ivci salsy si našli čas a začali chodiť v nedeľu popoludní do kultúrneho domu, kde sa stretávajú s učiteľom najpovolanejším Calym Mirandom. Ten má síce korene na Kube, no pokiaľ sa stihol usadiť na Slovensku a mať prsty v založení rôznych klubov a súťaží, žil v Brazílii, Angole i Zimbabve.
Salsa je špecifický tanec. „Podľa mňa uvoľnenejší, priateľskejší. Chvália si ho najmä muži. Netreba prísne dodržiavanie krokov, držanie tela, zvládne ho každý, aj menej talentovaný,“ tvrdí Marta. Podľa jej slov chodieva tancovať dosť ľudí. „Polovica vždy odpadne. To sú, takpovediac, zvedavci, ktorí sú nerozhodní, leniví alebo nevedia, načo vlastne prišli. Okrem nedele si chodievame niektoré prvky predcvičiť aj vo štvrtok, aby sme ich nezabudli,“ dodáva tanečníčka. So salsou sa stretla v Bratislave, kde je tanečníkov a klubov, kde sa tanec preferuje, podstatne viac. Salsa sa uchytila i v neďalekej Žiline, odkiaľ pochádza majster sveta v tomto tanci Mário Kováč.
Príchod tanca na Považie môže pripomínať jeho anabázu, keď sa dostal pôvodne z Afriky na Kubu. Keďže v čase emigrácie do Ameriky nebol pôvodný názov tanca casino populárny, zmenilo sa mu meno na salsu – omáčku. Svojimi koreňmi a zložením, keď nabral do seba chute Afriky, jazzu i európskych prvkov, omámil mnohých. Aj preto sa presadil v Európe a v posledných rokoch na Slovensku. Tanec sa uchytil medzi vysokoškolákmi a napríklad v Anglicku naň narazili mnohí pracujúci či brigádujúci Slováci. „Je dobré, ak si prídu vyskúšať zatancovať salsu páry, no neprekáža, ak prídu aj jednotlivci. Obliecť sa môžu ľubovoľne, musia však rátať s tým, že sa zapotia. Na záver si vyskúšame vždy tanec rueda, kedy sa partnerky menia, a tak majú muži možnosť vyskúšať si „vodiť ich“,“ vysvetľuje Marta.
S priateľmi pripravuje prvú Latino párty, na ktorú sa chystajú na oplátku hostia z celého Slovenska. „Nič nechceme unáhliť. Tanec, ktorý preferujeme, je voľný a priateľský, a taká by mala byť aj naša prvá párty,“ dodáva Marta.