Lednické Rovne – Skládku komunálneho odpadu na Podstrání využívajú obce Púchovského okresu, z Ilavského - Pruské, Bohunice, Slavnica a okraj Považskobystrického okresu.
Súčasná skládka má povolenie do konca roku 2008. Projekt na jej rozšírenie je vypracovaný a uskutočnilo sa výberové konanie potrebné k tomu, aby sa mohli žiadať financie z fondov EÚ.
Na Podstrání boli realizované geologické prieskumy, spracovaný zámer a prebieha proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. Riešenie problému predpokladá dve etapy. Každá z nich má svoje špecifiká a každá z nich je finančne náročná. V prvej etape ide o vysporiadanie sa so starou skládkou, jej zatvorenie a rekultiváciu. „Obec je pripravená túto úlohu splniť a vytvoriť všetky podmienky týkajúce sa ochrany životného prostredia. Druhá etapa predpokladá vybudovať integrovaný systém s odpadmi, ukladať do kazety čo najmenej odpadu, ktorý sa už nedá vytriediť. V budúcom projekte chceme vytvoriť dve veľké plochy na separáciu a uloženie odpadu. Boli by tam triediace linky, manipulačné plochy, haly, spracovanie druhotného tovaru. Potrebné budú havarijné plochy pre nebezpečný odpad. Potrebujeme čistiareň odpadových, priemyselných a priesakových vôd. Počíta sa s kompostárňou väčších rozmerov na spracovanie biologického odpadu priemyselnou technológiou,“ hovorí o rozširovaní skládky Dušan Šudík, riaditeľ spoločnosti Ledrov, ktorá je jej prevádzkovateľom.
Na ceste ku konečnému stavu sa podľa D. Šudíka bude musieť investor - obec sa zamyslieť nad variantnými riešeniami samotných kaziet. Spoločnosť Ledrov, čiže obec, si môže zobrať klasický bankový úver. Toto podnikanie nepodporuje EÚ vo svojich štrukturálnych fondoch, pretože je tlak, aby komunálneho odpadu bolo čo najmenej a všetko sa separovalo. Ak separácia bude ekonomicky úspešná, je predpoklad, že uskladňovanie odpadu bude vyriešených na dvadsať až dvadsaťpäť rokov. „Skládka bude 50 rokov monitorovaná. Jej teleso nesmie byť poškodené. Je rozumné zamýšľať sa nad iným miestom, inou lokalitou alebo sa snažiť využiť priestory, ktoré táto skládka zaberá? Plocha tam je, treba využiť priestor na separovanie a postupne s kazetami ísť smerom na Lednické Rovne a skládku zväčšiť,“ argumentuje D. Šudík. Nemá ilúziu, že všetok odpad sa vyseparuje. „Radšej dobudovať celú skládku, aby bola štandardná a zabezpečiť jej všetku dostupnú ochranu. Systémy sú už vypracované a sú súčasťou iných skládok. Pokúsime sa mať celý priestor pod kontrolou – starú i novú skládku. S odpadom sa bude však musieť niečo urobiť hneď po roku 2008. Najbližšia skládka bude v Žiline a Dubnici alebo inde. Ak sa bude odpad voziť do Žiliny, bude treba celý deň na to, aby auto trasu tam a späť absolvovalo. Samozrejme, ak tam vôbec dôjde,“ podotýka.
Ako vidí D. Šudík ceny za odpad? Podľa neho je cena pre zmluvných partnerov, najmä pre obce, vysoká: „Keby sa mali všetky náklady, či už so starou alebo novou skládkou, premietnuť do ekonomiky ako takej, potom ceny nebudú 690 Sk za tonu odpadu, ale troj-štvornásobne vyššie. Nie je to jednoduché - vykazujú sa hlásenia, poslanci rozhodnú, či odpadové hospodárstvo bude prebytkové, alebo ho bude obec dotovať, či bude investovať...“