Podľa stavebnej inžinierky Marcely Čelkovej po rokoch absencie tohto základného nástroja pre ďalší rozvoj obce sa zadefinuje účel a funkcionalita jednotlivých území a lokalít. Stanovia sa zásady a regulatívy priestorového usporiadania a funkčného využívania územia obce v nadväznosti na okolité územie, prípustné, obmedzené a zakázané funkčné využívanie plôch (napr. na plochách vyčlenených na výstavbu rodinných domov bude zakázaná výstavba prevádzok na výrobu a pod.), hranice zastavaného územia obce, stanovia sa zásady starostlivosti o životné prostredie, tvorby krajiny, vrátane plôch zelene, ako aj ochrany využívania prírodných zdrojov a kultúrno-historických hodnôt.
Veľmi dôležitou časťou bude stanovenie regulatívov verejného dopravného, technického a občianskeho vybavenia, nakoľko vybudovanie technickej infraštruktúry – ako je vodovod, kanalizácia, ČOV či zásobovanie elektrickou energiou, dopravného prepojenia, ktoré sú finančne náročné a bez účasti obce takmer nemožné. K tomu budú slúžiť plochy vyčlenené pre verejnoprospešné stavby, na vykonanie asanácie a pre chránené časti krajiny.
Územný plán obce ustanoví aj časti, pre ktoré treba obstarať a schváliť územný plán zóny, pričom v súčasnosti je už schválený pre priemyselný park a nájomné bytovky. Bude riešiť koncepciu celého územného rozvoja, uskutočňovať rozsiahlu novú výstavbu a prestavbu v obci (ktorou sa dosiahne napr. rozšírenie zastavaného územia o 15 perc., zvýšenie počtu obyvateľov nad 2000, rozšírenie výrobného územia o 3 ha, zvýšenie návštevnosti rekreačného územia o 10perc.), umiestnenie verejnoprospešných stavieb. Predíde sa tak situáciám, kde vedľa seba stojí priemyselná prevádzka spolu s rodinným domom a rekreačnou chatou.