Lednické Rovne – Malé dychové hudby, to je moderný hudobný žáner, moderná hudba a aranžmá. Vrcholným podujatím je celoslovenská súťažná prehliadka a jej XIX. ročník sa už tradične uskutočňuje v Lednických Rovniach. „Malé dychové hudby prezentujú dvojročnú umeleckú tvorbu. Festival slúži k podpore umeleckého rastu malých dychových hudieb, ale aj k vzájomnému poznávaniu sa a rozvíjaniu priateľských vzťahov v profesnej obci, tiež k výmene skúseností v tomto žánri,“ uviedol Jozef Burič z Národného osvetového centra. Daniela Čižmárová z Považského osvetového strediska ocenila, že od uskutočnenia prvého ročníka v roku 1971 došlo v kultúre k mnohým organizačným zmenám, no v tradícii celoštátnych prehliadok sa pokračuje.
Svoju umeleckú úroveň prišli konfrontovať dychové hudby z Prešova Baštovanka, z Dolnej Súče Drotári, zo Žarnovice Hodrušanka, z Košíc Kodurka, z Nedanoviec Nedanovčianka, z Banskej Štiavnice Sitňanka, z Trenčína Skalanka, z Vištuku Vištučanka.
Hosťom festivalu bola česká Miločanka z Milotíc.
„Malé dychové hudby podali väčšinou výborné výkony, no boli aj slabšie. Tak to v živote býva. Každé dva roky chodím na prehliadku, a môžem teda porovnávať. Myslím, že je treba organizovať takúto súťaž,“ vyjadril sa predseda poroty Adam Hudec.
Súťažiace kapely dostali na výber z dvoch kontrastných povinných skladieb – Kaniansku polku Jozefa Baláža a Trubkové mambo A. Hudeca. „Juhoamerické rytmy nezahrá každá kapela. To bol dôvod, aby sa skladbu naučili a oživili svoj repertoár a nehrali len valčíky a polky dokola. Vištučanka zahrala Trubkové mambo sólisticky aj rytmicky veľmi precízne. Iné kapely ho hrali veľmi rýchlo alebo pomaly,“ vyjadril sa predseda poroty.
Päťčlenná porota na hodnotiacom seminári rozoberala klady a nedostatky jednej kapely po druhej s úmyslom dobre mienených rád. „Dychovka na Slovensku je na okraji záujmu médií a sponzorov, no napriek tomu má dosť priaznivcov. Sme radi, že existujete, že dosahujete takú kvalitu a úroveň,“ adresoval povzbudivé slová hudobníkom A. Hudec a zároveň informoval o workshope pre skladateľov a aranžérov v septembri v Omšení.
Najvyššie ocenenie Zlaté pásmo cum lanude získali Skalanka a Vištučanka, ktorej patrí i cena za najlepšiu dramaturgiu súťažného programu, zlaté pásmo získali Nedanovčianka, Hodrušanka, Sitňanka a Drotári, strieborné Baštovanka a Kodurka. Porota sa rozhodla udeliť cenu za propagáciu pôvodnej slovenskej tvorby Nedanovčianke, cenu za rozvoj dychovej hudby v umeleckom školstve dirigentovi Baštovanky Jozefoví Kakaščíkovi, cenu za sympatické výkony najmladšieho účastníka súťaže Dychovej hudbe Drotári, za pozoruhodný spevácky výkon Miroslavovi Matúšovi a Jánovi Vicianovi zo Sitňanky, cenu za najlepší inštrumentálny výkon sólistom Radkovi Špačkovi a Martinovi Mlynekovi z Vištučanky, cenu za pozoruhodný podiel na zvyšovaní umeleckej úrovne kapelníkovi Hodrušanky Martinovi Prôčkovi, cenu za objavné spracovanie a interpretáciu rómskeho folklóru Milanovi Škrabekovi a DH Kodurka a cenu za najlepšie prevedenie povinnej skladby DH Skalanka.