grácia znevýhodnených detí a mladých ľudí. Doposiaľ ich bolo 31. Päťročné narodeniny má zas Klub mladých. Tieto i ostatné sa predstavili na Galakoncerte v dome kultúry.
Púchov – Tesne pred vernisážou sa v Malom župnom dome zišli priatelia a priaznivci Včielky. Riaditeľka CVČ Eva Kováčová im predstavila krúžok Hniezdočko, v ktorom je teplúčko a dobre. „Dávame šancu, aby aj znevýhodnené deti našli realizáciu, zmysel života, vedeli žiť s určitým postihnutím. Vedia dať veľa aj zdravým ľudom. Je veľmi dobré, keď sme spolu,“ povedala a uviedla 21-ročnú Majku Kolenovú, ktorá sa predstavila s vlastnou počítačovou prezentáciou Môj príbeh. Majka sama vyberala fotografie, kopírovala ich, písala k nim texty, názvy stránok. Takto prítomní spoznali Majkinu rodinu, priateľov, záľuby, i to, že sa na downov syndróm nehnevá... Priznala sa však, že mala trému vystupovať pred toľkými ľuďmi. Rada maľuje, hrá na klavíri a cez leto sa chce pustiť aj do angličtiny. Teší sa na ozdravovací pobyt pri mori, na stretnutie dospelých s downovým syndrómom, kde budú maľovať spolu s akademickým maliarom a urobia výstavu, na medzinárodný festival Jašidielňa v Žiline. Nevie sa dočkať prázdninového stretnutia s kamarátkou z Malaciek, s ktorou sa rada rozpráva. Majka je veľmi dobrá v matematike a zas ju podučí.
Bola to Majkina prvá prezentácia v živote. Učila sa používať word, exel, powerpoint, to sú len začiatky. Na druhý rok, keď bude pokračovať ďalej, bude možné urobiť prezentáciu iným štýlom, ako to bude Majka cítiť, lebo je veľmi ľudská, citlivá, kamarátska a dobrá. Zástupkyňa riaditeľky CVČ Gabika Támová, ináč zakladateľka integrácie vo Včielke, viedla Majku v počítačovom krúžku. Ešte predtým ju dobre poznala v krúžku Hniezdočka, kde za pomoci rodičov spoznávala aké vzácne dary a talent majú deti s downovým syndrómom. „Do krúžku chodíme spolu, aby sme vedeli, keby potrebovala Majka pomoc,“ povedala po prezentácii jej mama.
Na výstave si mnohí zaspomínali, aké boli začiatky, iní pri fotografiách spoznávali známych.
„Tu je naša Dominika,“ prezradila mama Dominika Rolincová, keď jej dcéra navštevovala prvý krúžok mažoretiek a doteraz tvrdí, že je naučili správne chodiť a nehrbiť sa. „Ešte sme nemali ani čižmičky, dostali sme ich na vystúpení pri otvorení Intergumy,“ spomína Janka Jakubíková, patrónka mažoretiek v CVČ. „Keď je dobrý kolektív, všetko drží pospolu. Ak je dobré vedenie so zlým kolektívom, nič si nepomôže a nezmôže. Jedna kráľovná nič nespraví, ak nemá robotnice,“ povedala v debate jedna z učiteliek. Doplnila ju Mária Belobradová: „Keď nebude kráľovná, nebudú robotnice, keď nebude trúdov, nevyletia včely.“ Týmito slovami naznačila aj svoju záľubu – včelárstvo. V debate Vlasta Novotná spomenula, že s riaditeľkou CVČ boli kolegyne v ZŠ Mládežnícka a spolupracovali i po vytvorení CVČ. „Naša externá spolupráca trvá 32 rokov,“ upresnila. Dnes získala jedno z najvyšších ocenení k 15. výročiu Slovenskej asociácie športu na školách (SAŠŠ). Ocenený bol aj matematikár, telocvikár a šachista Marián Benč, majster SR v behu na 5 km, 1500 m školských pracovníkov. „Je aktívny. Deti to vnímajú a vtedy je učiteľ pre ne vzor,“ ohodnotila jeho výkony E. Kováčová a dodala: „Najradšej som sa učila od ľudí, aj keď to vyžaduje viac času, ako čítať knihu. Je to nezabudnuteľné. V knihe sa tieto veci nedozvieš. Všetkých takých vynikajúcich ľudí ako ste vy, potrebujeme dať dohromady,“ vyjadrila sa E. Kováčová. Stretnutie vynikajúcich ľudí, ktorí spolupracujú s CVČ, bude najneskôr o päť rokov.
Autor: zum