a.
Tento údaj svedčí o tom, že ľudia aj napriek drahšej hypotéke majú záujem o takýto spôsob financovania.
Aká bude budúcnosť?
Časy nízkych úrokov sú za teda za nami. Národná banka Slovenska v tomto roku už tri razy zvyšovala kľúčové úrokové sadzby. Po nich zdraželi aj hypotéky. Kým napríklad vo februári by klient za miliónovú hypotéku s lehotou splatnosti 15 rokov zaplatil pri variabilnej úrokovej sadzbe v banke od 1 304 589 Sk do 1 457 820 Sk, teraz by to bolo od 1 441 600 Sk do 1 549 260 Sk.
Čo môže očakávať ten, kto si chce teraz zobrať hypotéku? Úrokové sadzby by sa ešte mali zvýšiť v októbri, čo by malo byť podľa Juraja Kotiana, hlavného ekonóma Slovenskej sporiteľne, posledné zvýšenie v tomto roku. Ako pôjde vývoj ďalej, analytici nevedia predpovedať, dúfajú, že po vstupe do eurozóny a prijatí eura budú sadzby klesať. V najbližšom období však výraznejšie znižovanie úrokových sadzieb neočakávajú.
Zobrať si hypotéku a kedy?
Aká rada je dobrá pre obyčajného klienta banky, ktorý uvažuje o hypoúvere? Zobrať si ho teraz alebo na budúci rok? Odborníci odporúčajú pri takomto vývoji prihliadať na správny výber úrokovej sadzby už pri podpise zmluvy. Doteraz väčšina klientov volila variabilnú úrokovú sadzbu, ktorá bola nižšia ako fixná. Jej riziko je však v tom, že ju mohla banka kedykoľvek zmeniť.
V bankách si možno zvoliť rôznu fixáciu úrokovej sadzby - na 1, 2, 3, 4, 5, 10 alebo 15 rokov. Fixná sadzba zabezpečí nemennosť mesačnej splátky počas zvoleného obdobia s možnosťou fixácie úrokovej sadzby na ďalšie zvolené obdobie. Práve zvolená garancia úrokovej sadzby je výhodná najmä v období rastu úrokových sadzieb na trhu.
Zvoliť si však správny okamih na zmenu a dĺžku fixácie je veľmi ťažké a nedá sa s presnosťou predpovedať. „Ideálny je pravdepodobne hypotekárny úver s možnosťou zmeniť si po určitom čase variabilnú sadzbu na fixnú,“ radí hovorkyňa jednej z bánk Andrea Kollárová. „Na začiatku si zvoliť variabilnú, alternatívou je fixná sadzba s krátkou splatnosťou napríklad 1 rok, aj keď je momentálne vyššia a po poklese úrokových sadzieb o rok - dva zvoliť fixnú úrokovú sadzbu na dlhšie obdobie 5 alebo 10 rokov. Priemerná úroková sadzba potom môže byť výhodnejšia, ako len fixná, resp. len variabilná sadzba počas celého obdobia.“