Je to miesto, kde môžete s malými deťmi príjemne stráviť čas.
„Celé sa to začalo veľkou túžbou, aby sme mali svoje miesto na stretávanie sa. Vďaka podpore obecného zastupiteľstva, ktoré poskytlo priestory za korunový nájom, sa nám podarilo zariadiť peknú herňu s malou kuchynkou v budove starej školy. A tak bolo 21. marca 2006 materské centrum Stromček slávnostne otvorené. Pretože sme obecné MC a na dedine má cez leto každý doma veľa roboty okolo domu, vidíme, že program v MC môže „fungovať” len od jesene do jari,” hovorí Alexandra Tomanová. A tak si trikrát do týždňa mamy mohli v MC spolu zacvičiť, trikrát do týždňa je sprístupnený verejnosti internet. MC robí detské oslavy, príležitostne „vyrába“ s deťmi rôzne dekorácie, v MC sa číta, spieva. V rámci možností sa členky zapájajú do všetkých akcií v obci ako spoluorganizátorky (vítanie jari, Mikuláš, Deň Matiek...), pripravujú podujatia samy – napr. veľkonočnú zábavu, zber papiera, opekačku či fašiangový karneval (na ktorý prišlo až 28 zamaskovaných postavičiek) alebo im pri veľkej akcii pomôžu požiarnici a futbalisti. Tak to bolo pri slávnostnom otvorení detského ihriska.
„Pýtate sa akého ihriska? Nuž, príďte sa pozrieť. Pri našom MC máme krásne ihrisko pre deti do sedem rokov, ktoré sme postavili z prostriedkov EÚ. Sme hrdé na to, že nám, obyčajným mamám, sa podarilo napísať životaschopný projekt, ktorý nám Národná kancelária programu EÚ Mládež schválila, a „do roka a do dňa“ od podania projektu naše vysnívané ihrisko stojí. Okrem ihriska sme z projektu financovali zakúpenie troch počítačov do MC, kurz základov práce na PC pre osem mamičiek (veď my sme počítač predtým nevedeli ani zapnúť). Spomenutý internet pre verejnosť je tiež rok hradený z prostriedkov EÚ. Mali sme sériu prednášok personálneho poradenstva, ktoré sme, zdá sa, dobre neodhadli - na naše sklamanie, nebol o ne ktovieaký záujem – hoci to boli veci „do života”, najmä pre nás na materských dovolenkách,” dodáva Tomanová.
V súčasnosti je MC presťahované zo starej školy do škôlky, kde sa prepojí herňa MC so šatňou a hygienickými zariadeniami a bude mať vlastný vchod priamo z ihriska. Takže na jeseň sa môže začať už v nových priestoroch. „Chceme, aby sa k nám pridali aj ďalšie mamičky a bol pravidelný program, tvorivé dielne, tanečný krúžok, výlety, športové dni, vzdelávacie kurzy a iné aktivity. Cvičenie pre mamy v našej réžii bude bývať v priestoroch obecného úradu. Sme radi, že sme prekonali počiatočné rozpaky a zmenili pohľad ostatných na nás, ktoré sme Stromček „rozbiehali”. Vieme, že na nás hľadeli trocha cez prsty: „Čo tie baby vlastne chcú? Aké materské centrum? Klebetáreň? Nemajú doma čo robiť? A nezištne?” Teší nás, že sa u nás ukazujú sem–tam aj nové tváre, a čo nás teší ešte viac, aj zostávajú. Nie každá mamina sa zapojí aj do organizovania akcií, niektoré len využívajú naše priestory, prídu si podebatiť, „zmeniť vzduch”. A práve o toto nám išlo. Vytvoriť v Košeckom Podhradí možnosť, priestor na stretávanie sa, a potom, podľa chuti, aj na vzdelávanie či iné aktivity,” dodala jedna z duší Stromčeku.
„Za to, že sa nám to podarilo, ďakujem za všetkých našim dobrým manželom, starostovi s OZ, pedagógom zo ZŠ s MŠ, únii žien, požiarnikom a všetkým milým a dobrým ľuďom (nielen) z našej obce, ktorí túto myšlienku podporujú. Myslíme si, že to, čo sa nám podarilo, môže byť inšpiráciou aj pre mamy v iných dedinách. Budeme radi, ak náš úspech povzbudí aj iných,“ poďakovala sa za všetky maminy Tomanová.