adali, že idea propagovať ľudové tradície sa tak veľmi dobre ujme. Našťastie našli ďalších pokračovateľov, ktorí dobrý nápad ďalej rozvíjali. A to až do takej miery, že z pôvodne regionálnej akcie sa stala celoslovenská.
Horná Mariková – Potvrdzuje to aj tohtoročná účasť súborov. Pozvanie organizátorov prijali Urpín z Banskej Bystrice, folklórna skupina Lubená z Poluvsia, súbor Stavbár zo Žiliny, Vajčovská muzička z Horného Vadičova. Samozrejme, že nechýbali ani domáce súbory. Na pódiu sa okrem spomenutých súborov predstavili aj lúčanskí trombitáši z Javorníka, skupina Limbora z Prečína, Ledničanka z Lednice, domáca Žrnovanka a detské folklórne súbory Makytka z Lysej pod Makytou a Púchovček z Púchova. „Môžem povedať, že na slávnostiach účinkovali špičkové kolektívy, pretože každý jeden z nich získal ocenenia či už na krajských alebo celoštátnych festivaloch. Každý rok sa snažíme priniesť niečo nové, aby sme návštevníkov upútali,“ vysvetľuje Elena Bieliková z Považského osvetového strediska, ktoré spolu s obcou Horná Mariková podujatie každý rok organizuje. Spomenula i sprievodné akcie, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou slávností. „Pre väčšiu atraktivitu každý rok sprievodné akcie meníme. V tomto roku sme pripravili dve autorské výstavy. Jedna je v priestoroch amfiteátra a je venovaná spomienke Jozefa Škrabku. Žiaľ, pred niekoľkými mesiacmi zomrel, ale zanechal veľmi veľa pekných prác. Časť z nich je vystavená v drevenici v amfiteátri. V priestoroch obecného úradu je inštalovaná autorská výstava Vladimíra Ragulu z Považskej Bystrice. Jeho záľubou je tiež práca s drevom,“ predstavila časť sprievodných podujatí E. Bieliková. No nielen výstavy a účinkujúce súbory zaujali návštevníkov. Veľmi veľa ich bolo aj pri stánkoch, kde sa prezentovali ľudoví remeselníci. Dobrá nálada panovalo i v priestoroch kultúrneho domu. Postarali sa o ňu domáci muzikanti, ktorí veselými tónmi rozospievali vari každého, i náhodného diváka.
Organizátori nezabudli ani na deti. Pre ne pripravili tvorivú dielňu, ktorú viedol Jozef Pobočík z považskobystrickej základnej umeleckej školy IWK. Pre malých návštevníkov boli pripravené výkresy, pastelky a látky, ktorými zdobili svoje výtvory. A keďže išlo o folklórny festival, aj práce detí mali toto zameranie. A tak krojovaných postavičiek postupne pribúdalo... S pribúdajúcim počtom návštevníkov pribúdalo i spokojných ľudí, ktorým festival natoľko učaroval, že sa pravidelne každý rok vracajú. „Som veľmi rád, že prišlo tak veľa ľudí. Dúfam, že to bude pokračovať i v budúcnosti, pretože doterajších pätnásť ročníkov ukázalo, že ľudová tradícia je stále pútavá. Na budúci rok by sme chceli festival zorganizovať v sobotu, aby sa po jeho skončení mohli ešte návštevníci zabaviť. No trochu ma mrzí, že mládež veľmi k folklóru neinklinuje. Je to škoda, pretože naše tradície sú veľmi pekné. K vyššiemu záujmu by mali prispieť aj pedagógovia, aby deťom lásku k tradíciám vštepovali už od útleho veku,“ zhodnotil podujatie starosta Pavol Pacek. A ako sa priznal, on sám má k folklóru veľmi blízky vzťah, a aj preto mu záleží na tom, aby sa marikovské folklórne slávnosti ďalej rozvíjali.