Považská Bystrica – Jarné obdobie je pre pracovníkov obvodného oddelenia životného úradu v pláne kontrol zadefinované ako vyhľadávanie čiernych skládok. Pomôcť odhaľovať ich pomáhajú aj obyvatelia, poľovníci, rybári, pracovníci CHKO... „Občania upozornili na nelegálne smetisko pri odstavnom cestnom pruhu vo Vrtižeri, vývoz niekoľkých áut pneumatík medzi papradniansky a zboranský kataster a ohniská, kde ich niekto spaľuje. Dohodli sme sa s obcami, aby skládky odstránili a zároveň sme podali podnet polícii na zistenie páchateľa,“ hovorí prednosta obvodného úradu životného prostredia Pavel Petrík. S pracovníčkou Annou Pavlíkovou sa zhodujú, že zistili „divoké fúrikové smetiská“. Tie nájdu v každej obci a starostovia ich do týždňa zvyčajne odstránia.
„V Marikovskej doline nastalo výrazné zlepšenie. Volal starosta Udiče, že Belačnicu likvidujú. Tam totiž bola kedysi povolená skládka, teraz už nie a zvyk ostal. Starosta má problém, aby miesto dal do poriadku. V Klieštine za obcou vo veľkej rokli bola skládka, už je to však lepšie, ako aj v Kalužove pri Dolnej Marikovej. V Pružinskej doline sa Chmelisko upravilo a starostovi sme dali pokyn ukončiť rekultiváciu skládky, vysadiť nízku a vysokú zeleň ako určuje rekultivačný plán. V Papradne, kde je jazdecký areál, nie je už vidno, že tam niekedy bola skládka. Sádočné a Čelková Lehota sú čisté dediny, v poslednom čase bez problémov. V Domaniži, kde neboli čierne skládky, zase sa objavili – pri bývalom družstve, pri ceste. Pri Počarovej je „nekonečná“ skládka vizitkou už na začiatku dediny. Starosta v Prečíne sám robí pravidelné kontroly. Medzi spojnicou Dohnian a Mestečka po ľavej strane niekoľko skládok stavebného charakteru musí na svoje náklady odpratať obec Dohňany. Na konci Vydrnej nepovolenú skládku promptne odstránili,“ hodnotia aktuálne situáciu P. Petrík a A. Pavlíková, no jedným dychom dodávajú: „Až na tie potoky. Popri nich sú na kroví navešané igelity ako transparenty. Požiadali sme starostov, aby ich dali zlikvidovať. Niekde to ide skôr, inde neskôr.“
Kedysi nebolo dostatok kontajnerov, nezvážali sa plasty, sklo, papier... Dnes funguje systém separovaného zberu. Obce majú zmluvu s firmami, ktoré odvezú aj nebezpečné odpady. A zadarmo. Treba ich však vyhadzovať do príslušných kontajnerov. Ak ide o staré akumulátory, zber vyhlásia. Odpad sa odvezie a nevznikne žiadny problém. Aj napriek tomu občan často vyštartuje s traktoríkom aj na trikrát väčšiu vzdialenosť. Haraburdie vyvezie do hory, i keď to má bližšie k obecnému úradu, kde odpad môže roztriediť. Alebo do hlbokého jarku, odkiaľ ho veľká voda prinesie späť do dediny... Okolo veľkoobjemových kontajnerov zostáva neporiadok, ľudia odpad uložia aj vedľa neho. Niektorí sú nedisciplinovaní, nepociťujú osobnú zodpovednosť za čistotu okolia, v ktorom žijú. Čakajú, že to niekto za nich odprace. Starostovia najlepšie vedia, prečo im z rozpočtu chýba na chodník, osvetlenie, vysadenie stromčekov, ak musia objednať traktor, kontajner na zlikvidovanie nepovoleného odpadu, ktorý ich stojí 50-tisíc Sk...
„O vytvorení čiernej skládky informujte náš obvodný úrad životného prostredia,“ vyzýva občanov prednosta P. Petrík a pripomína, že koncom apríla v obciach skontrolujú odstránenie skládok.