Ani jedno z nich však nevyhovuje prísnym hygienickým kritériám, ktoré stanovilo ministerstvo zdravotníctva a otázna je aj ich bezpečnosť. „Pred rokmi budované pieskoviská majú betónové obruby, neraz z nich vytŕčajú rôzne železá. Deti sa pri hrách môžu veľmi rýchlo poraniť,“ zdôrazňuje M. Dobiaš, ktorý sa tejto problematike intenzívne venuje už niekoľko rokov a dodáva: „Zistili sme tiež, že pieskovísk máme neuveriteľne veľa.“
Znečisťovateľov pieskovísk je viacero. Sú to napríklad aj psy. Všeobecne záväzné nariadenie mesta však jasne hovorí, že psy sa nesmú pohybovať po detských ihriskách ani v ich blízkosti. Mestská polícia tieto porušenia sleduje a pokutuje. Napriek starostlivosti a nemalým investíciám nie sú pieskoviská využívané. Mesto preto vlani v lete prijalo koncepciu obnovy pieskovísk. Vyplýva z nej, že do štyroch rokov zanikne všetkých 250 pieskovísk. Vybudované však budú nové. Michal Dobiaš vysvetľuje: „Mali by byť v centrách sídlisk a tam, kde sa koncentrujú mladé rodiny s deťmi. Takto by malo vzniknúť asi päťdesiat až šesťdesiat pieskovísk v celom meste.“ Spĺňať budú najprísnejšie hygienické aj bezpečnostné predpisy. Betónové ohrady totiž nahradia plastové profily, ktoré sú vyrobené z odpadových, tepelne spracovaných a lisovaných PET fliaš. Niekoľko takýchto pieskovísk je už vybudovaných. Nie sú na nich žiadne ostré hrany, v rohoch sú lavičky na sedenie. V ich blízkosti budú osadené aj lavičky, rovnako zhotovené z plastových profilov z PET fliaš a nové preliezačky a šmykľavky.
Investície do detských ihrísk v Prievidzi sú v tomto roku nemalé. Na nákup rôznych preliezačiek a šmykľaviek je vyčlenených v rozpočte pol milióna korún, na budovanie nových pieskovísk 900 tisíc korún a na likvidáciu starých 250 000 korún.