Nová Dubnica – V sobotu mali Novodubničania na výber – buď strávia voľný deň obvyklým spôsobom alebo vyskúšajú niečo nové, netradičné. Pre druhý spôsob sa rozhodlo veľa z nich. A neľutovali. Rodinný víkend nielenže patril rodinám, zároveň mohli vyhrať i zaujímavé ceny, ktoré organizátori pre účastníkov ojedinelého podujatia na Slovensku pripravili.
Ako prvé sa pre účastníkov zábavno-súťažných hier Rodinný víkend otvorili priestory Mierového námestia. „Rodinný víkend poriadame v meste po prvý raz a je určený pre všetky vekové kategórie,“ prezradila čo-to v úvode podujatia Alena Svetská z mestského úradu.
Novinka sa ujala. Pochvaľovali si ju i účastníci. „Páčia sa mi akcie pripravované pre rodiny s deťmi,“ povedala pred štartom Silvia Provazníková, ktorá prišla na štart s dcérou Karin. „Podobné akcie by mohli byť častejšie,“ dodala Zuzana Kaštielová, ktorá sa snažila získať popredné umiestnenia so šestnásťmesačným synom Alexom. „Sú tu pekné ceny. Čo by sme chceli vyhrať? Šiltovku alebo tričko,“ chystali sa na súťaže i ceny bratanci Milan Hudec a František Prostinák. Aby nemal nikto výhodnejšie podmienky, prvá disciplína bola sčasti utajená. To, že sa budú zbierať mince, niektorí tušili, no akej budú hodnoty, už nie. „Vyzbierajte čo najväčšie množstvo jednokorunáčok. Máte na to tri minúty,“ odštartovala Rodinný víkend Martina Kacinová. Stánky i neďaleké obchody zažili snáď najväčšiu inváziu od čias, kedy sa stávalo dve hodiny na pomaranče. Až neuveriteľne zneli dve najvyššie vyzbierané sumy - 107 a 110 korún! Sesternice Forgáčové, Nikola s Rebekou, porazili iba o tri korunky Lucku Králikovú. Ani ona však nebola smutná, pretože cien pre najlepších bolo za tridsaťtisíc korún. Ďalšie disciplíny, ďalší odmenení. Štafetu s mincami na temene ruky vyhrali Katarína s Michalom. Vlajočky zvládli najlepšie Ondrej a Katarína Šupákovci. Podstatné mená v šarádach robili najmenej problémov Milanovi Hudecovi a Ferkovi Prostinákovi. Nájsť najviac ponožiek s inými farbami ako čiernou a bielou sa podarilo Galkovcom, ktorí získali desať okoloidúcich. Väčším problémom bolo zjesť suché rohlíky. Ľubomír a Miška Galkovci dokázali, že aj to sa za teplého počasia dá. Najlákavejšia cena čakala nakoniec. Bol ňou poukaz do letného tábora. O tom, že naň pôjde Radka Drlíková, rozhodla Renáta Marušincová, ktorej balón praskol o niečo skôr. Ani ostatné ceny nezostali bez majiteľov. Rozobrali si ich šťastlivci v tombole.
Ďalšou súčasťou neobvyklého víkendu bola ochutnávka tradičných kysnutých jedál z rôznych kútov Slovenska a Moravy – Z kuchýň starých materí. „Je to klasický kysnutý koláč, ovocný chlebíček. Mám dvoch veľkých synov a manžela, ktorí vždy chceli, aby som narobila nejaké „vymýšľance“. Musela som ich nasýtiť, takže o koláče u nás nebola núdza. To, že sa koláč volá Kysnutý medveď, je robota chlapcov, ktorým tvar koláča pripomínal maca,“ povedala Alžbeta Mrázová zo Záhoria. Anna Waldeckerová z Belušských Slatín tvrdila, že kysnutý koláč sa nerobí ťažko. „Len vtedy, ak sa robí s láskou a chuťou. Tento ma naučila moja stará mama. Raz za týždeň musel byť na stole. Ovocia, rebarbory či slivkového lekváru bolo u nás najviac, preto ich dávam navrch aj ja. Jedinú plnku, ktorú som si nezapamätala, je smotanová s kôprom. Viete prečo? Nemala som ju rada!“ povedala pri rozdávaní koláčov pani Anna. Ďalšia Anna prišla z Moravy s moravskými koláčikmi. „Ako som sa vydala, pečiem každý týždeň. Vnuk sa ma vždy večer spýta: Babka, kedy mi konečne napečieš buchty? Čo mi potom zostáva?“ tvrdila so smiechom Anna Galuščáková. Zdenka Bučková si podobne ako desiatky ďalších pochutnávala na výrobkoch z kysnutého cesta. „Inšpirácia? Dá sa načerpať. Všetko je chutné. Pečiem doma, možno pribudne niečo nové,“ tvrdila Zdenka. To nám už vysvetľovala Mária Hanáková z Leopoldova výrobu „dolnáckych pagáčkov“. „Smetol, pol kila múky, vajíčka, šľahačková smotana... a nakoniec dáte navrch ten syr.“ Buchty môžu mať v sebe ukryté kde čo, no ako tvrdí Anastázia Koutenská z Ružomberka, nie je nad tvaroh. Ľudmila Tomanicová z Poruby zvolila niečo iné, a tak sa podľa veľkej fľaše s kečupom dalo tušiť, že v jej stánku budú langoše. Irena Sobotová ponúkala „ríteše“. „Čo je ríteš? Nelakajte sa, nemá to nič spoločné s... Však viéte. Sú to slané oškvarkové koláče, ktoré sa robia síce tažko, ale o to lepšie chutia k vínu!“ dostalo sa nám vysvetlenia.
Stánkov, kde sa dalo pochutnať na dobrotách z kysnutého cesta bolo dosť, zvedavcov viac. Dá sa však povedať, že pre mnohých sa stal z klasickej ochutnávky ešte klasickejší obed! To už čakal pomaly v zákulisí podujatia na svojich fanúšikov Vetroplach. Skupinka ponúkla hudbu najmä pre mladšiu generáciu, na tú staršiu mysleli organizátori večer, keď sa akcia premiestnila z námestia do amfiteátra, kde si mohli zatancovať i zaspievať so skupinou Progres, ktorá sprevádza Jadranku.
Nedeľa patrila Červenej čiapočke, ktorá v podaní divadla Gold Herold Trenčín opäť zasiahla.
Dva dni Rodinného víkendu zaujali nielen Novodubničanov. Mesto nasadilo latku akcií pre celé rodiny vysoko, a ako sa hovorí, ľahšie je ju podliezť... Domáci však veria, že víkendov bude viac, vraj si ich zaslúžia oni i mesto.