rokmi o ôsmej ráno sa totiž začal prvý skautský tábor na ostrove Brownsea na juhu Anglicka.
Otec skautingu
Otcom skautingu bol britský dôstojník Robert Baden-Powell, ktorý sa podieľal aj na výcviku prieskumníkov. Keď sa po skončení búrskej vojny vrátil domov, zistil, že jeho knihy o výcviku používajú školy.
Prepísal ich teda do civilnejšej príručky Skauting pre chlapcov a vyskúšal v tábore. Kniha sa stala bestsellerom, v roku 1909 vyšla verzia pre dievčatá a Baden-Powellova manželka sa stala svetovou náčelníčkou skautiek. V roku 1946 navštívila aj Československo. Sprevádzala ju dnešná čestná prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká. „Som na to nesmierne pyšná. Keď nám skauti pomáhajú organizovať Deň narcisov a pochválim sa, že som ju poznala, vidím, že stúpam v ich očiach,“ hovorí. „Lady Baden-Powellová bola veľmi milá, nebola typom strohej Angličanky. Pamätám si, ako nás v Modre vítal starosta. Do ruky jej dali peceň chleba a soľ. Nevedela čo s tým, radili sme jej.“
Dva zákazy
Prvý skautský oddiel na Slovensku založil v roku 1913 profesor benediktínskeho gymnázia v Komárne, oddiely vtedy patrili pod Maďarský skautský zväz. Prvé slovenské oddiely vznikli v Žiline a Bratislave v roku 1919. Skautom sa darilo až do vzniku slovenského štátu, keď ich zakázali. HSĽS mala vlastnú mládežnícku organizáciu.
Siracká sa pridala k skautom práve pred vojnou. „Skauti boli vlastenci. Vyzeralo to, že bude mobilizácia, tak sme pomáhali vojakom, plnili sme slamníky.“ Václav Rubeš, správca skautského múzea, spresňuje, že za vojny zahynulo 257 skautov v koncentračných táboroch, 43 padlo v zahraničných armádach a 111 v SNP. Po vojne sa skauti stali silným hnutím, no len nakrátko. „Komunisti namiesto volieb dosadili do vedenia Junáka, ako sa vtedy skautská organizácia volala, svojich,“ hovorí Rubeš. Skauti prešli do ilegality, časť odišla a založila exilové oddiely. V roku 1950 komunisti Junák úplne zrušili a založili pioniersku organizáciu. „Chceli, aby skauting vymizol, pracovala na tom aj ŠtB, robila domové prehliadky a výsluchy, skautov prepúšťali z práce,“ hovorí Rubeš. Prepustili aj jeho. Junáckych autorov, aj známeho Jaroslava Foglara, neodporúčali čítať. 600 skautov a skautiek odsúdili na dlhoročné tresty, desať z nich popravili.
Kedysi a dnes
Dnes je u nás vyše 6500 skautov a hrozbou pre hnutie sú skôr počítače a zaneprázdnenosť vodcov, ktorí nestíhajú organizovať tábory. „Skauting nás starších bol rozhodne zásadovejší,“ rozpráva Rubeš. Verí však, že televízia a mobily hry v prírode nikdy úplne nezničia.