čnejšie sa považuje hydina, čerstvá i mrazená, vajíčka a výrobky, v ktorých sa používajú. Rizikové sú aj údeniny, mleté mäsá, ryby a mliečne výrobky. Známe sú prípady, že sa baktérie salmonely objavili v čiernom korení a mletej paprike.
Oddelenie hygieny výživy regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) zameriava kontroly na epidemiologicky rizikové požívatiny, ako sú zmrzlina, lahôdkárske a cukrárenské výrobky. „Pri odbere vzoriek súčasne sledujeme aj dodržiavanie hygieny v prevádzke. Naši pracovníci doteraz skontrolovali 69 prevádzok a ich počet sa úmerne zvyšuje s nárastom nových prevádzok. Nezistili sme však žiadny výskyt salmonely,“ vyjadrila sa vedúca oddelenia Marta Benková.
Salmonelu ničia vyššie teploty
Baktérie salmonely sú odolné voči teplotám od päť do 60 stupňov Celzia. Pre ich schopnosť množiť sa stačí izbová teplota. Ak spracovanie potravín neprejde teplotou vyššou ako 70 stupňov, je riziko, že sa môžeme nakaziť. Odporúča sa vajíčko variť najmenej dvanásť minút, so surovými vajciami zaobchádzať ako s infikovanými a umyť si ruky, aj keď ho rozbíjame, lebo môže byť napadnutá baktériou jeho škrupina. Posledné prísady do varenia by sme mali dať najmenej dvadsať minút pred dovarením, aby prešli varom. Treba sa vyhýbať konzumácii jedla len ohriatemu v rúre, krátkemu prevareniu, bez zovretia vody alebo mäsovým minútkam. Či baktéria prežije, závisí teda od teploty pri spracovávaní potravín. Po rozmrazení potravín na bežnú teplotu salmonela získa svoju rozmnožovaciu schopnosť. Teda znáša chlad, a preto prežije aj v zmrzline.
Keď vypukne ochorenie
Zdrojom baktérií salmonely sú hlodavce, hydina a dobytok. Nakaziť sa môžeme, ak sa dostaneme do kontaktu s bacilonosičom, ktorým môže byť človek alebo zviera a neumyjeme si ruky alebo zjeme infikovanú potravinu. Baktérie sa prenášajú nesprávnou a nedostatočnou hygienou. Na tú treba dbať najmä v tomto období.
Baktéria nie vždy vyvolá v tráviacom trakte ochorenie. V tomto prípade sa vylučuje stolicou niekoľko týždňov a človek je potenciálnym nebezpečím pre okolie ako bacilonosič. Ak choroba prepukne, zvyčajne po šiestich až 36 hodinách, baktéria salmonely môže putovať na ktorékoľvek miesto v tele. Aké problémy spôsobí, závisí to od odolnosti organizmu. Ak sa usadí v niektorom z vnútorných orgánov, môžu vzniknúť ďalšie komplikácie - zápal žlčníka, močového traktu, srdcových chlopní, mozgových blán. Nebezpečná je najmä pre deti, starších a ľudí s oslabeným imunitným systémom. Infekcia sa prejavuje vysokou teplotou, nevoľnosťou, vracaním, bolesťami brucha a hnačkou. Treba ihneď zmeniť spôsob stravovania, zaviesť diétu, zavodniť organizmus a zraziť teploty bežnými liekmi. Užívanie liekov proti hnačke len umožní baktériám sa usadiť na stenách čriev a oslabí ich pohyb. Antibiotiká vyvolávajú zas nežiadúci účinok na črevnú flóru. Pri ľahšej forme salmonelózy zvyčajne stačí šetriaca diéta a podávanie dostatku tekutín.
Ako sa chrániť?
Dodržiavaním osobnej hygieny po každom použití WC a pred každým jedlom si treba dôkladne umyť ruky mydlom a teplou vodou. Hygienu dodržujte aj v kuchyni, aby sa baktérie nešírili prenosom z jedného kuchynského nástroja na iný. Stačí ich umývať bežnými prostriedkami.
Zatiaľ jeden rodinný výskyt
Podľa vyjadrenia epidemiologičky Martiny Mutalovej z RÚVZ, zachytili od januára v regióne štyri epidemické výskyty alimentárneho ochorenia, ktoré im hlásili lekári prvého kontaktu. Faktor prenosu nákazy bol objasnený v dvoch prípadoch, ktorou bola zmiešaná strava. V jednom prípade rodinnej epidémie išlo o epidemický výskyt ochorenia na salmonelu enteritidis. V ostatných prípadoch mal pôvodca nákazy pravdepodobne vírusovú etiológiu. V jednej epidémii sa potvrdila prítomnosť podmienene patogénnych mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobovať hnačkovité ochorenia, ak sa vo zvýšenej miere nachádzajú v potrave tepelne nedostatočne upravenej. Nešlo však o salmonelu enteritidis,“ povedala M. Mutalová. V tomto období majú hlásené alimentárne ochorenia sporadický charakter, ale hlásené sú aj menšie rodinné výskyty. Ako ďalej uviedla, výskyt alimentárnych ochorení má v súčasnosti klesajúcu tendenciu. „Je to aj tým, že sa vykonáva preventívne štátny zdravotný a potravinový dozor v prevádzkach, kde sa vyrába alebo pripravuje strava a ľudia viac dbajú o hygienu.“
Autor: zum