Čo všetko by ste mali o grilovaní vedieť? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, ktoré vám spríjemnia a zefektívnia celý proces grilovania.
Grily - Na našom trhu môžeme dostať mnoho druhov a typov záhradných grilov, ktoré je možné ľahko ovládať. Asi najznámejšie je grilovanie na drevenom uhlí alebo grilovanie na plynových griloch. Nie je nutné vždy kupovať tie najdrahšie - aj tie najlacnejšie dokážu pri správnom zaobchádzaní splniť svoju funkciu.
Príprava ohňa
Alobal - Na dno grilu položte alobal, ktorý tak bude odrážať teplo (zrýchli a zefektívni grilovanie) a naviac sa gril bude omnoho lepšie čistiť.
Zapálenie paliva - Pokiaľ máte klasický gril, odporúča sa použiť ako palivo drevené uhlie. Na zapálenie je dnes už množstvo druhov zapaľovačov - od tekutého po tuhé, až po také, ktoré sa zapaľujú bez pomoci zápaliek - škrtá sa s nimi a samé sa zapália.
Ďalšie pomôcky - dúchadlo pre ľahšie rozpálenie uhlia, malá lopatka a kliešte na uhlie - pre premiestňovanie uhlia.
Drevo - Pokiaľ sa rozhodnete pre palivo - drevo, potom zvoľte výhradne tvrdé drevo (dub, buk, čerešňa, jabloň atď.) - horia pomaly, neodletujú z nich iskry a nedymia.
Rozžeravenie - Vždy dbajte na správne rozohriatie grilov. Grily na drevené uhlie je nutné zapáliť 30 - 40 minút pred začiatkom grilovania. U plynových grilov sa prehrievajú lávové kamene 10 - 15 minút. Grily s vrchným vytápaním - el. grily potrebujú pred grilovaním 5 - 10 minút a plynové grily 3 - 5 minút. U liatinovej grilovacej panvice stačí 3 minúty pred grilovaním zahriať platničku. Pred samotným grilovaním nechajte oheň vyhasnúť. Žeravé uhlíky majú mať popolavo šedú farbu.
Spôsoby grilovania - Poznáme dva spôsoby grilovania - priamy a nepriamy, a to bez ohľadu na to, aký gril používame.
Pri priamom spôsobe sa griluje priamo nad zdrojom tepla a pokrm je priamo vystavený žiaru. V polovici doby prípravy je nutné jedlo obrátiť, aby sa opieklo i z druhej strany. Tento spôsob je vhodný pre: steaky, hamburgery, kotlety, a ďalšie jedlá, ktoré sa grilujú max. 30 minút.
Pri nepriamom spôsobe (veľmi podobnému pečeniu v rúre) sa dáva pokrm medzi zdroje tepla. Spodná časť grilu a veko odrážajú stúpajúci horúci vzduch, takže sa jedlo pečie zo všetkých strán ako v teplovzdušnej rúre. Tento spôsob je vhodný pre: hydinu, pečeň, veľké kusy mäsa, ktoré by sa mali piecť pomaly.