Vo vnútrobloku Moravskej a Moyzesovej ulice plánuje súkromná podnikateľka Mária Gašpárková postaviť detské zábavné centrum. Inšpiráciu si priniesla z Austrálie, kde tiež žije.
Ako ste prišli k tejto myšlienke?
Mojím snom niekoľko rokov bolo, aby detské zábavné centrum vzniklo i u nás, na Slovensku. Ani sa mi nesnívalo, že ho zriadime v Púchove. Skôr som si myslela, že z finančného hľadiska bude výhodnejšie ho vybudovať vo väčšom meste, v Bratislave. Prečo sa ale musí investovať len vo veľkých mestách, prečo nedotiahnuť ľudí k nám, do Púchova?
Vybrali ste si priestor pri Marcibániho záhrade. Prečo práve tam?
Oslovila som mestský úrad, či by vedeli poskytnúť pozemok. Projekt sa vedeniu mesta zapáčil. Na výber som mala zopár lokalít. Priamo v Marcibániho záhrade je vytvorená oddychová zóna aj pre deti, aj pre relax, preto nám najviac vyhovuje. Priestor by sme si vedeli predstaviť aj väčší. V nevyužitej časti vnútrobloku by sme dokázali architektonicky začleniť „hrozné“ garáže a skrášliť priestor.
A akom štádiu rozpracovanosti je váš zámer?
Práve dokončujeme definitívnu štúdiu pre územné a stavebné konania. Dúfam, že do konca roka sa podarí všetky „papierovačky“ vybaviť a na budúci rok v marci by sme začali stavať. Výstavbu by sme mali najradšej dokončenú do konca roka, Uvidíme, aké technické prekvapenia nás čakajú. Je to náročné, máme limitovaný prístup so stavebnými strojmi, aby sme neobmedzovali obyvateľov vnútrobloku. Práve kvôli nim by som chcela, aby sme práce skončili za desať mesiacov.
Mesto výstavbu vášho centra podmienilo zriadením a prevádzkovaním verejných toaliet.
Nie je to pre nás žiaden problém. Pre svojich zákazníkov musíme mať toalety a verejné v tejto lokalite veľmi chýbajú. Budú prospešné i pre obyvateľov bytov, lebo sa už nebudú znečisťovať rôzne kúty, kde bol smrad a neporiadok.
S akou výškou investícií počítate?
Financovať budeme čiastočne z vlastných prostriedkov, tiež od spoluinvestorov a ďalšiu časť pokryjeme z európskych fondov. Aká bude vyťaženosť pozemku, podľa toho upresníme výšku investície. Pôvodná štúdia počíta aj so zastavaním ponad garáže. Momentálne sme v jednaní s ich majiteľmi. Stačí, aby jeden nesúhlasil a museli by sme robiť alternatívne riešenie. Garáže zostanú garážami, my by sme stavali ponad ne. Ľuďom z okolitých domov sme už prisľúbili, že stavba nebude mať dve poschodia, aby im neprekážala. Plánujeme zatrávniť celé garáže, ale potrebujeme súhlas všetkých. Ak sa nedohodneme, urobíme aspoň okolo celého centra na poschodí balkóniky a do nich vysadíme nízke ihličnany, aby ľudia, keď sa pozerajú z okna, videli zeleň. Nadstavba nebude žiadna betónová, ale presklená.
Čo všetko v detskom zábavnom centre bude?
Určené je pre deti do 12 rokov. Ide o komplex preliezačiek, šmýkačky, trampolín, guličkových bazénov, simulačných pohybových strojov na tancovanie a boxovanie, nie automatov. Zamerané je na podporu pohybu detí a vytvorenie fyzickej aktivity. Naše deti sedia pri počítačoch alebo doma pri televízore, čo nie je vo svete bežné. V Austrálii mamičky s deťmi trávia celé dopoludnie v takých centrách. Malí sa tam vedia vyhrať, majú diskotéky, nie hlučné, vytvárajú si priateľstvá. Mama alebo babka sa môžu s nimi tiež pošmýkať alebo poloziť v preliezačkách. Deti sa môžu hrať, keď je pekne vonku, keď prší a je zima vo vnútri.
Detské centrum nie je len pre skupiny detí, ale aj jednotlivcov. Dieťa sa tam dokáže zaradiť do kolektívu, i keď je samotár. Aktivity budú i pre staršie deti prichádzajúce bez rodičov. Nie je to typ škôlky. Dozerať na ich bezpečnosť bude recepčná. Zodpovednosť za svoje deti majú však rodičia.