m Gabčíkom a Janom Kubišom. Na slávnostnom otvorení výstavy sa okrem popredných predstaviteľov vlády i ďalších hostí zúčastnili aj príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, ktorý nesie meno Jozefa Gabčíka.
Zaujímavosťou bolo, že na vernisáži sa zúčastnil aj známy legionár Martin Spitzer, ktorý do šiestich rokov vyrastal v Domaniži u svojho starého otca, majiteľa obchodu. Neskôr sa presťahoval do Žiliny a už 53 rokov žije v Austrálii. Najdramatickejšími okamihmi jeho života sú tie, kedy unikol deportácii do koncentračného tábora vďaka tomu, že v Tvrdošíne sa dokázal s pomocou priateľov ukryť do vagónu naloženého drevom, ktorý bol vypravený do Švajčiarska. Cesta cez fašistické Nemecko trvala sedem dní. Po veľkých peripetiách sa následne dostal cez Francúzsko a Španielsko do Veľkej Británie. Pri bojoch už na európskej pevnine prišiel o nohu. Vrátil sa pôvodne do povojnového Československa, ale nemienil žiť v štáte, ktorý sa dostal pod priamu kuratelu Moskvy. Po pobyte v Izraeli odišiel prednášať na vysoké školy v Sydney a v Adelaide, pričom na piatom kontinente ostal doteraz. O svojich vojnových skúsenostiach napísal knihu Kde zostalo srdce? A ako si spomína na Domanižu? „Sú to moje prvé spomienky a sú veľmi pekné. Naposledy som bol v Domaniži asi pred desaťročím. Veľa vecí je iných, moderných, ale kostol, kaštieľ a tých zopár ostatných dreveníc je to, čo nosím celý život v sebe. Som na Slovensku do konca júna a možno sa tam ešte naostatok pozriem...“
Na príprave výstavy, ktorej autorom je Vojenský historický ústav Praha, participovalo Slovenské národné múzeum, Ministerstvo kultúry SR, Veľvyslanectvo ČR na Slovensku, Vojenský historický ústav Bratislava a ďalšie organizácie. Potrvá do 2. septembra tohto roka.