Zaujímavé historické fakty
Začiatky školstva v obci spadajú do obdobia vlády Jozefa II. Po vydaní Tolerančného patentu sa aj Záriečania snažia získať učiteľa pre svoje deti a postaviť školu. Tá bola postavená v roku 1785. Učili sa v nej deti zo Záriečia a okolitých obcí. Vyučovalo sa vždy po slovensky, a to aj v čase najsilnejšej maďarizácie. Stopu tu zanechali mnohí významní pedagógovia ako Ľudovít a Ján Geryk, Jozef Lako, Jozef Tatiersky... Nadchla ich krása spevu, krojov a zvykov Záriečanov až tak, že ich dostali do povedomia širokej verejnosti. Súbor J. Tatierskeho Radosť šíril meno Záriečia po celej republike, piesne v jeho podaní nahral Slovenský rozhlas a natočený bol i televízny film Ozveny mojej doliny.
Záriečsku školu a faru navštevovali v minulosti významné osobnosti, ako Janko Alexy, Miloš Bazovský, Martin Benka a Ján Smrek, ktorý ospieval Záriečie v knihe Moja rodná.
Po Druhej svetovej vojne bola v obci zriadená i štátna obvodná meštianska škola (1946), neskôr premenovaná na Strednú školu v Záriečí. Prvým riaditeľom v nej bol Ondrej Ottmár.
Novú budovu školy otvorili v roku 1960. Riaditeľkou sa stala E. Šimovčeková. Učilo sa v nej okolo 300 žiakov na dve zmeny. Prístavbu učební, kabinetov a šatní dokončili v roku 1992 a telocvičňu dostavali v roku 1995.
Súčasnosť
Škola je od roku 1998 samostatným právnym subjektom. Po zlúčení s materskou školou v roku 2004 nesie názov ZŠ s MŠ Záriečie. Riaditeľom školy je od roku 1995 Štefan Húževka. Škola má 33 zamestnancov, z toho 23 pedagógov. Navštevuje ju 259 detí zo Záriečia, Mestečka, Lúk, Dohnian, Lazov pod Makytou a Vydrnej. Pracujú v nej dva kluby, všeobecný a cyklotrialový. Pre deti Púchovskej doliny bola zriadená pobočka ZUŠ, výtvarný a hudobný odbor. Vyučuje sa nemecký a anglický jazyk. Záujmy a talent žiaci rozvíjajú v 20 krúžkoch, ktoré vedú učitelia i rodičia, napr. práca s počítačom, sudoku, rybársky, gitarový, včelársky, folklórny, florbalový, KMPP, ochranár prírody, mladý redaktor a iné.
Žiakom i zamestnancom slúžia dve počítačové učebne s pripojením na internet a káblovú televíziu. Škola má vlastný ovocný sad, včelíny a vysadený kútik liečivých bylín. Vykurovaná je biomasou. V škole vyhlásilo združenie Biomasa súťaž v zbere šišiek na ochranu stromov a lesov. Škola organizuje veľa tradičných i nových aktivít. Tradíciou sú jabĺčkový deň, mikulášska nádielka, posedenie pri jedličke, karneval na ľade, stavanie mája, koncerty ZUŠ, divadelné a vzdelávacie predstavenia, aranžovanie plodov jesene, literárne, športové , výtvarné, vedomostné súťaže. Vydarenými akciami býva strelecká súťaž v spolupráci s PZ Hrebienok Záriečie, oslavy MDD a Detská školská olympiáda, ktorú už päť rokov organizuje v úzkej spolupráci s poisťovňou. Minulý rok nadviazala škola družobné vzťahy so ZŠ Lidečko a ZUŠ Zlín na Morave, s ktorými si žiaci a pedagógovia vymieňajú skúsenosti, prezentujú svoje práce a schopnosti.
Škola poskytuje žiakom priestor na získanie vedomostí i vhodné využívanie voľného času, napomáha individuálnemu rastu žiakov, vydáva vlastný časopis O nás. O dobrej práci pedagógov a žiakov svedčí množstvo ocenení. K významnejším úspechom v poslednom období patria popredné umiestnenia v krajskom kole zemepisnej olympiády, v okresnom kole olympiády z nemeckého jazyka, vo fyzikálnej olympiáde, vo florbale mladších i starších žiakov, úspešné vystúpenia gitaristov i folklórneho súboru Záriečatá.