Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Chcel mať svoj vlastný obraz o svete

Keď odišiel rok pred prevratom v Československu do zahraničia, netušil, že sa vráti takmer po dvadsiatich rokoch domov, do Dolného Moštenca. Nikdy, hoci ho život postavil pred mnoho skúšok, sa nevzdal. „Ideme od začiatku,“ povedal si vždy a snažil sa post

aviť na nohy, akoby život preňho iba začínal. Žil ako utečenec a s utečencami aj pracoval. Keď bolo najlepšie, vymenil chladný sever za teplé Španielsko, no napokon sa vrátil, aby povedal: „Ideme od začiatku!“
Na sever
Róbert Briestenský má 46 rokov, a dá sa povedať, že vyskúšal život v jeho rôznych podobách. „Nikto mi neodpovedal na otázky, nemal som dostatok informácií. Môj dedo zažil „stret“ s režimom, ktorý mu všetko zobral. U neho som začal počúvať Slobodnú Európu a správy, o ktorých naše médiá mlčali. Vyťahovali biedu a umierajúcich na chodníkoch na západe. Ako on, aj ja som chcel mať svoj vlastný obraz o svete. Nechcel som žiť iba so svojimi problémami, robiť, nič si nedopriať, ísť večer spať a predtým sa opiť, aby som na všetko zabudol,“ vyznáva sa Robo.
Mal 28 rokov dve deti a ženu. Snažil sa robotu zabezpečiť, a tak okrem práce v pridruženej výrobe vykladal vagóny. Rodina chcela bývať a žiť, lenže manželka sa pohádala s jeho matkou po dvoch mesiacoch bývania u rodičov. Nasledoval podnájom a svokrova ponuka na prerábku podkrovia. Stalo sa, lenže, ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu, v tomto prípade svokru. „Nefungovalo to, a tak sme sa rozišli. Keďže mi v roku 1975 emigrovala teta, nikdy som sa „von“ nedostal. Až raz, keď som využil ponuku cestovnej kancelárie. Šlo sa cez Nemecko do Škandinávie. V dokladoch som nenapísal o tete nič, a tak som vycestoval. Sprievodca nám dával peniaze až v štáte, v ktorom sme boli. Keďže sme chceli využiť Tax Free na lodi, chceli sme švédské koruny tam, no nechcel nám ich dať. Viedol som malú vzburu, ktorá nám k nim dopomohla. Z Treleborgu sme šli do Malmö, kde sme sa ubytovali. Požiadal som sprievodcu o doklady, pretože som vedel, že tu moja cesta s výpravou končí. Nechcel mi ich dať, no napokon skončil bez mojich i Moraváka Pavla, ktorý sa rozhodol zostať tiež.“
Prekvapení policajti
Mali iba po stopäťdesiat švédskych korún a potrebovali sa dostať k tete do Štokholmu. Videli ako si pýtajú lístky Švédi, a tak predsa len odcestovali. „Zostalo nám pár drobných, za ktoré by sme možno nekúpili ani lízatko. Čo ďalej? Variantov bolo veľa, no napokon sme urobili možno pre niekoho niečo neočakávané. Nastúpili sme policajtom do auta. Na zadné sedadlá s kuframi v ruke. Reč sme nevedeli, akurát sme hovorili: „Azyl, azyl!“ Nechápali, no keď sme trvali na svojom, zaviezli nás na prisťahovalecký úrad. Pýtate sa, prečo som nevolal tete? Ale áno, volal, lenže ona bola v tom čase na dovolenke na Slovensku.
Ubytovali ich v hoteli, kde mali základné potraviny a všetko potrebné na prežitie. Za tri dni zavolali dvojicu na pohovor. „Dievča, ktoré prekladalo, nám povedalo, že sme na zástupcu šéfa nezapôsobili, a že nás pošlú asi s Poliakmi späť. Nechcel som sa vrátiť. Našťastie si nás chcel vypočuť šéf. Vypočul si ma pozorne. Dozvedel som sa, že môžem dostať politický azyl, čo ma potešilo. Ubytovali nás pri Bielom jazere, kde sem mali počkať na „zaradenie do spoločnosti. Tá sa vedela o nových občanov postarať. Mali množstvo výhod a podpôr, dalo sa z nich žiť. Odmietol som.“
Teta alebo Jitka
Nechcel sa nechať viesť ako malé dieťa, a preto odišiel do Štokholmu za tetou. Chcel sa osamostatniť, najmä potom, ako sa zoznámil s dievčinou z Plzne. Jitka sa stala neskôr jeho manželkou. „Chcel som, aby prišla za mnou, no teta nesúhlasila. Bratanec mi požičal byt a ja som si po skončení jazykovej školy našiel cez inzerát prvú prácu. Som vyučený strojár, no chýbali mi doklady. Ukázali mi prevádzku, nástupný plat bol 10 - tisíc. Všetko bolo o dôvere,“ hovorí Róbert. Začal ako frézar a postupne si získal dôveru tým, že obsluhoval viac strojov. Firma vyrábala linky na odmasťovanie strojárských produktov. Aj tu sa dokázal presadiť. Správnym postupom a technológiou dokázali vyrobiť linku za polovičný čas, tri mesiace. Chcel po prevrate priviesť ďalších Slovákov, no úrady to nedovolili. Po finančných problémoch v štáte v 90. rokoch a špekuláciach napríklad s bytmi, šla fabrika, ktorej odmietli úver, do konkurzu.
Ďalší začiatok
„Dostal som ponuku robiť pre utečencov z bývalej Juhoslávie. Mojou prvou úlohou bolo ubytovať ich. Šesť hotelov bolo plných strachu, hrôzy i nádeje. Množstvo problémov, dobrých i otrasných zážitkov, dvojročná etapa môjho života. Prisťahovalecká spoločnosť musela otvárať nové centrá, kde okrem občanov bývalej Juhoslávie žili Somálci, utečenci z Južnej Ameriky a podobne.
Práve Somálci mi pripravili nemilé prekvapenie, konkrétne jedna dievčina z ich komunity. Mali doviezť ďalších prisťahovalcov, a tak som ju chcel presťahovať k ďalšiemu dievčaťu, aby dostali ich krajania celú izbu. Odmietla to, naviac ma na chodbe napadla nožom. Na svoju obranu pred políciou uviedla, že som ju znásilnil. V môj prospech hovorilo aj svedectvo jedného z Juhoslovanov, ktorý vtedy so mnou menil zámok na jej bývalej izbe. Keďže bol však taktiež „cudzinec“, nebrali jeho svedectvo do úvahy. Napriek tomu, že slečna mala najdrahšieho advokáta, hoci neviem, ako si ho mohla dovoliť, zamotala sa do svojich klamstiev a prehrala. Deportovali ju za krivé svedectvo,“ spomína Robo.
Hotely sa postupne zavierali. Dostal ponuku ísť pracovať do centrály, lenže veľká vzdialenosť hovorila proti nej.
Opäť odznova
Švédsky sociálny systém je jedným z najlepších a údajne aj najspravodlivejších. Aspoň podľa Roba. Ten sa s Jitkou oženil, no svadba bola bez rodičov. Rôzne dôvody im zabránili prísť. Všetko si údajne vynahradili na posedení o niekoľko rokov neskôr, v Dolnom Moštenci.
„Zamestnal som sa vo firme, ktorá vyrábala pružiny. Vždy som sa zaujímal nielen o to, na čom robím ja, ale aj o iné stroje. Tak tomu bolo aj teraz. V práci som mal dvoch šéfov. Jeden bol vo výrobe, druhý mal na starosti doklady. Musel som presvedčiť oboch, že robiť viem, na čom záležala výška môjho platu. Opäť sme začínali znovu, pretože som vystriedal zamestnanie. Manželka pracovala v obchode s konfekciou a látkami, takže rodinný rozpočet pozostával z dvoch platov,“ odvíja niť príbehu Robo. Tu by sme mohli napísať: „A žili spokojne, pokiaľ nepomreli.“ Nie, nemôžeme.
Zo severu za teplom
Život v pohodlí a bez stresov akoby im nevyhovoval. Jitkin strýko mal v Španielsku bar. Jeho ponuku podnikať v ňom brali ako výzvu. Po Vianociach roku 1996 odlietajú preskúmať situáciu. „Sú signály pre človeka, ktoré ťa niekam vedú. Šli sme tam, aby sme začínali od začiatku po neviem koľký raz,“ opisuje cestu do Španielska Róbert.
Leteli na Lamangu, na poloostrov, dlhý asi dvadsaťdva kilometrov. Na ňom žije mimo sezóny asi päťtisíc ľudí, počas nej sa stáva preplneným ako New York. Vtedy tam žije takmer pol milióna ľudí. V kanáli, ktorým cirkuluje pomaličky voda, je bahno, ktoré sa používa v liečebných domoch aj v Česku. „Bolo to niečo iné, zo začiatku boli okolo nás príjemní ľudia. Bar sa volal Praga, bol malý a dosť sme sa v ňom narobili. Strýko mal aj triplex (trojposchodový dom) v radovej zástavbe. Prvé poschodie sme si prerobili pre naše bývanie, ostatné sa prenajímali. Nielen v Lamange boli problém s bývaním. Ceny prenáj­mov boli šialené. Postupne som zostal v bare sám, Jitka pracovala v hoteli. Dalo sa z toho žiť. Aj keď na celú sezónu musíš zarobiť za pár mesiacov. Začneš koncom mája a končíš prvého septembra. V zime som robieval prerábky bytov a apartmánov. Fungovali sme takto dva roky. Mali sme toho dosť a boli sme unavení,“ približuje podmienky v novom domove.
Nastúpil do iného hotela. Pracoval aj pre známu, ktorá prenajímala byty. Fungovali tam služby, no odpovede, že prídu vám opraviť napríklad rozbité okno za dva-tri dni, nestačili.
„Čakala nás životná skúška. Oddýchli sme si od seba, aby sme zistili, kde a v čom boli chyby. Prišli sme na mnoho vecí. Jitka vedela, že treba začať znovu inde.
Barcelona a domov
Jitka našla inzerát, ktorý ponúkal kurz a neskôr prácu letušky. Úspešne ho absolvovala a rodina sa po viacerých „obzretiach terénu“, kde by mohla pracovať, presťahovala do Barcelony. „Pracoval som na letisku. Práca bola tvrdá a slabšie platená. Tvrdá práca pre firmu, o ktorej takmer nik nevedel, na pokoji rodiny nepridala. Narodila sa nám dcéra a ja som vydržal na letisku päť rokov. Vedel som, že ďalšia etapa nášho života sa skončila a bude na nás, kde sa začne iná,“ tvrdí Švéd so slovenskou krvou. Rozhodol sa vrátiť domov, na Slovensko. Matka má svoj vek, treba sa postarať o ňu aj o chalupu... „Nebojím sa začať od začiatku, no naozaj neviem koľký raz. Získavam nových, oslovujú ma starí známi. Skúseností mám dosť a nebojím sa. Ideme od začiatku!“
Podľa rozprávania Róberta Briestenského
pripravil Milan Kováčik

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 2. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 5. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 10. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 1. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 2. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 3. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 4. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 5. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 079
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 6 663
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 259
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 104
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 962
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 280
 7. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 197
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 452
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 182
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 653

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Zatiaľ môžem písať lebo chválim
 2. Marián Lukáč: Blog č. 38- Kvalita života
 3. Jozef Javurek: Rajecké Teplice
 4. Tupou Ceruzou: Dr. Bukovský
 5. Jana Hanuliaková: Kde sa prosím stratil PROGRES na Slovensku?
 6. Ján Škerko: Aby sme ich vystríhali pred zlyhaniami. Veríte Ficovi?
 7. Tomáš Karľa: Správa - film o úteku Vrbu a Wetzlera
 8. Tupou Ceruzou: Plačková
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 524
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 13 415
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 8 807
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 407
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 644
 6. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 5 480
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 946
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 468
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Považskobystrických futbalistov čaká veľký zápas, v pohári nastúpia proti prvoligovej Žiline. Za žlto-zelených si zahral aj MAREK ZUZIAK (26), ktorý teraz ťahá do útoku červených.


7 h

V dnešnej časti sa dozviete aj novinky z klubu FC Nitra, ktorý padá rýchlo ku dnu. Čaká populárny klub znovuzrodenie?


13 h
Futbalisti Lednice (v bielom) nastrieľali Púchovu desať gólov.

Oblastná siedma liga pokračovala ďalším kolom. Líder z Praznova zachraňoval bod v Pružine v predposlednej minúte, Lednica nastrieľala FC Púchov desať gólov.


26. sep
Podmanín (v modrom) uspel doma proti Visolajom.

V oblastnej šiestej lige má na čele tabuľky trojica tímov rovnaký počet bodov, v závese za nimi je nováčik z Novej Dubnice.


26. sep

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Zatiaľ môžem písať lebo chválim
 2. Marián Lukáč: Blog č. 38- Kvalita života
 3. Jozef Javurek: Rajecké Teplice
 4. Tupou Ceruzou: Dr. Bukovský
 5. Jana Hanuliaková: Kde sa prosím stratil PROGRES na Slovensku?
 6. Ján Škerko: Aby sme ich vystríhali pred zlyhaniami. Veríte Ficovi?
 7. Tomáš Karľa: Správa - film o úteku Vrbu a Wetzlera
 8. Tupou Ceruzou: Plačková
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 524
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 13 415
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 8 807
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 407
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 644
 6. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 5 480
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 946
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 468
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu