Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Stačí na záľuby, ktorých má ako maku...

O Rudolfovi Formánkovi z Dohnian sme sa dozvedeli, že jeho záľubou je hvezdárstvo. No nakoniec pravda bola niekde inde. Rozprávali sme sa aj o všeličom inom. Do päťdesiatky mu chýbajú dva roky, je zástupcom predáka v robotníckej profesii, pracuje v štvorz

mennej prevádzke v neďalekom Púchove.
Vyhovuje vám to?
Vôbec nie! Človek sa však musí z niečo živiť. Sme päťčlenná rodina, deti sú už dospelé. Dcéra býva v Anglicku, syn od septembra bude študentom Žilinskej univerzity a najmladší má pred sebou posledný rok gymnázia. Ony majú úplne iné záujmy, najmä počítač, filmy a hudbu. Hudba je tiež aj mojou záľubou, bez nej neprežijem ani deň. Nasledujú filmy, potápanie, „lozenie“ po prírode. Potom je až astronómia, paleontológia...
Hudba
Akú hudbu uprednostňujete?
Najmä džez, vážnu hudbu, opery, word music, funky...
Ste so slúchadlami na ušiach, nebodaj, celý deň?
Doma mám kvalitnú aparatúru, šesťkanálový zvuk. Slúchadlá majú nízku kvalitu, no v noci, keď manželka spí, ich aj tak musím používať.
Máte hudobné vzdelanie?
Som samouk. Niekoľko rokov hrám na gitare, predtým na basgitare, harmonike, aj ústnej, na bicie. Venujem sa len gitare v domácom kruhu, spieva sa aj do rána. Dve elektrické gitary, tie som „vykšeftoval“ za premietačku potom, ako som prestal hrať v kapele. Mám obyčajnú drevenú, španielku. Na domáce pomery stačí. S kamarátmi na vojenčine som sa učil hrať. Zobrali ma aj do kapely.
Kde bolo tak „hudobno“?
Vojenčil som v Trnave, v menších kasárňach, kde sa napodiv zišlo asi 20 muzikantov. Ja som sa učil hrať vlastne predtým, na vysokej vojenskej škole. Na vojenský opasok som si vyryl šesť pozdĺžnych čiar a cez prednášky som sa na ňom „drvil“ akordy. Po štyroch mesiacoch som aj „doštudoval“.
S kamarátom sme v Dohňanoch založili kapelu, a to sme hrali svetové hity od Pink Floyd a iných. Išlo nám to dobre, problémom boli zas len hudobníci. Gitarista koľkokrát zahnal od bubna bubeníka, musel mu ukazovať, ako na to, basgitarista vedel len bum-bum, bum-bum... Nebolo hudobníkov. Napriek tomu sme fungovali rok alebo dva, už ani neviem.
Ktorý by bol podľa vás hit storočia?
Toho by bolo viac. U mňa by asi uspela Natalie Cole, džezová speváčka, od Pink Floydu Posledná tehla v múre alebo úvodná pesnička z filmu Greg Zorba. Je ťažko vybrať.
Film
V obývačke má svoj priestor obrazovka 3LCD, zosilňovač s výkonom 5,1.
Ktoré televízne stanice uprednostňujete?
Žiadne, len STV 1, a to kvôli Lottu. Maximálne si pozrieme film a vypneme televízor.
Máte vlastnú filmotéku?
Áno, asi 200 až 300 filmov, ktoré sa väčšinou požičiavajú a kolujú. Mám pár videokaziet, zvlášť starších filmov, čo ich ešte nevydali na DVD alebo sa nemôžem k nim dostať, ostatné sú DVD. Milujem sci-fi, komédie a dokumentárne filmy.
Ktorý by bol váš zlatý film?
Jednoznačne Vesmírna ody­sea 2001, anglický film režiséra Stanalyho Cubricka, nakrútený niekedy v šesťdesiatych rokoch s dosť neznámymi hercami. Premiéra dopadla katastrofálne. Až neskôr sa film dostal medzi top 10. Je to fantastický film podfarbený Straussovými valčíkmi. Práve tento mám len na videokazete. Z „našich českých“ mám rád Zemanove – Vynález skazy, Cesta do praveku, Zabil som Eisteina, páni, to všetko sci-fi o cestovaní do minulosti alebo budúcnosti.
Viete sa doma dohodnúť, na čo sa budete pozerať?
Nemáme s tým problém, deti majú v samostatných izbách televízory, aj DVD. Každý sa dívame na to svoje.
Potápanie
Potápačské puzdro na fotoaparát si vyrobil pred tridsiatimi rokmi. Odskúšal ho v májovej vode, kde bol asi 20 minút pod hladinou a poriadne premrzol. Aj potápačský oblek, ktorý si kúpil väčší, si prispôsobil. Visí v komore spolu so zväčšovacím prístrojom, skamenelinami...
Ako ste sa dostali k potápaniu?
Ešte na púchovskom gymnáziu. V tých časoch bol boom vedeckých expedícií Jacquea Cousteaua. K nám sa v tom čase, začiatkom sedemdesiatych rokov, dostali o ňom knihy a filmy. Keď som videl úchvatné zábery z podmorských útesov, neodolal som. Začal som si šetriť na potápačskú techniku. Urobil som si jednoduché „bomby“ z odpadových rúr, k tomu použil elektrikárske trubky a primitívne puzdro pre fotoaparát na fotografovanie pod vodou. To mám doteraz. Jediný fotoaparát, ktorý som mal k dispozícií, bola Smena. Nebol som sám, bolo nás v tom čase viac takýchto „bláznov“. Po vojenčine som začal stavať dom, nastal útlm a neskôr som sa k potápaniu opäť vrátil. Keď je teplo, sadnem na bicykel, zoberiem plutvy, okuliare...
Ktoré sú vaše lokality? Kde ste sa potápali?
Krásne bolo v Gabčíkove, na jazerách v Hurbanove. Väčšinou chodievam sám, niekedy aj so synmi, predtým s bratom. V Čechách na Dečínsku sme si pozreli Máchové jazerá, Kamenický Šenov, prešli sme aj geologický útvar čadičových skál, vystúpili na Říp. Potápal som sa v mŕtvych ramenách Dunaja. Najčastejšie však chodím na Váh až po Ilavu, kde sa nájde čistá voda.
Čo vás vo Váhu zaujalo?
Nemám odborné vzdelanie, všetko pozorujem ako laik. Stalo sa mi viackrát, asi v trojmetrovej vode, že príde stovka 30 až 40-centimetrových rýb a začnú okolo mňa krúžiť. Je to niečo úžasné. Pripláva metrová šťuka, vy sa k nej priblížite, že ju môžete chytiť. So synmi sme ich naháňali... Ryba je taká dôverčivá pod vodou, že pred vami sa kŕmi, nechá oberať od parazitov inými rybičkami. Život vo vode funguje normálne a nerušíme ho. Keď ste ticho, ryby vás prestanú vnímať a robia si svoje. Je to úplne iný svet. Rybári hovorí sa, že chodenie po hrádzi ryby plaší alebo ich vyruší tieň. Pod vodou to neplatí. Ryba vás považuje za seberovného. Asi polmetrová šťuka sa dívala na mňa päť minút. Netrápilo ju, že nejaký Formánek je vedľa nej. Je to neskutočné, ryby okolo vás, desať metrov sa kúpu, naháňajú ľudia a nemajú tušenia, čo sa pod vodou odohráva. Sledujem aj rybárov. Prídu v podvečer, nahadzujú udice a práve tam, kde nič nie. Poznám už miesta, kde sú a kde nie.
Vlani sme našli lokalitu 60-centimetrových kaprov, asi desať ich plávalo okolo mňa. To je nezabudnuteľné...
Aké je rastlinstvo vo Váhu?
Tam je toľko rastlín, že je problém sa cez ne dostať. Nepoznám ich názvy, ale väčšinou je to rožkatec ponorený a vytvára doslova džungľu. Vzácne je, kde nie je žiadna flóra a kamenisté dno. Na bratislavských štrkoch Dunaja bolo krásne a v Hurbanove nás flóra nerušila, lebo viditeľnosť v čistej vode bola 15 metrov, hĺbka osem až desať metrov, aj keď rastliny dosahovali výšku zo dva metre. Vo Váhu pri dvojmetrovej hĺbke vody sú rastliny po hladinu.
Urobili ste si potápačský kurz?
Do desiatich metrov sa dá potápať bez obmedzenia. Hlbšie som bol maximálne päť-šesť metrov, lebo nie je ani kde. Na rybníkoch v Ihrišti je voda špinavá, ale dá sa čo-to vidieť. Dulovské štrkovisko bolo nádherné. Na ďalší rok zostala z neho iba kaluža. Voda z priesakov necirkulovala, rozmnožili sa riasy a bol koniec. Na bagroviskách v Lednických Rovniach sme pred dvanástimi rokmi našli sladkovodné medúzy, o priemere iba štyroch centimetrov. Žijú v Dunaji i v povodí Labe, sem sa museli dostať v štádiu polypa, prilepené na perí niektorého vodného vtáka. Boli ako zo skla, mám z nich aj diapozitívy.
Astronómia
Na gymnáziu si zhotovil primitívny ďalekohľad zo sklíčok z okuliarov a z dvojmetrových trubiek.
Vy ste už vtedy boli „Majstrom N“, veď ste nepotrebovali kúpiť žiadny hotový prístroj!
Ďalekohľad mal katastrofálny obraz. Potom prišli iné starosti. Niekedy po desiatich rokoch od skončenia gymnázia som sa v práci nudil. Vtedy sa dalo nudiť aj v práci. Išiel som si kúpiť časopis, no nebol nejaký výber. Zbadal som Kozmos a predavačka povedala, že je o hviezdach. Stál len štyri koruny. Hviezdy ma „chytili“. Všimol som si malinký oznam, že sa otvára pomaturitné diaľkové štúdium o astronómii v Hurbanove. Povedal som si, čo ma potom, aj tak sa naň nedostanem. Prihlášky sa podávali v tom roku do konca marca. Ktosi ma nahovoril, že keď ma hviezdy zaujímajú, aby som prihlášku poslal. Koncom apríla som tak urobil z recesie. Prijali ma a dvojročné štúdium som absolvoval. Náhodne štvorkorunový časopis, mám ho doteraz, naštartoval moju ďalšiu záľubu.
Je v tomto čase priaznivé obdobie na pozorovanie hviezd?
Teraz je obdobie na pozorovanie planét - Venuše, Saturnu, Jupitera a nadránom Mesiaca. Sú to pozorovania, pri ktorých človek nemôže učiniť žiadny objav, ale sú úžasné. Pozorovanie planét je to najkrajšie z hľadiska estetiky, čo môže človek vidieť. Pri Mesiaci je dostatok svetla a planéty sú nádherné.
Pokiaľ sa dívate na deep sky objekty (hmlovinky a galaxie), môžete mať aj veľký ďalekohľad, uvidíte malinký šedý fliačik. Na fotografiách vyzerajú prekrásne, využívajú sa obrovské ďalekohľady a hodinové expozície na citlivý materiál. Unáša ma vesmír. Niečo iné je o ňom čítať, iné je pozorovať ho na vlastné oči.
Kedy zvyčajne pozorujete oblohu?
Keď je čas. Jarná obloha je chudobná na objekty a nechce sa mi ďalekohľad ani vyťahovať. V lete je „nabitá“ obloha, tiež na jeseň a v zime. Nevenujem sa tomu tak ako známi hvezdári v regióne Mičúch alebo Michálek, oni sú poloprofesionáli, fotografujú vo veľkom. Ja len, keď je niečo zaujímavé.
Nedávno bola konjukcia (priblíženie) Venuše s Mesiacom, očakávanou udalosťou je priblíženie kométy Linear a do 27. júla maximálna jasnosť.
Máte aj želanie pri pozeraní sa na hviezdy?
Výstavba pozorovateľne, to je môj sen. Nemám však pozemok. Nad domom som ho mal prisľúbený, no zas z toho zišlo. Mám projekt a sám by som si ju urobil. Zatiaľ mám na dvore stojan, zakrytý igelitom, ďalekohľady si vynesiem, keď ich treba a zas spracem. Proti tmárstvu bojujem stále, ľudia sa ale neustále vypytujú na mimozemšťanov, deti zas na čierny diery.
Paleontológia
V blízkom okolí báda v skale z obdobia druhohôr, ktorej sa už v predminulom storočí venoval Dionýz Štúr.
Vo vašej komôrke máte zbierku skamenelín. Odkiaľ pochádzajú?
Množstvo skamenelín sa nachádzalo v blízkej skale z obdobia druhohôr. Je už „vybrakovaná“. Keď mám voľno, vybehnem tam, robím pozorovania a merania. Zisťujem, ako je skala stará, aké podmienky vtedy panovali... Navštívil ju aj významný slovenský geológ Dionýz Štúr asi v polovici 19. storočia. On našiel tri druhy skamenelín, ja pätnásť. Je to dosť divné. Ešte za mojej mladosti sa dali nájsť 15 – 20 - centimetrové „kúsky“. Avšak za éry D. Štúra museli byť skaly „nabité“ fosíliami. Položil som si otázku, ktorá z dvoch skál je staršia. Doteraz to nie je určené. Prišiel som na to. Dopomohla mi k tomu aj skrýš jedného živočícha.
Máte to aj oficiálne potvrdené?
Píšem o tom prácu, nie je ešte dokončená. Usadenina o tom svedčí... a mám k tomu aj ďalšiu indíciu. Ešte je však predčasné vyjsť s tým na verejnosť.
Obstáli by ste aj v televíznych súťažiach. Vyskúšali ste to?
Bol som prihlásený v súťaži Milionár. Zodpovedal som vstupnú otázku, ale nevyžrebovali ma. Skúsil som to len raz a viac nie. Napríklad nemám žiadne vedomosti zo športu, ani zo sochárstva.
Rudolf Formánek má zo svojich záľub radosť. Teší ho, že si veľa vecí urobí sám, lacno pozháňa, povymieňa a koníčky ho nevychodia draho. To potvrdzuje, že je skromný. Ako spomenul, vlastnoručne vyrobený ďalekohľad ho vyšiel na tisíc korún, v obchode sa jeho cena pohybuje okolo 60-tisíc.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 2. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 3. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Spravte si zásoby zdravia
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 191
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 480
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 294
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 786
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 647
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 101
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 633
 8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 305
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 278
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 219

Blogy SME

 1. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 2. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 3. Patrik Tulinský: § 353 TZ - Ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Z čoho boli obvinení Monika Tódová a Konštantín Čikovský
 4. Ján Valchár: Horúčka, s ktorou nič nerobíme, vedie...k článku Renáty Zelnej
 5. Jozef Javurek: Ako sme našli Budzogáň
 6. Inštitút strategických politík: Koniec iránskej izolácie vďaka pripojeniu Teheránu k Šanghajskej organizácii spolupráce
 7. Tupou Ceruzou: 3. vlna
 8. Martin Dorčák: Náhradná výhra pre Zuzanu áno, pre záchranára v službe nie
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 750
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 235
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 945
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 073
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 611
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 4 400
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 755
 8. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 699
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Fyzická odolnosť, zdatnosť a celkovo fyzické zdravie sa postupne vyvíjajú už od útleho veku, preto je dôležité včasné podchytenie nesprávnych návykov a nastavenie správnej terapie, ktorá ich odstráni.


1 h

Záchranári z Rescue Považie usporiadali uplynulý víkend metodicko-taktické cvičenie, zamerané na záchranu osôb. Zúčastnili sa ho potápači, horolezci a psovodi.


2 h

Účelové cvičenie v prírode prispôsobili v Domaniži premnoženému medveďovi. Spolupráca so zložkami, ktoré si prizvali, bola na výbornú.


5 h

Erik prezradil aj to, ako si neoficiálne musel zabezpečiť účasť na olympiáde.


7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nad Horehroním sa už Nízke Tatry belejú.


20 h

Situácia sa zhoršuje, v nemocnici sú zakázané návštevy, výnimkou sú ťažko chorí pacienti.


22. sep

Nitriansky kraj od 27. septembra očervenie.


24 h

Podľa nemocnice ide o jediný a zatiaľ najbezpečnejší spôsob následnej identifikácie pacienta.


TASR 22. sep

Blogy SME

 1. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 2. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 3. Patrik Tulinský: § 353 TZ - Ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Z čoho boli obvinení Monika Tódová a Konštantín Čikovský
 4. Ján Valchár: Horúčka, s ktorou nič nerobíme, vedie...k článku Renáty Zelnej
 5. Jozef Javurek: Ako sme našli Budzogáň
 6. Inštitút strategických politík: Koniec iránskej izolácie vďaka pripojeniu Teheránu k Šanghajskej organizácii spolupráce
 7. Tupou Ceruzou: 3. vlna
 8. Martin Dorčák: Náhradná výhra pre Zuzanu áno, pre záchranára v službe nie
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 750
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 235
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 945
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 073
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 611
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 4 400
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 755
 8. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 699
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu