Urobia rekonštrukciu verejného osvetlenia bez zvýšenia rozpočtu
Púchov – Mesto plánuje rekonštruovať verejné osvetlenie. Z aktualizovaného auditu, ktorý bol v roku 2004 vyplýva, ako to poslancom predložil predseda dopravnej komisie Miroslav Jurči, že technický stav nie je vyhovujúci, situácia v hospodárení a „súčasná sústava verejného osvetlenia nie je schopná plniť svoju funkciu a neposkytuje požadované parametre osvetlenia a náležitý stupeň bezpečnosti“. Rekonštrukciu by mali vykonať v jednej etape. Uskutočnili by výmenu všetkých svietidiel s príkonom 250 Wattov, aj rekonštruovaných po roku 2004.
Primátor mesta Marián Michalec považuje stav verejného osvetlenia za kritický, čím skôr budú obývané zóny osvetlené, tým lepšie. „Začali sme komunikovať s firmou, ktorá rekonštrukciu vykonávala v súčinnosti s mestskými firmami v iných mestách. Galanta je počtom obyvateľov, aj čo do hustoty osídlenia porovnateľná s naším mestom. Riešime tiež možnosť lacnejšej elektrickej energie pre prevádzku verejného osvetlenia.“
Galantská firma sa špeciálne zaoberá investovaním do sietí verejného osvetlenia, aby ich rekonštruovala a modernizovala. Jej zástupca Peter Schramm vyjadril, že ide o ich finančné prostriedky, nie samosprávne, preto mesto nemusí vstupovať do úverových alebo lízingových vzťahov s finančnými inštitúciami, a tým sa nemení ani jeho rating. Zachová si úroveň ratingu aj v prípade, že sa bude uchádzať o nenávratné fondy, finančné príspevky z eurofondov. „Investícia je okamžitá. V praxi to znamená, že ak zastupiteľstvo rozhodne o investovaní na území mesta, okamžite sa začínajú práce a ich predpokladaný rozsah je ukončený do konca tohto roka, vrátane revíznych správ. Mesto si ušetrí daň z pridanej hodnoty z objemu okolo 45 miliónov, ide o 19 percent. Uskutočňujeme centrálny nákup elektrickej energie, preto máme väčšiu výhodu vo vyjednávaniach s dodávateľmi elektrickej energie než samostatný subjekt mesto Púchov a uskutočňujeme nákup o 14,6 percent lacnejšie v segmente silovej elektriny.“
P. Schramm vyzdvihol, že firma je finančno-projektová spoločnosť, čím všetky práce súvisiace s prípravou, projektovou dokumentáciou a realizáciou vykonáva výlučne s domácimi podnikateľskými subjektami, resp. mestskými podnikmi, že „prácu v danom meste nikomu neberieme, my riešime otázku investícií. Subjekty pod naším vedením môžu projekt realizovať“.
Spracovaný návrh investície za viac ako 46 miliónov korún je rozsiahlym projektom, nielen výmenou svietidiel, ale aj 650 oceľových stožiarov a rozvodov. „Na to, aby sme začali všetky práce a stihli hlavnú osvetľovaciu sezónu, začínajúcu od októbra, potrebujeme, aby zastupiteľstvo súhlasilo s investovaním na území mesta a so vstupom do našej akciovej spoločnosti,“ vyzýval poslancov zástupca firmy.
Primátor ozrejmil model financovania. Mesto by vstupom do spoločnosti z prostriedkov dnes vynakladaných na elektrickú energiu a správu verejného osvetlenia za usporené prostriedky nakupovalo akcie. „Mesto vstupom do akciovej spoločnosti nenakupuje tovar, služby, ale akcie finančno-projektovej spoločnosti. Ušetrí DPH, lebo na predaj cenných papierov sa nevzťahuje zákon o DPH. Nákup akcií nezaťažuje mestský rozpočet a prostriedky, ktoré sa vrátia, sú z dosiahnutých úspor elektrickej energie a nákladov na prevádzku verejného osvetlenia. Investícia sa vráti za 119 mesiacov,“ vysvetlil P. Schramm.
Poslanec Pavol Šponiar sa zaujímal, kto bude vlastníkom verejného osvetlenia po desiatich rokoch, aké bude mať mesto možnosti v prípade rozšírenia siete či prípadného krachu spoločnosti. Z pohľadu poslanca Miroslava Kubičára sa práce vyčíslené na 27 mil. korún, čo je skoro 60 percent a pri relatívne jednoduchej činnosti, zdali predražené a mal obavu, aby mesto nezostalo rozkopané ako po rekonštrukcii energetiky. Položil i otázku, či mesto nemá vypísať na rekonštrukciu verejné obstarávanie. P. Schramm poslancov uistil, že verejné obstarávanie nie je potrebné, lebo „o naše finančné prostriedky nemôže nikto súperiť“.
Poslanci schválili kompletnú rekonštrukciu verejného osvetlenia v meste a v jeho častiach podľa už spracovaného auditu verejného osvetlenia. Odobrili aj spôsob financovania, a to vstupom mesta do finančno-projekčnej spoločnosti. Poverili primátora rokovať so spoločnosťou o rozsahu rekonštrukcie a podmienkach zmluvy.