Ilava – V návrhu ministerstva zdravotníctva na minimálnu sieť lôžkových zdravotníckych zariadení, s ktorými sú poisťovne povinné uzatvoriť zmluvy, figurujú len štyri nemocnice v našom kraji – v Trenčíne, Myjave, Bojniciach a Považskej Bystrici. Z nášho regiónu v ňom chýbajú púchovské Zdravie a ilavská nemocnica. Obe zabezpečujú dostupnú zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov okresov Púchov a Ilava.
K návrhu ministerstva sa riaditeľ ilavskej nemocnice Marián Brídik zatiaľ nevyjadruje. „Materiál je len v pripomienkovom konaní, počkajme, aký bude definitívny.“ Obavy nemá ani z toho, že by nemocnici hrozilo zrušenie: „Neverím, že by poisťovne zobrali na seba riziko a zatvoria nemocnicu tým, že s ňou neuzatvoria zmluvu. V našej spádovej oblasti je viac ako 80-tisíc obyvateľov,“ dodal. S nezaradením nemocnice do zoznamu nesúhlasí ani primátor Ilavy Štefan Daško: „Hneď na budúci týždeň budeme rokovať so starostami okolitých obcí, aby sme si stanovili spôsob, ako budeme postupovať. Neviem si predstaviť, že by mesto zostalo bez nemocnice. Veľmi ma mrzí, že v poslednom období len „hasíme“ problémy, ktoré niekto iný ušil horúcou ihlou.“ So zachovaním dostupnej zdravotnej starostlivosti súhlasí aj primátor Dubnice nad Váhom Jozef Gašparík: „Občania musia mať služby k dispozícii. A to nielen nemocnicu. Týka sa to aj lekárskej pohotovosti v našom meste, kvôli ktorej sme iniciovali stretnutie s poslancami samosprávneho kraja za okres Ilava i zodpovednými pracovníkmi kraja, aby sme túto službu zabezpečili.“ Prípadné zatvorenie nemocnice by asi najviac pocítili obyvatelia Zliechova. Jeho starosta Anton Múdry to okomentoval slovami: „Podľa zákona je záchranka povinná prísť do tridsiatich minút. Neviem si predstaviť, ako by to sanitka z Trenčína alebo Považskej Bystrice stihla.“ Zároveň potvrdil, že v tomto týždni sa má uskutočniť stretnutie starostov, počas ktorého budú rokovať aj o tejto záležitosti.
Po zverejnení návrhu sa začali objavovať ubezpečenia zo strany zdravotných poisťovní i ministerstva, že nemocnice, ktoré nie sú v návrhu, sa nemusia obávať. Výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní SR Eduard Kováč uviedol, že súkromné zdravotné poisťovne dodržia zmluvy, ktoré s nimi uzatvorili. Súkromné zdravotné poisťovne podľa neho podporujú nevyhnutnú redukciu súčasnej siete lôžok a zdravotníckych zariadení, odmietajú však, aby sa takýto krok riešil byrokratickým rozhodovaním, bez uvedenia jasných a obhájiteľných dôvodov. Podľa ministerstva zdravotníctva stanovenie verejnej minimálnej siete neznamená zrušenie tých nemocníc, ktoré sa do siete nedostanú. Ako informoval Tomáš Bley z komunikačného odboru ministerstva, v prípade týchto zdravotníckych zariadení pôjde o dohodu medzi poisťovňami a manažmentom nemocníc. „Ministerstvo nikdy netvrdilo, že stačí 57 nemocníc,“ zdôraznil. V stanoviskách ministerstva sa podľa neho vždy hovorí o optimalizácii siete zdravotníckych zariadení a reprofilácii nemocníc.
Návrh vládneho nariadenia o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (ZS) možno pripomienkovať do 14. augusta.