a vytvorené paličkárkami Annou Rendekovou, Máriou Hnidkovou, Zitou Uhlerovou a šperkárkou Martou Filovou. Na prácach vidieť tvorivú invenciu a schopnosť ich obohatiť o ďalšie variácie,“ povedala na vernisáži v jasenickom kaštieli Viera Praženicová, riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Vyjadrila sa, že jedine žena sa vie s pokorou, láskou a vytrvalosťou venovať tradičnej ľudovej technike, odovzdávať a posúvať ju ďalej.
A. Rendeková vyrastala v prostredí, kde paličkovala čipky jej stará mama a mama. Bolo prirodzené, že nastal čas, kedy sa aj ona bude venovať tejto technike. Inšpiratívne na ňu pôsobila tvorba Eleny Holéczyovej. M. Hnidková sa venuje motívom prírody a svojmu najbližšiemu okoliu, ktoré si sama predkreslí. Každý ťah ceruzy či štetca, prenesený prostredníctvom paličiek a nití do čipkovanej podoby, vyjadruje jej lásku a úctu k prírode, človeku, všetkému krásnemu. Z. Uhlerová, pracovala s deťmi a tvorila drobné motívy veselých farieb, predkladá aj tvorbu odevných a bytových doplnkov. Pozoruhodné a zaujímavé sú jej náhrdelníky a náramky.
M. Filová sa v 90. rokoch zaľúbila do drôteného šperku, snažila sa čo najviac odpozorovať, uchytiť techniku a postupne prejsť do vlastnej tvorby. Hodnotné veci, ktoré dokázala vytvoriť sú v súkromných zbierkach, v galériách nielen na Slovensku, ale aj a v zahraničí. „Vyrobila som najmenej dvesto šperkov, kým som ich dala na trh. Milujem kamene v kombinácii so strieborným drôtom. Som asi najväčší odberateľ strieborného drôtu, odolávajúceho oxidácii, v republike. Používam aj jantár, skamenelé drevo, fosílie, rôzne druhy kameňov,“ hovorí o vlastnej tvorbe bývalá stredoškolská učiteľka. Inšpiráciou jej bolo stretnutie drotárskych majstrov v Budatínskom zámku. Strojárka, strojná inžinierka, bola nadšená ako drôt v rukách šikovných ľudí začal ožívať. Jeden robil misku, druhý vtáčika, ďalší šperk, iný opletal zrkadlo. „Inšpirovalo ma to a po príchode domov som vzala drôt do rúk a doteraz som ho nepustila,“ vyznala sa šperkárka.
Z návštevníkov vernisáže nám Eliška Bieliková, známa v širokom okolí zdravou kuchyňou, povedala: „Paličkovanie mi je blízke, rozumiem mu, no neovládam ho. Dcéra Janka vyučuje paličkovanie a venuje sa mu. Vystavovala vlani v Orlovom. Obdivujem to, čo robiť neviem, preto som na tejto vernisáži,“ vyjadrila sa. Netušili sme, že Dušana Dorčíka s manželkou pritiahla na výstavu práve ich teta Bieliková. „Vďaka nej sme tu,“ povedali Dorčíkovci. Aj Lýdia Dejlová z Banskej Bystrice tvrdí, že ju zaujíma každá ručná práca a zvlášť paličkovanie. „Novinkou je pre mňa výstava paličkovania spojená s drôteným šperkom. Nezvyknem vynechať ani jednu výstavu a možnosť pokochať sa krásou, skutočne ma to veľmi zaujíma,“ povedala. Sama paličkuje a mala aj niekoľko samostatných výstav. Od nej sme sa dozvedeli o celoslovenskej výstave paličkovanej čipky v septembri v Dubnici nad Váhom, ktorú pripravuje Betka Mrázová z Novej Dubnice.
Výstavu si môžete pozrieť v priestoroch jasenického kaštieľa do 7. júna.
Autor: zum