Spracovanie zadali počítaču so špeciálnym programom.
Púchov - Po desiatich rokoch upravil Podnik technických služieb mesta (PTSM) prevádzkový poriadok pohrebísk mesta a jeho mestských častí a cenník cintorínových služieb na pohrebiskách a v domoch smútku. Podľa vyjadrenia konateľa PTSM Jána Krajčoviča, prevádzkový poriadok kopíruje zákon o pohrebníctve, všetky práva a povinnosti prevádzkovateľa, ako aj nájomcu hrobových miest. Je schválený regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ). PTSM spravuje a prevádzkuje sedem pohrebísk.
K cenníku J. Krajčovič potvrdil, že nárast cien je veľmi vysoký, lebo zostávali na rovnakej úrovni od roku 1998. Predložil návrh, vychádzajúci z kalkulácií na každú činnosť. Členovia mestskej rady mali právo sa s nimi oboznámiť.
Predseda ekonomickej komisie Jozef Jankura hovoril, že občan len za pohreb doteraz zaplatil 2590 korún, po novom 5900 Sk, a to nie je započítaný poplatok za hrobku alebo kolumbárium, či iný nadštandard. Podľa kalkulácie PTSM cena pohrebu vyjde 12 700 Sk. Mesto bude doplácať 6800 korún.
„Ekonomický vývoj je za desať rokov nezvratný, tieto služby budeme dotovať, to stále zostáva. Je to jeden z najvyšších poplatkov, ktoré individuálne na jedného obyvateľa mesto bude zo svojej kasy poskytovať na každý jeden pohreb,“ objasnil primátor Marián Michalec.
Miloslav Kršiak je jediný poslanec volebného obvodu, kde sa nachádzajú tri cintoríny, vo Vieske-Bezdedove, Ihrišti a Hoštinej. „Čo s občanmi, ktorí si nebudú môcť dovoliť zaplatiť takéto sadzby? Ako to vyriešime? Budeme ich pochovávať na náklady mesta? Čo s neplatičmi hrobových miest? Ceny idú hore, ale bolo potrebné upraviť ich takýmto rapídnym skokom? V Púchove a v prímestských častiach je ročne okolo 150 pohrebov. Keď tento počet vynásobíme len päťtisíckou, je to 750-tisíc Sk.“
J. Jankura k poznámke jedného z poslancov k prevádzke chladiaceho boxu vysvetlil nárast ceny zo 40 na 400 Sk, lebo denná spotreba elektriny je 104 Sk, pričom treba počítať s tromi dňami a dezinfekčnými prostriedkami. M. Kršiakovi nebol jasný ani nárast ceny za použitie domu smútku zo 120 korún na 700 Sk. Konateľ MPSM ponúkol, že mu predloží kompletnú kalkuláciu, vychádzajúcu zo skutočných nákladov.
„Nie som ekonóm. Budem prvým, ktorého bude treba pochovať, lebo ľudia ma za takýto cenník cintorínskych služieb ukrkajú,“ vyjadril obavy M. Kršiak.
Cenník cintorínskych služieb na pohrebiských a v domoch smútku v Púchove a jeho častiach
Miesto pre hrob bez ohľadu na vek zosnulého na 20 rokov - 1700 Sk, miesto pre hrobku na 20 rokov - 3000 Sk, obnova – predĺženie užívacieho práva na hrob, urnu alebo hrobku na 10 rokov – 1500 Sk, miesto pre uloženie urny v kolumbáriu na 20 rokov – 12 500 Sk, otvorenie alebo uzatvorenie hrobky – 700 Sk, odsunutie a uzatvorenie krycej dosky hrobu – 100 Sk, uloženie rakvy do hrobu – 100 Sk, použitie domu smútku – 700 Sk, použitie katafalku – 100 Sk, vyloženie z chladiaceho boxu na katafalk a uzatvorenie rakvy – 100 Sk, úkony nosičov rakvy, jeden pracovník – 150 Sk, ozvučenie cintorína, reprodukovaná hudba – 100 Sk. „Jedine problémové dve položky o výkope hrobu a prevádzke chladiaceho zariadenia sú regulované a podliehajú schváleniu VÚC Trenčín. Podklady sme im odovzdali, doteraz nevydali rozhodnutie. Po vzájomnej konzultácii, by nemali ceny schválené mestskou radou byť vyššie,“ upresnil J. Krajčovič.
Navrhnuté ceny výkopu hrobu sú od 500 do 1600 Sk a na prevádzku chladiaceho boxu 400 Sk.