ach desať rokov. Poslanec Pavol Jurčík však tlmočil počas rokovanie novú požiadavku turistov. Tí majú údajne možnosť kúpiť rekreačnú chatu v Manínskej tiesňave, a preto by potrebovali, aby im mesto vyplatilo 200-tisíc ako jednorazovú splátku a zvyšok doplatilo postupne v priebehu desiatich rokov.„Nebránime sa tejto požiadavke, sme ochotní vyhovieť im, námietky nie sú ani zo strany poslancov. S Klubom slovenských turistov je spolupráca dobrá. Tento týždeň by sme mali podpísať kúpnu zmluvu a hrad by aj s okolitými pozemkami oficiálne prešiel do majetku mesta,“ informoval nás dlhodobo uvoľnený poslanec Ľubomír Kubovič. Potom musí mesto počkať na zápis do katastra, ďalej oznámiť zmenu vlastníctva na krajský pamiatkový úrad a tam doručiť aj žiadosť o vydanie rozhodnutia k zámeru komplexnej obnovy hradu.
Podmienky obnovy určuje Krajský pamiatkovú úrad v Trenčíne. Prvé rokovanie s Máriou Ružôňovou z tohto úradu bolo koncom minulého týždňa. „Pred obnovou sa musia vykonať pamiatkové výskumy – architektonicko-historický a umelecko-historický. Doteraz na tejto pamiatke neboli realizované. Súčasne s nimi bude prebiehať archeologický výskum a pred obnovou treba urobiť aj statický posudok. Obidva pamiatkové výskumy môže realizovať len osoba so špeciálnou odbornou spôsobilosťou na hrady,“ informovala nás Mária Ružôňová. Pamiatka je vo veľmi zlom stave a každý, kto sa rozhodne pozrieť si ju zblízka tak robí na vlastné riziko. Na túto skutočnosť upozornil počas zastupiteľstva aj primátor mesta Miroslav Adame. Mesto bude podľa neho nútené objekt zabezpečiť tabuľami, ktoré budú upozorňovať na túto skutočnosť.
Spolu s hradom získal nový majiteľ aj rozsiahle pozemky v okolí. V rámci konceptu novej územno-plánovacej dokumentácie sú vedené ako lokalita rekreačného a ochranného lesa, v ktorej sa nemôže stavať. „Maximálne sa tu môžu vybudovať nejaké menšie objekty bezprostredne súvisiace s prevádzkou hradu,“ povedal nám inžinier Remiš z útvaru rozvoja a stratégie mesta.