Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Stačí na záľuby, ktorých má ako maku...

O Rudolfovi Formánkovi z Dohnian sme sa dozvedeli, že jeho záľubou je hvezdárstvo. No nakoniec pravda bola niekde inde. Rozprávali sme sa aj o všeličom inom. Do päťdesiatky mu chýbajú dva roky, je zástupcom predáka v robotníckej profesii, pracuje v štvorz

mennej prevádzke v neďalekom Púchove.
Vyhovuje vám to?
Vôbec nie! Človek sa však musí z niečo živiť. Sme päťčlenná rodina, deti sú už dospelé. Dcéra býva v Anglicku, syn od septembra bude študentom Žilinskej univerzity a najmladší má pred sebou posledný rok gymnázia. Ony majú úplne iné záujmy, najmä počítač, filmy a hudbu. Hudba je tiež aj mojou záľubou, bez nej neprežijem ani deň. Nasledujú filmy, potápanie, „lozenie“ po prírode. Potom je až astronómia, paleontológia...
Hudba
Akú hudbu uprednostňujete?
Najmä džez, vážnu hudbu, opery, word music, funky...
Ste so slúchadlami na ušiach, nebodaj, celý deň?
Doma mám kvalitnú aparatúru, šesťkanálový zvuk. Slúchadlá majú nízku kvalitu, no v noci, keď manželka spí, ich aj tak musím používať.
Máte hudobné vzdelanie?
Som samouk. Niekoľko rokov hrám na gitare, predtým na basgitare, harmonike, aj ústnej, na bicie. Venujem sa len gitare v domácom kruhu, spieva sa aj do rána. Dve elektrické gitary, tie som „vykšeftoval“ za premietačku potom, ako som prestal hrať v kapele. Mám obyčajnú drevenú, španielku. Na domáce pomery stačí. S kamarátmi na vojenčine som sa učil hrať. Zobrali ma aj do kapely.
Kde bolo tak „hudobno“?
Vojenčil som v Trnave, v menších kasárňach, kde sa napodiv zišlo asi 20 muzikantov. Ja som sa učil hrať vlastne predtým, na vysokej vojenskej škole. Na vojenský opasok som si vyryl šesť pozdĺžnych čiar a cez prednášky som sa na ňom „drvil“ akordy. Po štyroch mesiacoch som aj „doštudoval“.
S kamarátom sme v Dohňanoch založili kapelu, a to sme hrali svetové hity od Pink Floyd a iných. Išlo nám to dobre, problémom boli zas len hudobníci. Gitarista koľkokrát zahnal od bubna bubeníka, musel mu ukazovať, ako na to, basgitarista vedel len bum-bum, bum-bum... Nebolo hudobníkov. Napriek tomu sme fungovali rok alebo dva, už ani neviem.
Ktorý by bol podľa vás hit storočia?
Toho by bolo viac. U mňa by asi uspela Natalie Cole, džezová speváčka, od Pink Floydu Posledná tehla v múre alebo úvodná pesnička z filmu Greg Zorba. Je ťažko vybrať.
Film
V obývačke má svoj priestor obrazovka 3LCD, zosilňovač s výkonom 5,1.
Ktoré televízne stanice uprednostňujete?
Žiadne, len STV 1, a to kvôli Lottu. Maximálne si pozrieme film a vypneme televízor.
Máte vlastnú filmotéku?
Áno, asi 200 až 300 filmov, ktoré sa väčšinou požičiavajú a kolujú. Mám pár videokaziet, zvlášť starších filmov, čo ich ešte nevydali na DVD alebo sa nemôžem k nim dostať, ostatné sú DVD. Milujem sci-fi, komédie a dokumentárne filmy.
Ktorý by bol váš zlatý film?
Jednoznačne Vesmírna ody­sea 2001, anglický film režiséra Stanalyho Cubricka, nakrútený niekedy v šesťdesiatych rokoch s dosť neznámymi hercami. Premiéra dopadla katastrofálne. Až neskôr sa film dostal medzi top 10. Je to fantastický film podfarbený Straussovými valčíkmi. Práve tento mám len na videokazete. Z „našich českých“ mám rád Zemanove – Vynález skazy, Cesta do praveku, Zabil som Eisteina, páni, to všetko sci-fi o cestovaní do minulosti alebo budúcnosti.
Viete sa doma dohodnúť, na čo sa budete pozerať?
Nemáme s tým problém, deti majú v samostatných izbách televízory, aj DVD. Každý sa dívame na to svoje.
Potápanie
Potápačské puzdro na fotoaparát si vyrobil pred tridsiatimi rokmi. Odskúšal ho v májovej vode, kde bol asi 20 minút pod hladinou a poriadne premrzol. Aj potápačský oblek, ktorý si kúpil väčší, si prispôsobil. Visí v komore spolu so zväčšovacím prístrojom, skamenelinami...
Ako ste sa dostali k potápaniu?
Ešte na púchovskom gymnáziu. V tých časoch bol boom vedeckých expedícií Jacquea Cousteaua. K nám sa v tom čase, začiatkom sedemdesiatych rokov, dostali o ňom knihy a filmy. Keď som videl úchvatné zábery z podmorských útesov, neodolal som. Začal som si šetriť na potápačskú techniku. Urobil som si jednoduché „bomby“ z odpadových rúr, k tomu použil elektrikárske trubky a primitívne puzdro pre fotoaparát na fotografovanie pod vodou. To mám doteraz. Jediný fotoaparát, ktorý som mal k dispozícií, bola Smena. Nebol som sám, bolo nás v tom čase viac takýchto „bláznov“. Po vojenčine som začal stavať dom, nastal útlm a neskôr som sa k potápaniu opäť vrátil. Keď je teplo, sadnem na bicykel, zoberiem plutvy, okuliare...
Ktoré sú vaše lokality? Kde ste sa potápali?
Krásne bolo v Gabčíkove, na jazerách v Hurbanove. Väčšinou chodievam sám, niekedy aj so synmi, predtým s bratom. V Čechách na Dečínsku sme si pozreli Máchové jazerá, Kamenický Šenov, prešli sme aj geologický útvar čadičových skál, vystúpili na Říp. Potápal som sa v mŕtvych ramenách Dunaja. Najčastejšie však chodím na Váh až po Ilavu, kde sa nájde čistá voda.
Čo vás vo Váhu zaujalo?
Nemám odborné vzdelanie, všetko pozorujem ako laik. Stalo sa mi viackrát, asi v trojmetrovej vode, že príde stovka 30 až 40-centimetrových rýb a začnú okolo mňa krúžiť. Je to niečo úžasné. Pripláva metrová šťuka, vy sa k nej priblížite, že ju môžete chytiť. So synmi sme ich naháňali... Ryba je taká dôverčivá pod vodou, že pred vami sa kŕmi, nechá oberať od parazitov inými rybičkami. Život vo vode funguje normálne a nerušíme ho. Keď ste ticho, ryby vás prestanú vnímať a robia si svoje. Je to úplne iný svet. Rybári hovorí sa, že chodenie po hrádzi ryby plaší alebo ich vyruší tieň. Pod vodou to neplatí. Ryba vás považuje za seberovného. Asi polmetrová šťuka sa dívala na mňa päť minút. Netrápilo ju, že nejaký Formánek je vedľa nej. Je to neskutočné, ryby okolo vás, desať metrov sa kúpu, naháňajú ľudia a nemajú tušenia, čo sa pod vodou odohráva. Sledujem aj rybárov. Prídu v podvečer, nahadzujú udice a práve tam, kde nič nie. Poznám už miesta, kde sú a kde nie.
Vlani sme našli lokalitu 60-centimetrových kaprov, asi desať ich plávalo okolo mňa. To je nezabudnuteľné...
Aké je rastlinstvo vo Váhu?
Tam je toľko rastlín, že je problém sa cez ne dostať. Nepoznám ich názvy, ale väčšinou je to rožkatec ponorený a vytvára doslova džungľu. Vzácne je, kde nie je žiadna flóra a kamenisté dno. Na bratislavských štrkoch Dunaja bolo krásne a v Hurbanove nás flóra nerušila, lebo viditeľnosť v čistej vode bola 15 metrov, hĺbka osem až desať metrov, aj keď rastliny dosahovali výšku zo dva metre. Vo Váhu pri dvojmetrovej hĺbke vody sú rastliny po hladinu.
Urobili ste si potápačský kurz?
Do desiatich metrov sa dá potápať bez obmedzenia. Hlbšie som bol maximálne päť-šesť metrov, lebo nie je ani kde. Na rybníkoch v Ihrišti je voda špinavá, ale dá sa čo-to vidieť. Dulovské štrkovisko bolo nádherné. Na ďalší rok zostala z neho iba kaluža. Voda z priesakov necirkulovala, rozmnožili sa riasy a bol koniec. Na bagroviskách v Lednických Rovniach sme pred dvanástimi rokmi našli sladkovodné medúzy, o priemere iba štyroch centimetrov. Žijú v Dunaji i v povodí Labe, sem sa museli dostať v štádiu polypa, prilepené na perí niektorého vodného vtáka. Boli ako zo skla, mám z nich aj diapozitívy.
Astronómia
Na gymnáziu si zhotovil primitívny ďalekohľad zo sklíčok z okuliarov a z dvojmetrových trubiek.
Vy ste už vtedy boli „Majstrom N“, veď ste nepotrebovali kúpiť žiadny hotový prístroj!
Ďalekohľad mal katastrofálny obraz. Potom prišli iné starosti. Niekedy po desiatich rokoch od skončenia gymnázia som sa v práci nudil. Vtedy sa dalo nudiť aj v práci. Išiel som si kúpiť časopis, no nebol nejaký výber. Zbadal som Kozmos a predavačka povedala, že je o hviezdach. Stál len štyri koruny. Hviezdy ma „chytili“. Všimol som si malinký oznam, že sa otvára pomaturitné diaľkové štúdium o astronómii v Hurbanove. Povedal som si, čo ma potom, aj tak sa naň nedostanem. Prihlášky sa podávali v tom roku do konca marca. Ktosi ma nahovoril, že keď ma hviezdy zaujímajú, aby som prihlášku poslal. Koncom apríla som tak urobil z recesie. Prijali ma a dvojročné štúdium som absolvoval. Náhodne štvorkorunový časopis, mám ho doteraz, naštartoval moju ďalšiu záľubu.
Je v tomto čase priaznivé obdobie na pozorovanie hviezd?
Teraz je obdobie na pozorovanie planét - Venuše, Saturnu, Jupitera a nadránom Mesiaca. Sú to pozorovania, pri ktorých človek nemôže učiniť žiadny objav, ale sú úžasné. Pozorovanie planét je to najkrajšie z hľadiska estetiky, čo môže človek vidieť. Pri Mesiaci je dostatok svetla a planéty sú nádherné.
Pokiaľ sa dívate na deep sky objekty (hmlovinky a galaxie), môžete mať aj veľký ďalekohľad, uvidíte malinký šedý fliačik. Na fotografiách vyzerajú prekrásne, využívajú sa obrovské ďalekohľady a hodinové expozície na citlivý materiál. Unáša ma vesmír. Niečo iné je o ňom čítať, iné je pozorovať ho na vlastné oči.
Kedy zvyčajne pozorujete oblohu?
Keď je čas. Jarná obloha je chudobná na objekty a nechce sa mi ďalekohľad ani vyťahovať. V lete je „nabitá“ obloha, tiež na jeseň a v zime. Nevenujem sa tomu tak ako známi hvezdári v regióne Mičúch alebo Michálek, oni sú poloprofesionáli, fotografujú vo veľkom. Ja len, keď je niečo zaujímavé.
Nedávno bola konjukcia (priblíženie) Venuše s Mesiacom, očakávanou udalosťou je priblíženie kométy Linear a do 27. júla maximálna jasnosť.
Máte aj želanie pri pozeraní sa na hviezdy?
Výstavba pozorovateľne, to je môj sen. Nemám však pozemok. Nad domom som ho mal prisľúbený, no zas z toho zišlo. Mám projekt a sám by som si ju urobil. Zatiaľ mám na dvore stojan, zakrytý igelitom, ďalekohľady si vynesiem, keď ich treba a zas spracem. Proti tmárstvu bojujem stále, ľudia sa ale neustále vypytujú na mimozemšťanov, deti zas na čierny diery.
Paleontológia
V blízkom okolí báda v skale z obdobia druhohôr, ktorej sa už v predminulom storočí venoval Dionýz Štúr.
Vo vašej komôrke máte zbierku skamenelín. Odkiaľ pochádzajú?
Množstvo skamenelín sa nachádzalo v blízkej skale z obdobia druhohôr. Je už „vybrakovaná“. Keď mám voľno, vybehnem tam, robím pozorovania a merania. Zisťujem, ako je skala stará, aké podmienky vtedy panovali... Navštívil ju aj významný slovenský geológ Dionýz Štúr asi v polovici 19. storočia. On našiel tri druhy skamenelín, ja pätnásť. Je to dosť divné. Ešte za mojej mladosti sa dali nájsť 15 – 20 - centimetrové „kúsky“. Avšak za éry D. Štúra museli byť skaly „nabité“ fosíliami. Položil som si otázku, ktorá z dvoch skál je staršia. Doteraz to nie je určené. Prišiel som na to. Dopomohla mi k tomu aj skrýš jedného živočícha.
Máte to aj oficiálne potvrdené?
Píšem o tom prácu, nie je ešte dokončená. Usadenina o tom svedčí... a mám k tomu aj ďalšiu indíciu. Ešte je však predčasné vyjsť s tým na verejnosť.
Obstáli by ste aj v televíznych súťažiach. Vyskúšali ste to?
Bol som prihlásený v súťaži Milionár. Zodpovedal som vstupnú otázku, ale nevyžrebovali ma. Skúsil som to len raz a viac nie. Napríklad nemám žiadne vedomosti zo športu, ani zo sochárstva.
Rudolf Formánek má zo svojich záľub radosť. Teší ho, že si veľa vecí urobí sám, lacno pozháňa, povymieňa a koníčky ho nevychodia draho. To potvrdzuje, že je skromný. Ako spomenul, vlastnoručne vyrobený ďalekohľad ho vyšiel na tisíc korún, v obchode sa jeho cena pohybuje okolo 60-tisíc.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 081
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 145
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 626
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 029
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 541
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 454
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 584
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 579
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 477
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 384
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Akvizícia futbalistov Považskej Róbert Demjan kraľoval strelcom v Poľsku

Bezkrkí Poliaci v hráčskej šatni. Demjanovi chýbal do repre krôčik

Jedným z ťahúňov futbalistov Považskej Bystrice by mala byť predsezónna akvizícia RÓBERT DEMJAN (38). Rodák z Levoče už čo-to vo veľkom futbale preskákal.

V kraji pribudlo 473 nových prípadov, najviac v okrese Prievidza

Na Slovensku v utorok celkovo pribudlo 2887 nakazených novým koronavírusom zo 14 642 testov.

Ilustračné foto.

AKTUÁLNE: V Považskej práve zasadá krízový štáb

Okresný úrad v Považskej Bystrici zvolal všetkých starostov a primátorov v regióne.

Moju prácu beriem ako poslanie

Gabriela Hrončeková je riaditeľkou domova pre ťažko postihnuté deti a mladých ľudí. So svojím tímom sú často jedinou rodinou, ktorú tieto detičky majú.

Počas Vianoc majú deti najviac návštev

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Za útok na verejného činiteľa hrozí až doživotie

Policajti z Trenčína obvinili 21-ročnú ženu z okresu Trenčín za obzvlášť závažný zločin útoku na verejného činiteľa.

Už ste čítali?