„Myslel som si, že vlaňajší ročník bol dobrý...,“ vyjadril sa predseda poroty spisovateľ Rudolf Dobiáš pri vyhodnotí V. ročníka literárnej súťaže O cenu Dominika Tatarku
Plevník-Drienové – Celoslovenská literárna súťaž O cenu Dominika Tatarku má svojich víťazov. Odborná porota vyhodnotila už jej piaty ročník, do ktorej sa zapojilo celkom 103 autorov.
Do súťaže žiakov 7. až 9. tried zaslalo práce 59 mladých autorov, v ktorých nerozhodoval žáner, ale zameranie sa na citát V. Borgeho Úsmev je najkratšia vzdialenosť medzi ľuďmi. Predsedníčka poroty Eva Žibrúnová konštatovala, že väčšina prác dosahovala dobrú úroveň. Najvyššie ocenenie získali Ivana Kľudajová zo ZŠ Papradno, druhé miesto Katarína Péliová zo ZŠ Slovenských partizánov Považská Bystrica a tretie Katarína Štetinová zo žilinského osemročného gymnázia.
Do súťaže druhej kategórie zaslali študenti stredných škôl, stredných odborných učilíšť a dospelí 44 literárnych prác. Autori pochádzajú z rôznych kútov Slovenska: Trnavy, Svitu, Námestova, Banskej Bystrice, Martina, Prievidze a samozrejme z Považia. Porota udelila prvé miesto Adele Čerňanovej z Považskej Bystrice, druhé Kataríne Trnovcovej z Kysuckého Lieskovca a tretie Marekovi Janičíkovi z Gymnázia Rajec. Počet zaslaných prác bol pozoruhodný. Zrejme motto Jaroslava Filipa – Neplač, ak sa na ceste života potkneš, je to len znak toho, že kráčaš - otvorilo možnosť reflektovať jeho myšlienku na viacero spôsobov. „Priznám sa, že najviac ma prekvapili študentské práce. V tom spočíva aj ich uprednostnenie pred ostatnými. Sú to plnokrvné, súčasným jazykom napísané príbehy mladých ľudí. Nie sú moralizujúce, zato je v nich počuť volanie o pomoc, vidieť tápanie a bezradnosť, cítiť túžbu po láske, zažívať s nimi dobrodružstvo hľadania zmyslu života,“ zhodnotil súťaž predseda poroty spisovateľ Rudolf Dobiáš. Vyjadril sa ku všetkým pozoruhodným prácam a víťaznú A. Čerňanovej Ako sa vidíme nakoniec? zaradil medzi najcennejšie vo výbere najlepších prác. „Rozhovory s milovaným mužom, v ktorých Adèle hľadá zmysel života, šťastie a lásku, sú napísané jazykom s vysokou mierou umeleckej štylizácie. Svedčí o literárnej rozhľadenosti autorky, o inšpiráciách, ktorými sa nechala preniknúť,“ boli slová predsedu poroty. Laureátka Ceny Dominika Tatarku, ktorá sa literárnej súťaže zúčastnila po prvýkrát, ku svojej víťaznej práci povedala: „Len stručne. Bola som veľmi dlho smutná. Vtedy píšem. Smútok ma inšpiruje. Teraz prežívam najkrajšie obdobie môjho života, teraz nenapíšem nič.“ Autorka pôsobí v považskobystrickom fotoklube Fénix.
Cenu Považského osvetového strediska Považská Bystrica dostal Michal Kramárik z Gymnázia Považská Bystrica. Ceny MO MS Považská Bystrica a Plevník-Drienové získali Anna Abasová z Trnavy, Klaudia Ciprichová z miestnej ZŠ D. Tatarku, Mária V. Hovoričová zo ZŠ Kremnica a Ivona Roncová z Novej Dubnice, Cenu riaditeľky ZŠ D. Tatarku Andrea Jantová zo ZŠ Rozkvet Považská Bystrica a Cenu poroty Soňa Uríková z považskobystrického gymnázia. Čestné uznanie prevzalo jedenásť autorov.
„Mám za sebou kolektív, ktorý sa na príprave literárnej súťaže podieľal a samozrejme spoluorganizátorov Považské osvetové stredisko, považskobystrickú i miestnu MO Matice slovenskej a obecný úrad, ktorý venoval finančné odmeny. Je to namáhavá práca, ktorú nevidieť, vidieť len dnešný výsledok. Jubilejný piaty ročník sa vydaril, a to je hlavné,“ povedala hlavná organizátorka literárnej súťaže a riaditeľka Základnej školy D. Tatarku Dagmara Smataníková.