Výška pokuty udelená mestom sa zdá firme vysoká, chce ju znížiť
Firma Indupol, ktorá stavia v meste novú výrobnú halu po tom, čo pôvodná bola pred dvoma rokmi celkom zničená pri požiari, dostala pokutu 250-tisíc korún. Stavebný úrad tak rozhodol na základe toho, že firma uskutočnila počas budovania haly zmeny, ktoré boli v rozpore so stavebným povolením a nepočkala na vydanie rozhodnutia o zmene stavby pred dokončením. Vedenie Indupolu sa proti rozhodnutiu mesta odvolalo. Výška pokuty je podľa riaditeľa firmy Romana Císara príliš vysoká.
Ilava – Indupol nemusel podľa rozhodnutia bývalého vedenia mesta a na základe odporúčania ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja žiadať po požiari, ktorý v roku 2005 halu celkom zničil, o nové stavebné povolenie. Mohol začať budovať v intenciách pôvodného z roku 2002. Paradoxne však Ministertsvo životného prostredia SR aj Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave priznali, že pri vydávaní tohto stavebného povolenia došlo k závažnému pochybeniu pri zabezpečení ochrany životného prostredia. Na základe rozhodnutí kompetentných sa totiž povolila stavba, ktorá zamorovala prostredie vo svojom okolí jedovatými látkami, ktorých koncentrácie desaťnásobne prekračovali normy povolené Medzinárodnou zdravotníckou organizáciou (WHO).
Porušili zákon
Firma Indupol sa zaviazala, že urobí na stavbe zmeny, aby zabezpečila obyvateľom zvýšenú ochranu životného prostredia aj ich zdravia. Postupovala však neštandardne a v rozpore so zákonom, pretože zmeny začala uskutočňovať ešte predtým, než dostala od stavebného úradu v Ilave rozhodnutie o zmene stavby pred dokončením. Preto jej stavebný úrad v súlade so stavebným zákonom udelil sankciu. Nevyhovel ani odvolaniu firmy, ktorej sa zdá pokuta 250-tisíc príliš vysoká. „Výška pokuty sa nám nezdá primeraná deliktu, ktorý sme spáchali. Dávame len na posúdenie, či je toto rozhodnutie správne alebo nie. Na tento opravný prostriedok má nárok každý občan, každá firma. Mali sme platné stavebné povolenie, ktoré umožňovalo postaviť to isté. To sme nespravili. Prešli sme všetkými procedúrami, aby sa zistilo, či nový projekt je v poriadku alebo nie. Už od januára máme rozhodnutie obvodného úradu životného prostredia z procesu EIA, ktorý posudzoval nové projekty na výstavbu. Procedurálne veci sa však naťahovali tak dlho, že sme tento delikt nakoniec spáchali. Sme si toho vedomí,“ povedal nám Roman Císar, riaditeľ firmy Indupol. Pripustil, že ak odvolací orgán, ktorým je Krajský stavebný úrad v Trenčíne, rozhodne, že pokuta má byť ešte vyššia, budú ju musieť zaplatiť. Žiadajú však tento úrad o jej zníženie.
Pokuta pre Indupol môže
byť aj vyššia
Podľa slov vedúceho odboru štátnej stavebnej správy Jozefa Kmeťa sa v prípade novej stavby môže niekedy pokuta vyšplhať až na 5 miliónov. Mesto na pokute 250-tisíc trvá a jej výška sa mu zdá byť primeraná. Jozef Kmeť nám potvrdil, že stavebný úrad musel riešiť delikt, pri ktorom začala firma uskutočňovať zmeny na stavbe ešte pred vydaním rozhodnutia. Stavebný úrad zároveň poprel, že by robil nejaké prieťahy pri vydávaní tohto rozhodnutia. Naopak, Marta Galbavá z referátu stavebného poriadku mesta Ilava nám povedala, že o zmenu stavby firma pred dokončením požiadala, ale ešte v marci nesplnili všetky náležitosti, nepredložili všetky doklady, a tak úrad nemohol rozhodnúť.
V odvolaní firmy sa uvádza, že rozhodnutie o zmene stavby pred dokončením považoval Indupol za formálnu záležitosť. „Predlžovanie opätovnej výstavby spôsobuje spoločnosti ekonomické škody, čo sa môže na firme existenčne podpísať. Myslíme si, že sankcia, ktorá nám bola uložená, nezodpovedá následkom nášho protiprávneho konania. Za snahu o zlepšenie životného prostredia sme boli potrestaní,“ uvádza sa v odvolaní. O celej záležitosti bude ďalej rozhodovať krajský stavebný úrad.
Autor: berko