zkovatelia povinní zabezpečiť čistenie, prekopávanie, prehrabávanie a polievanie piesku v pieskoviskách minimálne raz za dva týždne počas sezóny, ktorá začína 15. apríla a končí 30. septembra. Dodržiavajú to? Aj na túto tému sme sa porozprávali s Janou Novákovou z odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR.
Ako hodnotíte celkový stav detských ihrísk a pieskovísk?
Celkový štandard areálov detských ihrísk a pieskovísk sa líši. Napríklad v bratislavskom regióne sú detské ihriská vo všetkých predškolských zariadeniach a dozorovaných ihriskách vyhovujúce, v iných lokalitách je situácia opačná. Vyplýva to i z kontrol Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI). Potvrdili hlbokú neznalosť existujúcej legislatívy, vrátane požiadaviek na bezpečnosť zariadení uvedených v platnej harmonizovanej norme (STN EN 1176-1). Zariadenia boli nezriedka vyrobené svojpomocne prevádzkovateľom, resp. v rámci aktivít samotnými rodičmi, bez znalostí príslušných požiadaviek na bezpečnosť. Ďalším zisteným zdrojom nebezpečnosti zariadení boli ich neodborné opravy a najmä ich poškodenia. Z celkového počtu kontrolovaných 195 detských ihrísk zistili inšpektori v takmer polovici zariadenia obsahujúce rizikové prvky.
Tichý nepriateľ v podobe nebezpečných baktérií sa skrýva i v pieskoviskách. Ich prítomnosť zisťujú regionálne úrady verejného zdravotníctva. Kontrolovali ich v minulom roku?
Pracovníci oddelení hygieny detí a mládeže v regionálnych úradoch boli požiadaní o spoluprácu pri celoslovenskej kontrolnej akcii SOI zameranej na bezpečnosť zariadení detských ihrísk. Uskutočnila sa vlani od 10. júla do 31. augusta. Keď boli súčasťou ihrísk aj pieskoviská, odoberali sme vzorky na laboratórne vyšetrenie. V minulom roku sme celkovo odobrali 436 vzoriek piesku, z nich 233 nevyhovelo požiadavkám vyplývajúcim z nariadenia vlády. V Trenčianskom kraji sme skontrolovali 26 vzoriek. V pätnástich prípadoch bola zistená prítomnosť škodlivých baktérií a fekálnych streptokokov, v jednom baktérie rodu salmonella species a v jednom vajíčka helmintov alebo iné vývojové štádiá týchto parazitov. Vo všetkých prípadoch boli vydané stanoviská s odporúčanými nápravnými opatreniami.
Aké povinnosti majú prevádzkovatelia detských ihrísk a pieskovísk?
Upravuje ich zákon o verejnom zdravotníctve. Prevádzkovateľ je povinný dodržiavať požiadavky na úpravu pieskoviska a na najvyššie prípustné množstvo vybraných indikátorov mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia piesku. Podľa nariadenia vlády č. 313/2006 musí zabezpečiť čistenie, prekopávanie, prehrabávanie a polievanie piesku v pieskovisku najmenej raz za dva týždne počas sezóny.
Ako často počas sezóny kontrolujete pieskoviská?
Frekvencia kontrol nie je stanovená. Závisí od konkrétnych okolností (stav pieskoviska, kvalita piesku, prístup prevádzkovateľov k problémom...).