rý poslanci samosprávneho kraja pred tromi rokmi predali žilinskej firme po 108 Sk za meter štvorcový. Na ploche, ktorá pôvodne patrila SPŠ a je nad ňou, je aj detské ihrisko. Ako náhradu chcel od mesta pozemok o výmere 12053 metrov štvorcových v centre mesta – parkovisko pri hoteli Manín a okolitú zelenú plochu.
Považská Bystrica – Predkladateľ Dalibor Sedlák zámenu odporúčal: „Pozemok je vhodný na bytovú výstavbu, ba povedal by som, že najvhodnejší.“ To sa ale poslancom, ktorí mali v podkladoch k dispozícii iba kladné stanovisko mestskej rady, nepozdávalo, aj keď potrebu nových bytov ani jeden z nich nespochybňoval. Podľa Kataríny Gregušovej by bolo pre mesto vhodnejšie ponechať si pozemok pri hoteli, kde sú i inžinierske siete, pre prípadnú výstavbu, ktorá by bolo zakomponovaná tak, aby ladila s mestským bulvárom. Zároveň požadovala geologický prieskum lokality na Rozkvete a navrhla s výmenou počkať. Zámena pozemkov sa nepáčila ani Vladimírovi Bačíkovi. Ako dôvod uviedol aj to, že žiadateľ vôbec nehovorí o tom, čo tam chce vybudovať: „Ponúkame najlukratívnejšiu plochu v meste, a pritom nevieme, čo tam bude.“ Na neho nadviazal Juraj Pekár, ktorý tiež poukázal na pripravovaný mestský bulvár: „S týmto pozemkom treba rátať. Mesto bude mať na jeho využitie páky len vtedy, keď zostane v jeho vlastníctve. K pozemku na Rozkvete. Treba zvážiť technické danosti, zlé prístupové komunikácie.“ Upozornil, že žiadosť neprerokovala ani komisia pre výstavbu a nemohli sa k nej vyjadriť ani odborníci, rovnako i na rozdielnu bonitu pôdy.
Do diskusie sa zapojil i Jozef Babušík, ktorý dal návrh, aby sa o žiadosti nehovorilo, ale hlasovalo. Rovnaký názor mala aj poslankyňa Jarmila Tomanová. Námietky svojich kolegov tým však nezastavili. Opäť všetci poukazovali na nevýhodnosť zámeny a žiadali, aby si mesto pozemok pri hoteli ponechalo a prípadne s majiteľom pozemku na Rozkvete rokovalo o predaji. K zmene ich stanoviska nepomohlo ani vystúpenie prednostu mestského úradu Marcela Janca, ktorý im predstavil štúdiu na Rozkvete, kde by plánovali vybudovať komplex, ktorého súčasťou by bol obytný dom i ihriská. Na nízku cenu, za ktorý kraj odpredal pozemok, povedal, že súčasný vlastník je už ďalším v poradí a vraj ho kúpil za 1500 korún za meter štvorcový. Väčšina diskutujúcich sa ale prikláňala k názoru, že žiadosť treba buď odložiť alebo neschváliť. Karol Janas okrem iného poukázal na to, že mestský pozemok má teraz hodnotu minimálne 40 miliónov korún. „Túto sumu môžeme využiť lepšie, ako darovať ju niekomu z Malaciek,“ skonštatoval. Vyjadril sa i k štúdiu, ktorú predložil prednosta: „Stavba je nádherná, ale nerealizovateľná. Piata ZŠ nám uteká a keď to postavíme, tak ujde.“ Aj on požiadal, aby žiadosť bola najprv prerokovaná v komisii výstavby. K tomuto návrh sa priklonil i primátor Miroslav Adame.
K slovu sa dostali tiež občania. Bronislav Čiko pripomenul, že mesto má k dispozícii pozemok pod Rozkvetom o výmere 3000 metrov štvorcový, ktorého predaj práve poslanci neschválili. Zároveň prisľúbil, že urobí všetko preto, aby mestu ponúkol ďalších 9000 metrov, ktoré sú v územnom pláne zahrnuté ako bytová výstavba. Ponuku výhodných pozemkov mesto dostalo aj od Antona Pavlíka.
Pri schvaľovaní uznesenia Jozef Babušík žiadal, aby sa hlasovalo o jeho poslaneckom návrhu, a to schváliť žiadosť. Po niekoľkých pokusoch, keď poslanci konečne pochopili, ktorý variant uznesenia vlastne schvaľujú, prijali definitívne rozhodnutie. Za zámenu boli len siedmi poslanci. Babušík, Tomanová, Keruľ, Kubovič, Fortuníková, Matušík aj viceprimátor Haviar. Prevahu mali poslanci, ktorí so zámenou nesúhlasili. Bolo ich deväť. Slová Karola Janasa, ktorý upozornil, že ak návrh na zámenu neschvália, celý kolotoč „schvaľovačiek“ musí začať odznova, sa tak stali realitou. Pokiaľ bude chcieť Jaroslav Teker, ktorý je podľa výpisu z obchodného registra spolu s Antonom Haviarom a Petrom Klemovičom v predstavenstve firmy HANT BA (sídlo má v Považskom Podhradí) pozemok vymeniť, o jeho žiadosti budú musieť rozhodovať komisie aj mestská rada znova.