Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky
FUTBAL

Ako sa z brankára stal najlepší strelec

Ročník 2006/07 v I. triede by sa dal nazvať prívlastkom „udičský. Futbalisti TJ Priehrada, ktorí celú sezónu nepoznali výhodu domáceho ihriska, obsadili historicky najlepšiu druhú priečku, vyhrali súťaž slušnosti a ich útočník Ivan Chochel získal pohár pr

e najlepšieho strelca.
Pochádzaš z dvojčiat, kto z Vás je starší?
Ja, o pätnásť minút po mne prišiel na svet brat Peter. Od malička sme spolu hrávali v Dolnej Marikovej, odkiaľ pochádzame, futbal, v zime hokej, nevynechali sme žiadnu športovú aktivitu. V roku 1990 sme začali hrať za žiakov Hatného pod vedením nebohého Jozefa Seka.
Vždy si chcel byť útočníkom?
Možno, ale začínal som v obrane, už ako 14-ročný som si zahral za Dolnú Marikovú. Peter potom odišiel do Udiče do dorastu.
Pamätáš si na svoj debut medzi mužmi?
Bolo to Visolajoch, prišiel som ako vyplašený učeň. Mal som striedať, ale rozcvičoval som sa na opačnej strane, a tak som si to namieril krížom cez ihrisko. Rozhodca krútil hlavou a v kabíne ešte viac, keď zistil, koľko mám rokov.
Ako sa ďalej vyvíjala Tvoja kariéra?
Začal som pravidelne chytávať, po dvoch sezónach v D. Marikovej som v roku 1998 prešiel do Udiče, kde som pokračoval v chytaní. Na vojenčine som hrával za Kalinčiakovo a potom som kvôli zamestnaniu v zahraničí vynechal dve sezóny. V Udiči začal tréner Michal Sýkora využívať moju rýchlosť, prerobil ma na klasického útočníka a potom som už začal dávať góly v I. triede.
Ktorý bol najťažší zápas medzi žrďami?
Keď sme hrali o postup s Mikušovcami do I. triedy a Robo Bašo si predtým zlomil ruku, podarilo sa mi doma vychytať postupovú remízu 0:0. V bráne sa nebojím, viem sa vcítiť do pocitov útočníka. Väčšinou som správne predpokladal, čo útočník urobí a podobné to je, aj keď stojím proti brankárovi.
V zápasoch máš povesť strelca dôležitých gólov, ktoré si často schovávaš na posledné minúty.
Zopár takých gólov som dal, s Visolajmi som dvakrát skóroval v poslednej desaťminútovke, rovnako v minulosti s Novou Dubnicou a teraz v Beluši, kde som dal v 90. minúte dva góly a vyhrali sme 2:0. Je to aj o šťastí, niekedy ma súper nastrelil a lopta sa v poslednej minúte dokotúľala do siete.
Akými gólovými úspechmi sa môžeš pochváliť?
Bol som najlepším strelcom II. triedy aj I. triedy, stal som sa najlepším hráčom I. triedy, niekoľkokrát som bol najlepším strelcom na turnajoch. V jednom zápase sa mi podarilo najviac dať štyri góly, v sezóne mám vždy jeden taký zápas, keď to tam padá aj samé.
Góly sú však aj krásne, kuriózne, z jedenástok a vlastné.
Najkrajší som dal v Papradne ukážkovými nožničkami, proti ktorým brankár nemal šancu. Najkurióznejší gól padol v Horovciach, kde som zahrával trestný kop z polovice ihriska takmer od autovej čiary. Lopta vypadla brankárovi z rúk, odrazila sa mu do nosa, odtiaľ do žrde a skončila v sieti. Ešte si spomínam na jeden kuriózny gól. Doma s Papradnom som skúsil šťastie z 35 metrov a vyšlo to. Penalty nekopem už dva roky, pretože som dve za sebou nepremenil, na to máme Oravca. Kopem ich iba na turnajoch. Na konte mám aj vlastné góly, dva som si dal ako brankár a podarilo sa mi dať dva vlastné aj ako hráčovi.
Strelcov nikdy nie je dosť, nemáš ponuky z vyšších súťaží?
Ponuky boli, ale mám už 27 rokov a pre mňa je prvoradé zamestnanie, ktoré mi nedovolí naplno sa venovať tréningom. Na vyššiu súťaž treba týždenne tri, štyri tréningy, čo by som časovo nezvládal. Stalo sa mi, že niekedy som prišiel desať minút pred zápasom a hral som akoby nič.
Ako vychádzaš s rozhodcami?
Nemám rád zbytočné fauly, ani zbytočné debaty s rozhodcami, pretože to nemá zmysel a vedie to k strate koncentrácie. S kartami problém nemám, červenú som nedostal nikdy a žltých bolo minimálne.
Ktorý tréner bol pre Teba najlepší?
Zažil som viacerých, ale jednoznačne to bol Jaroslav Vágner, ktorý nás dotiahol na historické druhé miesto. Prispel k skvalitneniu hru, vybudoval mužstvo, vedel nás správne „vyhecovať“. Mal rešpekt, no nikdy hráčom nenadával, radšej všetko vysvetlil a išiel nám príkladom. Teraz odišiel do Púchova robiť asistenta Pavlovi Strapáčovi a bude nám chýbať.
Po postupe D. Marikovej do I. triedy budú na programe derby s Udičou. Tešíš sa?
Bývam v D. Marikovej a som hráč Udiče. Naviac budem nastupovať proti bratovi Petrovi, ktorý po ročnej prestávke pre zranenie bude znova hrať v obrane. Nebudem to mať ľahké, pretože som sa dopočul, že sa na mňa chystajú. Kvôli tomu predsa neprestúpim, lebo nechcem zdupkať z Udiče len preto, že D. Mariková postúpila.

1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
  2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?

Radnica má záujem vybudovať cyklotrasu do miestnej časti Prejta

Dubnická samospráva už niekoľko rokov deklaruje svoj záujem vybudovať cyklotrasu do miestnej časti Prejta.

SÚŤAŽ: Hlasuj za najkrajší adventný veniec a vyhraj!

Z fotiek od našich čitateliek sme vybrali sedem krásnych adventných vencov a spolu s vami chceme nájsť ten najkrajší!