Žltým kvietkom bola ozdobená väčšina
Považská Bystrica – V piatok sme počas Dňa narcisov stretli ako prvé študentky z gymnázia. Na lavičkách pred Priorom sa dohadovala skupinka štyroch dievčat o tom, ako a kde pôjdu v ten deň ponúkať symbolický žltý kvietok, už o pol ôsmej. Presne si rozdelili prácu výbercu príspevkov, pripínača kvietkov, propagátora celej akcie a nosiča. „Ak by medzi príspevkami bola aj výherná dvadsaťkorunáčka, bolo by to fajn. Získali by sme pre nadáciu najviac,“ dodali na adresu súťaže v rozhlase dievčatá a vypýtali si od nás číslo výhernej dvadsaťkorunáčky. Potom už nestrácali čas a utekali rozdávať. Poobede sme chceli zas pred Tescom vyspovedať študentky zo zdravotnej školy. Ako sme sa však dozvedeli od predavačiek v okolitých malých obchodíkoch, dievčatá rozpredali narcisy veľmi rýchlo. Za necelú pol hodinu. Sledovali sme ľudí, ktorí vychádzali z obchodu a všimli sme si, že aj medzi obyvateľmi mesta sa táto akcia ujala. Väčšina z nich bola totiž vyzdobená drobným žltým kvietkom. Zdravotníčkam sa v ten deň podarilo predať 1600 narcisov. Príspevok bol dobrovoľný.
Tento ročník bol najúspešnejší
Ilava – Do Dňa narcisov sa ilavskí žiaci zapojili už siedmykrát. Históriu začala písať ešte ZŠ na Hviezdoslavovej ulici, po zlúčení v tradícii pokračuje ZŠ Medňanská. „Inšpirovali nás správy o stále väčšom počte ochorení na rakovinu, dokonca jedna z kolegýň ochorela na túto chorobu. V našom okolí sme nevideli, že by sa niektoré inštitúcie alebo žiaci zapájali do tejto akcie, tak sme sa rozhodli iniciovať Deň narcisov my,“ hovorí o prvopočiatkoch akcie Helena Machová zo ZŠ Medňanská.
V tomto roku sa do Dňa narcisov zapojili tri hliadky. Rozdávali 1200 kvietkov. Veľký záujem bol aj u žiakov. „Deti boli dopredu informované, každé z nich prispelo. Hliadky boli aj v meste – v strede mesta, pri nemocnici, jedna hliadka oslovovala aj firmy, či môžu vstupiť do ich areálov. Ľudia to vnímajú celkom pozitívne. Dokonca vlani sa kvietky rozdali skôr, a viacerí boli sklamaní, že sa im kvietky nedostali. Preto sme sa rozhodli, že tento rok ukončíme akciu skôr,“ pokračuje Machová. No ani skrátený čas sa na vyzbieraných korunách neprejavil. Ilavčania dosiahli v zbierke najväčší úspech v histórii. Deťom sa podarilo vyzbierať 29 253 korún.
Deň bol v réžii skautiek a skautov
Dubnica nad Váhom – V meste žlté narcisy rozdávali skauti a skautky. „Z nášho oddielu máme desať dobrovoľníkov,“ hovorí Alena Staňová z I. oddielu skautiek, ktorý patrí do 17. zboru skautov a skautiek Dubnica nad Váhom. Ako ďalej doplnila, hliadky sa stretali najmä s pozitívnymi ohlasmi, aj keď výnimky sa vždy nájdu. So získavaním dobrovoľníkov problém nemali. „Skauti sú vždy radi, keď môžu pomôcť. No ak mám hodnotiť spätne, tak najviac dobrovoľníkov sme mali asi dva roky dozadu,“ skonštatovala. Tisícku narcisov hliadky z tohto oddielu rozdávali pred Fixom a pred Májom, ďalšia hliadka oslovovala okoloidúcich. Okrem umelých darcovia dostali i živé kvety, ktoré získali od sponzorov. O tom, že sa skauti stretávali s pochopením, svedčí aj vyzbieraná suma. Podarilo sa im získať 22 295 Sk.
Myslia aj na iných
Púchov – Deň narcisov, akciu Ligy proti rakovine, podporujú už niekoľko rokov púchovskí skauti. Aj teraz vytvorili skupiny od štyroch do siedmich členov, ktoré oslovovali ľudí v centre mesta, pri Zdraví, pri hypermarketoch či v iných častiach mesta. „Zapojilo sa 25 detí zo základných škôl a mladí ľudia,“ povedala nám Monika Siekliková, zborová vodkyňa VI. zboru skautov a skautiek. Do 13. hodiny vyzbierali 24 571 korún.
Deň narcisov má na pamäti Mária Gašpárková zo súkromnej firmy. Ako povedala jej majiteľka, chcú byť prospešní a pomôcť. „Spolupracujeme s miestnym gymnáziom, ochotnými študentmi maturitného ročníka, ktorí sa radi pripoja. V meste máme tri stabilné stanovištia pri obchodnom dome Lachovec, Bille, Zdraví. Ľudia nás za tie roky už poznajú. Rozdávame informačné letáčiky o tejto zákernej chorobe.“
V minulosti za dobrovoľný príspevok darovali živé narcisy, no niektorí nepochopili podstatu a mysleli si, že ich predávajú. Preto teraz ľuďom ochotným prispieť na konto proti rakovine zostane spomienkou umelý jarný kvietok. Vyzbierali 42 063 korún.
Narcisy sa rozdávali aj
v obciach
Pružina – Žlté kvietky symbolizujúce boj proti rakovine sa nepredávali v piatok len v mestách, ale aj v obciach. Žiačky z pružinskej školy ich pod dozorom učiteliek Marcely Chovancovej a Silvie Hrenákovej od rána ponúkali obyvateľom. „Rodičia chcú, aby sme išli do každej dediny. Neviem, či sa nám to podarí zorganizovať, aj keď by sme radi vyhoveli ich požiadavke,“ povedala nám riaditeľka Darina Michálková. Nakoniec sa narcisy nepredávali len Pružine, ale i Slopnej.
Niektorí Pružinčania vyčkávali dievčatá pred obchodom, kde je aj malé obecné trhovisko, už od skorého rána. „Čakám na vás už od ôsmej, aby som si kúpil tú žltú kvetinu. Kadeže chodíte, dievčatá?“ vyzvedal Ján Kardoš zoskakujúc z bicykla. Hneď po ňom sa pristavili dve ženičky, ktoré sa vybrali do obchodu a ďalší starší pán. Pokračovali sme spolu s dievčatami ďalej. Ľudia, ktorých sme stretli, ochotne prispeli, žiačky zabehli aj do miestnych obchodov, dokonca i do chalúp, kde si ich príchod už vopred vybavili. V jednom z nich to vyzeralo dokonca trochu nebezpečne, pretože ho strážil veľký, hrozivo vyzerajúci čierny pes. „On len tak zle vyzerá, inak je neškodný,“ smiali sa dievčatá, keď otvorili bránku, vošli dnu a poškriabali ho za uchom. Nie veľmi prívetivo však privítal dievčatá jeden z návštevníkov miestneho reštauračného zariadenia. „Dám peniaze tomu, čo je chorý na rakovinu, ale nadácii nedám nič. Nie som si istý, koľko peňazí sa dostane tomu, čo to potrebuje,“ hneval sa. Dievčatá sa mu snažili vysvetliť, ako funguje nadácia Ligy proti rakovine, prečo sa organizuje Deň boja proti rakovine, kam a prečo putujú peniaze, ale zbytočne. „Daktorí chlapi dajú radšej na pivo ako na dobrú vec,“ komentovala jeho postoj neskôr Anna Kostková.
Už z diaľky sa cez cestu za dievčatami so žltými narcismi rozbehla Anna Mahútová: „Ja si isto kúpim. Poďte sem. Aj mne lekári pomohli. Mala som rakovinu a prišla som o prsník. Pred tromi rokmi som absolvovala chemoterapiu, ožarovanie... Chvalabohu, všetko skončilo dobre. Žijem a som v poriadku.“ Ani malé deti si nechceli nechať ujsť príležitosť, aby si mohli niektorú časť svojho odevu ozdobiť žltým kvietkom. Terezke Jančelovej sa drobné žlté kvietky veľmi páčili, a tak jej mamina Františka jeden z nich starostlivo pripla na svetrík. Poslednou zastávkou v Pružine bola prevádzka Makyty. Pre ženy za šijacími strojmi bolo predávanie narcisov príjemným osviežením. Kúpili si viaceré. Jedna z nich dokonca ťažko odolávala nutkaniu našiť ho namiesto gombíka na odev, ktorý zhotovovala.
Obidve skupiny dobrovoľníčok boli veľmi úspešné. Z objednaných 600 narcisov žiakom zostalo len 50. „Aj tie by sme určite predali, keby sme mohli zostať dlhšie,“ povedala nám Chovancová. Aký finančný obnos vyzbieralisa nám zistiť nepodarilo, akiste to však nebolo málo. Do kasičky totiž v Pružine nepadali len kovové mince, ale aj papierové stokorunáčky. Príspevok bol dobrovoľný.