a má alkohol aj sekundárne dopady na rodinu, môže spôsobiť zrútenie celého biopsychosociálneho pilieru, ktorý si človek roky budoval,“ objasňuje účinky alkoholu na ľudský organizmus špecialistka pre drogové závislosti pri psychiatrických ambulanciách považskobystrickej nemocnice Mária Lengyelová.
Štatistiky hovoria, že počet alkoholikov u nás stúpa. Kým v roku 2004 sa na alkoholovú závislosť v Považskej Bystrici ambulantne liečilo 1312 pacientov, o rok neskôr ich už psychiatrickými ambulanciami prešlo 1996 a v roku 2006 sa z alkoholizmu liečilo 2518 pacientov. A priebežné čísla z tohto roku naznačujú, že počet liečených alkoholikov zrejme v porovnaní s vlaňajškom výrazne neklesne. Za prvých sedem mesiacov ich evidujú 1308. „Treba rozlišovať medzi ambulantnou a ústavnou liečbou. Ambulantná liečba (buď dobrovoľná alebo súdne nariadená) trvá rok, dvakrát do týždňa chodia pacienti na preparáty. Ústavná liečba trvá desať týždňov a v porovnaní s ambulantnou má svoje špecifiká. V protialkoholických liečebniach liečia akútne prípady, nie na báze liekov, skôr na báze psychologickej. I keď niektorí špecialisti tvrdia, že alkoholizmus sa dá vyliečiť, väčšina odborníkov má ten názor, že z alkoholika sa už nikdy abstinent nestane – zostáva abstinujúcim alkoholikom. Stretli sme sa však aj s prípadmi alkoholickej recidívy po desiatich i dvadsiatich rokoch a verte mi, ak abstinujúci alkoholik opäť vhupne do alkoholického opojenia, dopad a liečba sú oveľa horšie ako po prvýkrát,“ hovorí Lengyelová.
Podľa niektorých zdrojov rapídne stúpa počet žien – alkoholičiek. Potvrdzuje to i Lengyelová: „V roku 2004 sa u nás liečilo 493 žien, v roku 1996 už 645 a v minulom roku ich počet stúpol na alarmujúcich 678. Najviac pacientiek máme vo veku okolo tridsiatky a mnohé z nich sú mamičky na materskej dovolenke. Mamičky si vyjdú na prechádzku s kočíkmi, kúpia si fľašku a postupne to prerastie až do stavu, ktorý nie sú schopné bez našej pomoci zvládnuť. Žien sa lieči menej, pretože väčšina z nich pije potajomky, naopak muži problém alkoholizmu vo všeobecnosti podceňujú. A je jasné, že počet pacientov, ktorí sa z alkoholizmu liečia, je ďaleko menší ako tých, ktorí liečbu odmietajú.“ Paradoxom je, že pri požívaní „jedu“ sa väčšinou pije na zdravie... „V malom množstve alkohol čiastočne stimuluje ľudský organizmus, ak si občas dáte pohárik. Ak však niekto vypije fľašku tvrdého, obľúbený prípitok stráca svoj význam,“ zakončuje Lengyelová.
Autor: pok