Hnedý predátor má udajne okolo stopäťdesiat kilogramov
Potom, čo pred týždňom šarapatil medveď v okolí Domaniže a za obeť mu padlo niekoľko oviec, zaútočil minulú nedeľu jeho „kolega“ na stádo kôz pod Vršatcom.
Len niekoľko metrov od frekventovanej turistickej trasy za Vršatským Podhradím smerom do Českej republiky pásli družstevníci z Poľnohospodárskeho družstva (PD) v Pruskom stádo kôz. Predseda PD Pruské Ján Kopšo: „Horské lúky v lokalite Horná a Dolná Lysá sú územím biotopového významu s výskytom vzácnych druhov flóry. A keďže podľa ochranárov dochádza v posledných rokoch k úbytku vzácnych rastlín, rozhodli sme sa lúky poskytnúť ako pašu pre kozy, čo by malo mať priaznivý vplyv na rozvoj tamojšej flóry. Za pomoci elektrických oplôtkov, ktoré sa postupne posúvali, sa na lúkach páslo päťdesiatkusové stádo kôz už viac ako tri týždne. I keď od miestneho poľovníckeho združenia i našich pracovníkov sme o výskyte medveďa vedeli, nepredpokladali sme, že zaútočí na kozy chránené elektrickými oplôtkami. Hoci v poslednom týždni sme tri či štyrikrát ich našli ráno poškodené, nedávali sme to do súvisu s výskytom medveďa. Skôr sme si mysleli, že poškodenie je výsledkom nejakých vandalov či „tiežturistov“, ktorých sa tu denne premelie niekoľko desiatok. Nedeľňajšia upršaná noc nás však vrátila do reality. Medveď najskôr zrejme zaútočil na oplôtky, no zásah elektrinou ho trochu pribrzdil. Maco sa ale nevzdával, podľa stôp behal okolo nich až dovtedy, kým splašené kozy nespanikárili, v zmätku potrhali oplôtky a snažili sa ujsť z dosahu dravca. Jednu ovcu sme našli zranenú a ďalšie dve zrejme medveď odvliekol kamsi do hustého lesa pod Vršatcom. Ostatné kozy sa rozutekali po okolitých lúkach a zahnať do prívesu sa nám ich podarilo až na druhý deň aj za pomoci turistov. Celé stádo sme previezli na farmu do Mikušoviec a ešte dnes na nich vidieť stres z otrasného stretnutia s chlpáčom.“
Lúka so vzácnym kvetenstvom tak zostala spasená len zhruba na 40 percent, no poľnohospodári z Pruského našli riešenie aj tento problém. „Po dohode so správcom chránenej krajinnej oblasti sme sa rozhodli, že lúky spasieme stádom kráv niekedy koncom augusta, prípadne začiatkom septembra. To je momentálne v Krivokláte, takže ho budeme musieť hnať priamo cez Vršatské Podhradie po ceste pomedzi vršatské skaly až ku spomínaným lokalitám Horná Lysá a Dolná Lysá. Verím, že toto opatrenie bude mať svoj efekt pre vzácne biotopy a nájdeme pochopenie aj u obyvateľov obce,“ dodal Kopšo.
Na krvilačného dravca sme sa spýtali aj poľovného hospodára Poľovného združenia Vršatec Pruské Pavla Pagáča: „Medveď, ktorý zaútočil na kozy, sa tu potuluje už dlhšiu dobu. A podľa informácií našich členov nie je jediný. Jeden z obyvateľov Vršatského Podhradia sa s ním stretol dokonca za bieleho dňa a stál vari len dvadsať metrov od neho zoči-voči. Údajne nejde o žiadneho drobčeka, ale o vari 150-kilogramového dravca. Pravdupovediac, predpokladali sme, že skôr či neskôr kozy napadne, pretože oplôtky boli priamo v strede jeho teritória. Navyše, v lete medveďov priťahujú dozrievajúce maliny a po nich prídu na rad hrušky, ktoré medvede rovnako obľubujú. A pri frekvencii turistov či hubárov v tejto oblasti môže byť len otázkou času, kedy dôjde k stretu s človekom.“ Ako nám ďalej povedal Pagáč, to, že sa medvede objavujú aj v oblastiach, kde predtým neboli, je dôsledkom ich premnoženia. Optimálny stav medveďov na Slovensku je okolo 500 kusov, no podľa odhadov poľovníkov je ich u nás už viac ako tisíc. I preto hľadajú nové teritória a schádzajú zo svojich tradičných lokalít stále bližšie a bližšie k ľuďom. „Medvede sú u nás tak premnožené, že sa navzájom vytláčajú z vyšších polôh. Situácia si časom rozhodne bude vyžadovať redukciu ich počtu,“ dodal Pagáč.
Podľa slov predsedu PD Pruské by bolo vhodné informovať turistov o výskyte medveďa v navštevovanej lokalite nejakými informačnými tabuľami, oznamujúcimi možnosť stretnutia s chlpatým predátorom.