Z palety osobností nášho regiónu, pochovaných na Národnom cintoríne v Martine

Blíži sa čas školských výletov a dovoleniek. Ich cieľom býva často Martin, mesto s bohatou kultúrnou históriou. Okrem Slovenského národného múzea – jeho etnografickej časti, Matice slovenskej či Múzea slovenskej dediny naše kroky často zamieria aj na návš

tevu našej jedinečnej národnej kultúrnej pamiatky – Národného cintorína. Medzi viac ako štyrmi stovkami hrobov významných osobností Slovenska sa nachádzajú tiež hroby osobností, ktoré sa narodili, pôsobili alebo zomreli v našom regióne.
V hlavnej časti cintorína v prednej línií sa nachádza spoločný hrob Martina Kukučína (Bencúra) a jeho manželky Petronily Bencúrovej (rod. Didolićovej), ktorí po návrate z cudziny v roku 1922 krátky čas bývali v Považskej Teplej. V Považskej Teplej a v okolí (i v Súľovej – Hradnej) Kukučín zbieral podklady pre svoj štvorzväzkový historický román o Štúrovcoch Bohumil Valizlosť Zábor.
O kúsok vedľa sa nachádza spoločný hrob Royovcov. Básnik Vladimír Roy pôsobil ako evanjelický farár v Púchove s prestávkami v rokoch 1912 – 1924. Jeho syn Ivan Roy, diplomat, vysokoškolský učiteľ a prekladateľ, sa narodil 14. decembra 1922 v Púchove. Dcéra Vladimíra Roya, Zorka Belanová-Royová, kultúrna pracovníčka a učiteľka, prežila v Púchove prvé roky svojho detstva.
„Dolina, dolina, čo prejdem to iná.“ Text tejto piesne z Púchovskej doliny zdobí náhrobok etnografa a múzejného pracovníka Jána Geryka, ktorý sa narodil v Záriečí neďaleko Púchova 29. decembra 1892. Po ukončení štúdia chvíľu pôsobil ako učiteľ v Záriečí a vo Vydrnej.
Jedným z tých, ktorí našli smrť v našom regióne, bol Ľudovít Holička, odbojár, notár v Malom Čepčíne, člen Revolučného ONV v Martine počas SNP. Začiatkom apríla 1945 ho zatkli nemecké orgány, s ustupujúcim nemeckým vojskom odvliekli a pri Nimnici 12. apríla 1945 zastrelili. Pôvodne bol pochovaný v Púchove, krátko po skončení vojny jeho ostatky previezli na Národný cintorín.
„Ale tie hviezdy predsa svietily a pekný život tie kvety žily a diamant v hrude nezhnije.“ Tento verš zo Sládkovičovej Maríny zdobí náhrobok spoločného hrobu Matúša Duchaja a Želmíry Švehlovej-Duchajovej. Želmíra, učiteľka a prvá významná, odborne školená slovenská maliarka, sa narodila v Lazoch pod Makytou 6. mája 1880. Po ukončení štúdií nejaký čas učila v rodisku. Vo voľnom čase zapisovala ľudové piesne Púchovskej doliny, maľovala zátišia, štúdie prostých ľudí a štúdie prostredia na Lazoch.
O niečo vyššie sa nachádza spoločný hrob rodičov Želmíry Duchajovej-Švehlovej – Františka Švehlu a Ľudmily Švehlovej, rod. Horváthovej. Národný pracovník František Švehla pôsobil v Lazoch pod Makytou, kde ho v roku 1877 zvolili za evanjelického farára. Tento úrad vykonával do roku 1913, potom odišiel na dôchodok do Martina. Jeho manželka Ľudmila, kultúrna pracovníčka, venovala sa ľudovýchovnej a osvetovej práci. Zaujímal ju najmä folklór – ľudové výšivky. Na národopisnú výstavu v Prahe roku 1899 prispela kolekciou bábok v ľudových krojoch prevažne z Púchovskej doliny.
Koncom 19. a začiatkom 20. storočia pôsobil v Záriečí pri Púchove ako učiteľ osvetový a školský pracovník, zberateľ ľudových piesní, Ľudovít Geryk. V Záriečí dirigoval spevokol a zbieral ľudové piesne, ktoré uverejnil v druhom zväzku zbierky Slovenské spevy, vydanom v roku 1890. Aj v zbierke Slovenské ľudové piesne z Púchovskej doliny (1922), zozbieranej a vydanej jeho synom Jánom, upravoval niektoré nápevy piesní.
V Púchove na meštianskej škole pôsobil pred rokom 1941 učiteľ a prekladateľ Miroslav Juran. Prekladal najmä knižné diela E. T. Setona, V. Biankiho, M. Prišvina, L. Rubinšteina a ďalších. Prispieval do Slniečka, Matičného čítania a inde.
Člen významného zemianskeho rodu Akúcius Benický sa narodil v Nimnici pri Púchove 25. augusta 1862. V Budapešti vyštudoval za doktora práv. Ako župný úradník pôsobil v Trenčianskej, neskôr Turčianskej župe. Patril medzi vyšších úradníkov uhorskej župnej správy.
Od roku 1972 do roku 1982 pôsobil v Lazoch pod Makytou evanjelický farár, cirkevný hodnostár a pedagóg Ján Bohdan Hroboň. Patril k odporcom a kritikom komunistického režimu. Po roku 1989 bol začas generálnym presbyterom Evanjelickej a v. cirkvi na Slovensku. Vyučoval aj Starú zmluvu na Žilinskej univerzite.
Národný pracovník a advokát Žigmund Melfelber sa narodil v Púchove v rodine evanjelického farára Samuela Melfelbera 24. decembra 1843. Bol známym a vyhľadávaným advokátom v Martine. Právnickú prax u neho začínal napr. aj Pavol Országh Hviezdoslav.
Organizátor odborného školstva a stredoškolský učiteľ Miroslav Talpa prevažnú časť svojej pedagogickej práce vykonával na severozápadnom Slovensku. Mal hlavnú zásluhu na založení Strednej odbornej školy pre pracujúcich v podniku Makyta v Púchove.
Redaktor a prekladateľ František Kalina sa narodil 26. septembra 1919 v Ilave. Dlhé roky pracoval najmä vo Vydavateľstve Osveta. Prekladal najmä z nemčiny (napr. H. Manna, H. Thürka, A. T. von Middendorffa), francúzštiny (napr. J. B. Moliéra, L. Aragona) a angličtiny (napr. J. Londona). Bol tiež aj učiteľom jazykov.
Z Lazov pod Makytou – Dubkovej pochádzal Marek Orvan, ktorý sa tu narodil 14. apríla 1873. Bol známym organizátorom robotníckeho hnutia. V roku 1923 sa stal prvým predsedom miestneho odboru KSČ v Martine. Zaslúžil sa aj o založenie robotníckeho domu v Martine – Jahodníkoch.
V roku 1938 sa prisťahoval do Považskej Bystrice Eugen Medek, ochotnícky divadelný herec a režisér. Prvý významný herecký úspech dosiahol práve postavou statkára Lomova v Čechovových Pytačkách, inscenovaných v Považskej Bystrici, ktorú porota celoslovenských ochotníckych divadelníkov v Martine odporúčala na vystúpenie v Slovenskom národnom divadle. Na základe tejto úlohy mu ponúkli angažmán v zakladajúcom sa Slovenskom komornom divadle v Martine, kde sa presťahoval v roku 1943.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: mako

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 750
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 416
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 435
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 830
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 790
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 535
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 493
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 013
  1. Matúš Pavle: Ako pomôcť Ozbrojeným silám Ukrajiny (ukrajinskej armáde)
  2. Marek Tocimák: Prelomenie
  3. Michal Ježek: Nedeľný príhovor súdruha Blahu
  4. Ondřej Havelka: Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru nabízí ASMR vibe AF
  5. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  6. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  7. Martin Bača: Bola si to ty...
  8. Martin Zielosko: Ripley
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 025
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 804
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 505
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 107
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 118
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 640
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 11 714
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 422
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto.

V štatistike dominovali technické zásahy, ktorých bolo 87.


SITA
Vyšetrovateľ z Považskej Bystrice vzniesol obvinenie 30-ročnému mužovi.

K útoku došlo v Horných Kočkovciach.


Trenčianska univerzita je mladá univerzita v obľúbenom študentskom meste s jedinečnou atmosférou a za posledné roky prešla obrovskými pozitívnymi zmenami a rozvojom vedecko-technickej infraštruktúry.


Taktické cvičenie OR HaZZ v Novom Meste nad Váhom -12.03.2024

Najčastejšie ich zamestnali technické zásahy.


TASR

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Matúš Pavle: Ako pomôcť Ozbrojeným silám Ukrajiny (ukrajinskej armáde)
  2. Marek Tocimák: Prelomenie
  3. Michal Ježek: Nedeľný príhovor súdruha Blahu
  4. Ondřej Havelka: Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru nabízí ASMR vibe AF
  5. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  6. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  7. Martin Bača: Bola si to ty...
  8. Martin Zielosko: Ripley
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 025
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 804
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 505
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 107
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 118
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 640
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 11 714
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 422
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu