Spoločnosť Mattel začala sťahovať nebezpečné hračky aj na Slovensku. Väčšina z nich je už predaná, rodičia by ich mali vrátiť
Najväčší svetový výrobca hračiek, americký koncern Mattel, začal so sťahovaním nebezpečných hračiek aj na Slovensku. Spoločnosť k sťahovaniu 18,2 milióna výrobkov po celom svete pristúpila potom, ako vnútorná kontrola potvrdila výskyt olova a zlé upevnenie drobných magnetiek v hračkách vyrobených v Číne. Na náš trh sa podľa hovorkyne spoločnosti pre Česko a Slovensko Marie Kadlecovej dostalo asi 16 500 výrobkov trinástich nebezpečných druhov. „V utorok sme sa spojili s našimi obchodnými partnermi a požiadali ich o pozastavenie distribúcie aj na slovenskom trhu,“ povedala Kadlecová.
Nebezpečné magnetky
Dvanásť súprav hračiek Polly Pocket Mattel sťahuje pre riziko uvoľnenia malých magnetiek, ktoré môžu deti zhltnúť alebo si ich vopchať do uší či do nosa.
Súpravy ako napríklad Svet morskej víly alebo Snehový hotel s bábikami a množstvom drobných magnetických doplnkov vyrobili ešte vlani a predvlani a skôr ako na regáloch obchodov sa tak už nachádzajú v domácnostiach. Spoločnosť preto rodičov vyzýva, aby hračky vrátili a ponúka im za ne poukážku na nákup tovaru v rovnakej hodnote. Na nebezpečenstvo chce ľudí upozorniť inzertnou kampaňou v médiách a oznamami v predajniach.
Olovo ničí nervový systém
Pri trinástom nebezpečnom druhu – autíčku Sarge – spoločnosť zistila, že čínsky výrobca na hračke použil farebný náter, ktorý obsahuje nepovolené množstvo olova. Nebezpečných angličákov sa podľa Kadlecovej na Slovensku predalo asi 320.
Pre rovnaký problém musel Mattel už začiatkom augusta stiahnuť 1,5 milióna iných čínskych hračiek. Majiteľ čínskej továrne vtedy spáchal samovraždu. Tieto hračky sa u nás nepredávali.
Veronika Wiedermannová z Úradu verejného zdravotníctva upozorňuje, že olovo môže pri dlhodobom pôsobení na detský organizmus spôsobiť poškodenie nervového systému, obličiek, krvotvorby v kostnej dreni a retardáciu. „Pri dlhodobých stopových koncentráciách tohto prvku vo výrobkoch, je eliminácia olova z organizmu ťažká a dlhodobá,“ povedala.
Hračky kontroluje obchodná inšpekcia
Spoločnosť Mattel o nebezpečných hračkách včera informovala aj Slovenskú obchodnú inšpekciu. „Naši krajskí inšpektori sa budú intenzívne zameriavať na výskyt týchto výrobkov na našom trhu,“ povedala hovorkyňa inšpekcie Danuša Krkošová.
Inšpekcia tento rok na našom trhu zatiaľ odhalila 109 nebezpečných výrobkov, vyše polovica z nich pochádzala z Číny. Medzi 57 nebezpečnými čínskymi výrobkami bolo až 44 hračiek.
„Pri hračkách sa najčastejšie opakovalo chemické riziko, ako vysoký obsah ftalátov alebo ťažkých kovov, časté je aj riziko udusenia,“ povedala Krkošová.
Vlani sa krajiny Európskej únie cez vlastný výstražný systém Rapex navzájom varovali pred 924 zdravotne nebezpečnými výrobkami. V 440 prípadoch išlo o čínsku produkciu. Mattel oznámil, že začína s prísnejšími kontrolami tovaru dovážaného z Číny.
M. Glevická