ásť, no chodilo ich o dve menej. Primátor mesta tvrdí, že takýto systém je krajne neekonomický. „Rokovanie o škôlke sme stiahli už z minulého mestského zastupiteľstva. Aby sme mali čisté svedomie, že sme nič neprehliadli a prešli stanoviská kompetentných organizácií. Školská komisia navrhovala pätnásť detí, poslankyňa Hořejší predložila po poslaneckom prieskume počet dvanásť,“ vysvetľuje. „Bolo to nielen po prieskume, ale aj po dohode v poslaneckom klube,“ povedala poslankyňa. Návrh znel, aby bolo pre školský rok 2007/2008 v triede zapísaných a platiacich minimálne 12 detí. Ak by ich počet klesol, škôlka by sa zavrela. „Mesto by zabezpečilo miesta pre deti v škôlke v meste,“ znela časť návrhu.
Podľa poslanca Korintuša by malo byť prijatých pätnásť a dochádzajúcich dvanásť detí. V pripomienke poslanca Červinku nie je počet detí podstatný. „Mesto má morálnu povinnosť škôlku zachovať. Vždy sme Prejťanom sľubovali výhody po násilnom pričlenení. Postupne sa, samozrejme, zrušil obecný úrad, potom škola a naposledy MHD. Vždy to bude niečo stáť,“ tvrdil Červinka, ktorý sa chcel dohodnúť na desiatich deťoch.
„Mali by sme mať objektívnejší názor. Vysvetľovali sme dôvody, a je jasné, že takéto fungovanie, keď sú pri jedenástich deťoch štyria pracovníci, je neefektívne. Je to opičia láska,“ tvrdil primátor Gašparík. Ako povedal, nemalo by sa v tomto prípade využívať politikárčenie a stavanie si osobných pomníkov. Škôlka potrebuje rekonštrukciu. Podľa primátora by sa dali použiť vložené prostriedky na vypracovanie projektov, ktoré by mohli o rok pomôcť riešiť iné problémy v sociálnej oblasti. S bývalej školy by mohol vzniknúť areál, ktorý by slúžil pre rozšírenú kapacitu domova dôchodcov či denný stacionár, ktorý mesto potrebuje. „Do konca roka by sa pripravil z ušetrených peňazí projekt, aby sme mohli požiadať o finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov z EÚ. Nechceme objekty predať. Občania by našli nové pracovné príležitosti. Dať osemstotisíc korún na jedenásť detí, je sociálne nespravodlivé. Urobili sme prieskum podľa matriky, ďalší demografický vývoj hovorí v náš prospech. Takto je to ekonomický kompromis, ktorý môjmu srdcu nevyhovuje,“ dodal Gašparík.
Poslanci nakoniec schválili návrh svojho prieskumu, ktorý hovoril minimálne o dvanástich deťoch.