Považská Bystrica - Stretnutie zástupcov firmy Sauer-Danfoss a.s. so žiakmi Strednej priemyselnej školy v Považskej Bystrici bolo prvým krokom k vzájomnej spolupráci.
Spolupráca by mala podľa slov personálneho riaditeľa Mariana Kirscha vyústiť až k prevzatiu patronátu nad strojárskou triedou. „Je to začiatok väčšieho a komplexnejšieho programu, do ktorého bude postupne začlenená i dubnická SPŠ či strojárske učilištia. Časy, kedy bol dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, sú už za nami. Preto nemyslíme len na dnešok, ale aj na budúcnosť a investujeme do vzdelania. Nie je to žiadna novinka. Nasledujeme iba globálny trend v menšom regionálnom rozsahu,“ skonštatoval Marian Kirsch. V úvodnej časti stretnutia zástupca školy Marian Mičúch informoval zúčastnených o pilotnom projekte, akým je pomoc pri výuke špecifického predmetu - tekutinové mechanizmy. „Tento predmet si môžu vybrať v rámci voliteľného bloku už terajší tretiaci. Aj keď do učebnej osnovy bol zaradený ešte v roku 2004, doposiaľ sa samostatne nevyučoval. Mechanika - hydraulika bola iba súčasťou predmetu mechanika,“ dodal zástupca.
K predmetu tekutinové mechanizmy i k spôsobu výučby poskytol informácie vedúci tímu pre virtuálne modely Jaromír Tvarůžek zo Sauer-Danfoss a.s. „Vytvorené sú učebné plány, súčasťou ktorých sú laboratórne cvičenia vo virtuálnom pracovisku s využitím špeciálneho softvéru. Laboratórne cvičenia budú viesť špičkoví odborníci z firmy Sauer Danfoss, celosvetovo zodpovední za simulácie pre všetky výrobné závody. Máme záujem, aby študenti získali čo najviac vedomostí z tohto predmetu. Je to dôležité nielen z pohľadu ich budúceho smerovania, ale aj potenciálneho zamestnania sa vo firme. Na základe dlhoročnej spolupráce globálneho koncernu s niektorými univerzitami v zahraničí by sme vedeli pre najtalentovanejších študentov vytvoriť vhodné podmienky aj pre štúdium hydrostatiky mimo Slovenska,“ upresnil. Zároveň dodal, že Sauer-Danfoss patrí z globálneho pohľadu k najväčším výrobcom a dodávateľom hydraulických systémov pre mobilnú pracovnú techniku. Má dvadsať výrobných závodov, roztrúsených po celom svete od USA až po Japonsko a zamestnáva viac než deväťtisíc zamestnancov. Na Slovensku sú dva výrobné závody - v Považskej Bystrici a v Dubnici nad Váhom.
Zástupca školy Marián Mičúch zdôraznil, že spolupráca s firmou bola žiaduca. „Školy nedisponujú potrebným softvérom, špecifickým pre jednotlivé firmy. Napríklad práca vo virtuálnom laboratóriu bude veľkým prínosom pre študentov i pre samotnú firmu.“
Slovo na záver dostali študenti, ktorí so zástupcami firmy diskutovali o systéme práce, možnostiach uplatnenia sa či o požiadavkách, kladených na zamestnancov.
Zároveň prijali pozvanie do priestorov firmy, kde budú mať v rámci exkurzie širší priestor na zodpovedanie ďalších otázok.