 200, hrobka pre osobu 600, pre 2 osoby 1200 korún na obdobie 10 rokov. V prípade nezaplateného poplatku po 30 rokoch tlecej doby hrob zrušia.
Obecný úrad dáva do poriadku cintoríny aj po majetkovo-právnej stránke. Rozšírenie cintorína v Hloži je však pálčivou otázkou, v Beluši zostáva pochovávanie aj na ďalšie, možno dve desiatky rokov.
Autor: zum