Bolešov – Doslova šokovaní zostali obyvatelia obce, ktorí boli pred týždňom svedkami krutého zaobchádzania so zvieratami. Na pravé poludnie sa cez obec takmer osemdesiatkou rútilo čierne osobné auto, ktoré šoférovala žena. Na prekračovanie rýchlosti zo strany vodičov sú už Bolešovčania zvyknutí, takže by auto možno ani nezaregistrovali. To však odrazu nebadane spomalilo a ... „Zrazu sme počuli nejaký čudný šramot a hneď potom strašné skuvíňanie. Auto okamžite zrýchlilo a hneď zmizlo v zákrute. Nestihli sme si všimnúť ani ŠPZ a nevieme ani, aké to bolo auto. Škodovka to však určite nebola, tú by sme poznali. Jediné, čo som ešte stihol zaregistrovať, bolo, že na sedadle spolujazdca sedel muž,“ spomína si na príhodu Pavol Veliký. „Neviem čo to boli za ľudia, ale akiste veľmi bezcitní. Veď sa pozrite na to chúďa šteňa. Má odretý celý bok. Najprv nás k sebe ani nechcelo pustiť. Muselo si strašne ublížiť. Aj teraz má ešte bolesti. Len sa krčí, nie a nie sa uložiť. Dosť dlho potom, čo ho ten chlap vyhodil z okna auta, sa šúchalo po ceste. Keby ste počuli to strašné skuvíňanie. Nie som nejaký precitlivelý človek, ale toto sa nedalo počúvať,“ hovorí Daniela Pražienková hladkajúc uboleného psa, ktorý sa jej krčí pri nohách. Pes sa po chvíli postaví, krivkajúc a skučiac sa ťahá do tieňa. Sadnúť si je preň problém, celú ľavú stranu tela má odretú a krvavú. „Necháme si ho, chudáka. Ranu už som mu ošetrila, ale mal by sa na ne pozrieť aj zverolekár. Žiaľ, na neho nemáme peniaze. Ale pán starosta, ktorého sme hneď volali, prisľúbil, že to vybaví,“ hovorí jej druh Pavol. „Neviem prečo to urobili takto. Keď už sa ho chceli zbaviť, prečo ho nedali do útulku alebo nevypustili normáln? Museli ho vyhadzovať za jazdy z auta?“ dodáva Daniela Pražienková.
„Takéto prípady sa v poslednom období vyskytujú dosť často. Ľudia to však robia väčšinou v noci. Zastavia auto a nechcené zviera vypustia. Veľakrát aj plnú škatuľu šteniat alebo malých mačiek. Zo zatúlaných zvierat, ktoré sa stratili alebo sa ich niekto zbavil, býva poranených tak tridsať percent. Väčšinou ich však zrazí auto alebo si nejako inak ublížia samé. So zvieratami, ktorým ublížil priamo človek, sa nestretávame až tak často,“ povedal nám riaditeľ útulku pre zvieratá v Dubnici nad Váhom Viliam Jaroš. Tento prípad sa mu zdal byť neobvyklý.
Zaujímali sme sa preto, ako rieši takýto postup majiteľa naša legislatíva. „Ľudia, ktorí postupujú týmto spôsobom, sa dopúšťajú priestupku opustenia zvieraťa s úmyslom zbaviť sa ho podľa zákona 39 z roku 2007 o veterinárnej starostlivosti,“ informoval nás Pavel Šúlek zo Slobody zvierat. V tomto prípade však pripustil aj týranie zvieraťa. Legislatívne ho rieši aj Trestný zákon v paragrafe 203. V ňom sa okrem iného uvádza, že kto týra zviera, môže byť potrestaný odňatím slobody až na jeden rok alebo zákazom činnosti či peňažným trestom. Odňatím slobody až na dva roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom. „Je pravda, že do úvahy by prichádzalo aj týranie zvierat, lebo dotyčný musel domyslieť dôsledky, ktoré vyplynú z toho, ak by zviera vyhodil z auta hoci len v šesťdesiatkilometrovej rýchlosti. To sa môže len ťažko po takomto zaobchádzaní skončiť bez zranení. U nás sa však tieto veci pred súdom preukazujú ťažko, lebo šikovný právnik väčšinou dokáže, že tam nebol úmysel zvieraťu ublížiť. Takže reálne prichádza v takýchto prípadoch väčšinou do úvahy len priestupok, s dokazovaním týrania je to, žiaľ, naozaj ťažké,“ informoval nás Pavel Šúlek zo Slobody zvierat.
Ako nakoniec skončil tento psík? Zverolekár z Bolešova ho prišiel pozrieť ešte v ten deň, neúčtoval si žiadne peniaze a ranu mu odborne ošetril. Liečiť sa šteňa bude tri týždne, vnútorné zranenia našťastie nemá.